"Mikropasaule manos dredos"

Jānis Jansons, 15.11.2007., 12:49

Promoe aka Marten Edh, 31.gadu jauns, Zviedrijas hip hopa eksportprece.

Grupa "Looptroop"Viens no hip hop grupas - Looptroop dibinātājiem, 2007.gada februārī, klausītākais Zviedru hip hop izpildītājs myspace.com - vairāk, kā 250 000 reižu vienā mēnesī klausītas viņa dziesmas, simtiem koncertu ārvalstīs, 4 solo albumi:

„Government Music” 2001.gadā, „Long Distance Runner” - 2004.gadā, „White Man's Burden” - 2006.gadā un „Standard Bearer” - 2007. gada DVD+Cd.

Neskaitot singlus, neskaitot Looptroop albumus un singlus vai kopdziesmas ar draugiem, to skaitā, ar Capleton - Jamaikas regeja zvaigzni utt.

Ne mazāk iespaidīgs izskats un dzīvesveids.

Zviedru hip hop mūziķis, anarhists, vegāns.

Šis stāsts ir drusku līdzīgs visiem pārējiem, kā mazi puikas mēģina sekot līdzi lielajiem, atdarinot vai pakaļdarinot viņus.

Šajā gadījumā, aptuveni 1986.gads, viena no vecākajām pilsētām Zviedrijā, mūsdienās - industrializēta pilsēta ar 100 000 iedzīvotājiem vismaz, metro sienu aprakstīšana, jebkāda hip hopam līdzīga mūzika, ko vien varēja dabūt, dzīves veids, apģērbs, domāšana, kam bija jāatšķiras no pārējās pasaules.

Iepūt man..

1992.gads. Klasiskais variants, ar satikšanos skolā, kur Promoe iepazinās ar EmBee ( vēlāk arī ar Cosmic) , kura mājās „Wax Cabinet” studijā arī tapa pirmie eksperimenti un ieraksti tam, ko šodien atpazīstam, kā Looptroop.

Un jau tolaik ieskicējās tēmas, kas vijas cauri Promoe un Looptroop daiļradei turpmāk - politika, amerikāņu kultūras imperiālisms, valdība, vara, ....

Ar mājās sēdēšanu, dziedāšanu un rakstīšanu, protams, nebija gana, jo no 1995. gada līdz 1998. gadam seko aktīvs graffiti periods - pret mainstreem vērsti zīmējumi, saukļi un stencili un 4as demokasetes.

Sazvanamies, klausulē fonā skan patīkams regejs, ko pārtrauc klusums - tad, tajā galā - hellou?

Un atiet. Sveiki, te no namu pārvaldes, Mani sauc Verners, kam es piezvanīju? Ne šoreiz.

Dažos vārdos par sevi, kā Tu pats sevi raksturotu?

Promoe: Mūziķis. Man vienmēr ir grūti iekļauties laikā, es vienmēr kavēju. Dažreiz man ir problēmas ar varasiestādēm. Man patīk daba, ceļot, laba mūzika, labs veģetāriešu ēdiens, mana draudzene, šahs.

Tev ir tāds diezgan orģināls un savdabīgs izskats - bārda un dredi, jeb tas ir viens liels dreds? Cik ilgi audzēji? Un vai nav grūti kopt?

Promoe: Jā. (smejas) 12 gadi. Tas bija mans lēmums beidzot skolu, tā ir daļa no pasaules, ko es redzēju skolā, kur lielākajai daļai viņu izskats bija primārais. (Šeit lasi - Promoe bārda un mati - sava veida pretstats pārējiem)

Protams, problēmas ir, dažreiz, sabiedrībā, sabiedriskās vietās, bet esmu jau pieradis. Gan pie cilvēku reakcijas, gan kopšanas.

Bez jokainā izskata vēl, tu esi arī veģetārietis. Šī izvēle bija modes lieta jeb iekšējā balss?

Promoe: Esmu veģetārietis jau 8 gadus, vegāns* - 6 gadus. Tas sākās ap '93-šo, '94-to, galvenokārt - dēļ nežēlības, ļaunās attieksmes pret dzīvniekiem, vairāk ētisku apsvērumu dēļ, šobrīd - tas jau ir vairāk personīgi. Būt veģetārietim, tas ir labāk priekš pasaules, vairāk veselīgas pārtikas, dabas aizsardzības, mazāks vides piesārņojums. Iedomājoties vien, dzīvnieka dzīvi vai industrializēto nonāvēšanas konveijeri.. Protams, tas ir tikai dzīvnieks, bet es uz to skatos citām acīm.. Kā neatkarīgs autsaiders

( saruna ievirzās par dzīvnieku aizsardzību, Peta.org, par ekoloģiju.. ) Promoe aka Marten Edh

Ok, bliežam tālāk - jūties gandarīts par paveikto, lepns? Kā ir būt skaļākajam vārdam Zviedru hip hopā un vienlaicigi arī vienam no populārākajiem hip hop izpildītājiem Eiropā? Neesi kļuvis iedomīgs?

