Valkā pirmo reizi viesosies sūfiskās mūzikas ansamblis un riņķojošie derviši no Turcijas

Valkas pilsētas domes preses sekretāre Inguna Medne, 03.08.2007., 08:58

Ceturtdien, 16.augustā plkst.19.00 Valkas pilsētas kultūras namā (Valkā, Emīla Dārziņa ielā 8) būs pasākums "Turcijas dienas Latvijā un mūsu pilsētā", ko kuplinās sūfiskās mūzikas ansamblis no Konjas un riņķojošie derviši no Turcijas.

Pirmo reizi Jūsu acu priekšā notiks tas, par ko jūs, iespējams, esat vien lasījuši vai dzirdējuši… Riņķojošie derviši - tas ir kaut kas mistisks!

Derviši atbrauks pie mums no Konjas - Turcijas pilsētas, kurā 13.gadsimtā tika izveidots Mevlevi sūfistu ordenis. Tās dibinātajs ir Muhamads Dželaledīns Rūmī - izcilākais sūfistu dzejnieks, kurš dzīvoja Mazāzijā. Pateicīgie laikabiedri nodēvēja viņu par Mevlanu (mūsu kungu), uzskatot Rūmī par savu garīgo skolotāju. Konjā viņš arī apbedīts.

Visu turku sūfistu brālību vidū Mevlevi ordenis ir devis vislielāko ieguldījumu mākslas jomā. Viņu klosteros tika radīti rafinēti skaņdarbi, kas kļuva par pamatu Turcijas tradicionālajai mūzikas kultūrai un atbilst visizsmalcinātākajai gaumei. Osmāņu impērijas laikā katrs no Mevlevi klosteriem kalpoja vienlaikus par konservatoriju, mākslas akadēmiju un literatūras fakultāti.

Īpaša Mevlevi sūfistu brālības zīme ir rituālā deja sema, kas tika dejota, lai savienotos ar Dievu. Semu var dejot vienatnē, taču parasti derviši dejo kopā vakaros. Rietumos semu dēvē par viscēlāko mistisko deju.

Tas ir sarežģīts rituāls… Derviši uzsāk deju baltās galvassegās un melnos apmetņos, ko dejas laika nomet, un tad paradās baltās drēbēs. Šāda krāsu maiņa simbolizē nāvi un augšāmcelšanos. Riņķojošais dervišs labo roku vērš pret debesīm, bet kreiso - uz leju, pret zemi: “Mēs ņemam no Dieva un atdodam tautai. Sev neatstājam neko. Mēs esam vien starpnieki, un neko citu jūs neatradīsit mūsu veidolā”. Semas dejotāji - semazeni - griežas ap savu asi un vienlaikus kustas pa riņķi. Simboliski tas nozīme pasauļu riņķošanu apkārt Patiesības saulei.

Sākumā semas kustības ir lēnas un majestātiskas, tad, sekojot mūzikai, tās paātrinās, bet nekad nekļūst nekontrolējamas. Riņķošanas laikā semazens vairs nejūt sava auguma svaru. Telpas robežas izzūd, un viņš sajūt sevi izejam no ārpasaules. Riņķa deja mudina garu atdalīties no miesas, atstāt zemi un pacelties debesīs. Sema ir kā gara ceļojums. Sasniedzot pilnību un sastopot Patiesību, semazens it kā ieskauj savā mīlestībā visu dzīvo.

Izmantosim šo vienreizējo iespēju! Arī ieeja uz pasākumu ir ļoti demokrātiska - tikai Ls 1,-.


0 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Prāta darbnīca - ļauj prātam darboties!
Padalies priekā
best porn

Ludie

Theme site super 000*** rus.hc.lv

exBwCinKKa

<a href=www.win-rar777.com>best coefficient ever</a>

RichardExips


ienāktreģistrēties