Un kā ir ar jauno paaudzi?

Promoe: Par paveikto, par padarīto, par mūziku - jā. Mēs iespaidojām jauno paaudzi, tagad viņi iespaido mūs. Tāda atgriezeniska saite sanāk. Interesanti ir klausīties jaunos izpildītājus, jaunās tendences, piemēram, Medinal - kā hip hopā satiekas zviedru valoda un arābu. Galvenais, lai viņi ir atvērti, lai viņi paši vēlas redzēt labas lietas.

Mēs bijām labs piemērs - viņi redzēja, ka mēs varam uzstāties arī ārpus Zviedrijas, ka mums ir fani arī ārpusē. Mēs bijām sava veida kustība, pionieri.

Savulaik tu grabinājies ar krāsām, pirmsākumos, negribas dažreiz iziet ielās atkal?

Promoe: Graffiti - tā nav mana misija. Agrāk, jā, bet esmu pārvērtējis savu laiku. Un tā ir tikai mūzika. Ja es būtu palicis pie graffiti, nebūtu mūzikas, esmu tāds, mm,..man patīk visu izdarīt perfekti, tāds darbaholiķis. Dažreiz, pēc koncertiem, mani aicina iet uzpūst, pat uz drošām ielām vai drošām vietām, bet tomēr, esmu spiests atteikties, jo mana prioritāte tomēr ir mūzika.

Jaunajā DVD “Standard Bearer”, kas tev ir pirmais DVD, ir kāda epizode, kur Tu sēdi istabas vidū, segu pārvilcis pāri galvai, un dziedi...tas ir leģendārais Wax Cabinet? ( Wax Cabinet - studija, kur tika ierakstīti agrīnie Looptroop ieraksti )

Promoe: Wax Cabinet - vienmēr ir Embee studija. Sākumā tā bija viņa vecāku mājās. Tagad viņam ir pat vairākas studijas. Wax - vasks, jo to izmanto vinila platēm, un Embee studijā, mājās to ir patiešām daudz. Viņš kolekcionē plates. Tajās platēs ir ļoti daudz dažāda veida mūzikas, no tās nāk daļa mūsu ietekmju mūzikā.

Jūs esat snieguši ļoti daudz koncertu, visapkārt pasaulei. Kas tev pašam visvairāk ir iekritis acīs vai palicis atmiņā?
Varbūt - kas tāds, ko tu gribētu mainīt?

Promoe: esmu ļoti laimīgs, ka varu ceļot. Esmu redzējis daudz dažādas lietas, vietas, dažādas pasaules puses. Bailes. Cilvēki baidās tuvināties, atklāties, atklāt savas patiesās jūtas. Ja varētu mainīt vai iemācīt cilvēkiem būt atvērtākiem, drošākiem. Esam bijuši vietās, kur nemākam to cilvēku valodu, bet vienalga, esam spējuši komunicēt un saprasties.

Mūzika - aizskar tevi iekšēji, tas ir spēks, savā veidā, mēs esam iemācījušies, izpausties ar mūziku. Ja prātā tev ir, tu zini, kā tas skan vai izskatās, tu esi gatavs, tad tev sanāks.

Vai tu esi reliģiozs cilvēks? Cik man zināms, tad Skandināvijas valstīs reliģija ir ļoti izplatīta lieta. Esi dzirdējis par Dāņu karikatūrista skandālu ar musulmaņiem?

Promoe: Dāņi un zviedri - ja var tā salīdzināt, ir bagātā pasaule, arābi - Rietumu pasaule, kas uz visu skatās mazliet savādāk. Tās ir jebkura cilvēka tiesības, izpaust sevi. Neesmu reliģiozs. Drīzāk, esmu garīgs cilvēks, kas neuztver tikai materiālo pasauli, bet es nesekoju vienai noteiktai reliģijai vai filozofijai, es paņemu no vienas, no otras tikai kādu daļu sev. Es nesekoju akli, nedomājot. Esmu daudz lasījis, studējis, iespaidojies, bet joprojām, tās ir tikai daļas, ko es paturu sev no tā visa.

Tu esi galvenais tekstu rakstītājs, kas iespaido tevi un kur smelies iedvesmu?

Promoe: Valoda un vārdi ietekmē visvairāk. Jebkāda, man tā ir angļu un zviedru valoda, jo tās vislabāk pārvaldu. Valodu ir jāizprot dziļāk, ir lietas, kas vieno valodas, bet vēl dziļāk - tu vari izpausties. Vārdi izsaka tavas sajūtas.

Sajūtas. Vārdi. Ko redzu, ko jūtu, TV ziņas - propaganda.**

Bieži vien ir tā, kad rakstu - viss sākas ar vienu vārdu vai vienu sajūtu, izpausmi, piemēram, dusmas - emocija, ko varu izmantot. Tas pats ar prieku.

Ļoti daudz iespaidu ir no ceļojumiem, impulsi, lietas, kas notiek apkārt, ko redzi, dzirdi, tas viss iekšā sakrājas, kādu laiku vajag to visu pārdomāt, pārcilāt.

Tas aizņem daudz laika, dabūt to visu ārā. Iziet cauri tam, ko esmu uzrakstījis.

Tad uzlikt bītu atkārtojumā un ...

Dažreiz, tā ir nedēļa vienai dziesmai. Tādā ziņā - esmu darbaholiķis, es varu plānot, rakstīt, mēģināt, pārrakstīt daudz, daudz reižu.

Gadās, ka gatavojies, radi, un beigās jau esi kā baterijas, nosēdušās.

Un kā šādos gadījumos tu uzlādējies?

Promoe: Daba. Vecāku suns. Un skriešana, es ļoti daudz skrienu. Daba dod man ļoti daudz spēka, savukārt skriešana - koncentrēšanos uz sevi, uz savu elpu, domas pazūd, sava veida galvas vēdināšana, atpūtināšana.

Bizness un mūzika. Jūsu pašu leibls, kā tas viss sākās? Un šībrīža tendences ar mp3?

Promoe: Tas bija `98tais, kad sākām savu leiblu - DAVID vs. Goliath.

( sākotnēji - neoficiālie mājas ieraksti, sākot ar `98to - oficiālie ieraksti )

Tobrīd es biju students, galvenokārt pārtiku no studentu pabalsta, tas bija studiju laiks un mūzikas taisīšana. Un sākot ar 1999.gadu - 2000.gadu - jau tikai mūzika, jo vairāk augām, jo tālāk - jo grūtāk.

Mūsu mūzika ir pasaulē dēļ mp3, dēļ interneta, jo bez mp3 pasaulē mūsu mūziku zinātu mazāk.

Protams, mp3 negatīvais ir tas, ka dziesmu kvalitāte ir slikta.

Mēs daudz naudas izdodam labam miksam, labam māsteringam, labai studijai, bet cilvēki nesaņem vajadzīgo skaņu.

Mūzika dzīvos vienmēr! Es nedomāju, ka internets iznīcinās mūziku.

Un pat, ja mēs nepārdosim mūsu ierakstus, mēs pelnīsim iztiku savādāk.

Aktuāls piemērs - augusta beigās mēs devāmies uz Los Andželosu un Kaliforniju, sniegt koncertus. Tā bija mūsu pašu nauda, ieguldīta šajā braucienā. Mums palīdzēja liela telefonu ražotāj-kompānija - kas sedza daļu izdevumus, pretī saņemot atļauju izmantot mūsu dziesmas un bildes sava Produkta reklāmas kampaņā. Mēs, mūsu mūzika - kā brenda reklāma, bet mums tas bija vajadzīgs, lai brauciens notiktu.

Tas būtu negatīvi, ja mana mūzika būtu tikai produkts, man vajag vairāk neatkarības. ( Šajā gadījumā - saprotams šādi - klasiskais reklāmas paraugs, kad atpazīstama seja reklamē kādu produktu )

DAVID vs. Goliath - jau no pirmsākumiem Looptroop dalībnieku dibināts leibls, kas izdod tikai un vienīgi pašu radīto mūziku un aksesuārus - visi Looptroop, Promoe, Embee ieraksti, plates, cd, aksesuāri.
Embee - mūzika / Promoe - teksti, nosaukumi / Cosmic - mājaslapa, aksesuāri / Supreme - dizains. ( noformējums ir atbilstošs mūzikai, melomāni sapratīs ) *Autors
Interesanti, ka vienīgais oficiālais David vs Goliath produktu izplatītājs pasaulei ir Burning Heart Records - neatkarīgais zviedru leibls, kas galvenokārt orientējas uz Punk, Hardcore un Grindcore mūziku.
Interesanti2 - neatkarība no lielajām ierakstu kompānijām nav šo grupu atstājusi undergroundā, neskatoties, uz pašas grupas alternatīvajiem uzskatiem. *Autors.

Starp citu, ko tu studēji? Un kādas bija sekmes?

Promoe: literatūru, kino mākslu, ideju zinātni, vēsturi, bet es nemācījos pilnus semestrus, tikai pilnos šo zinātņu kursus. Sekmes, heh, bija labas.

Kā tu nonāci līdz Jamaikas ietekmēm un regeja jaukumam ar hip hopu, kas varbūt pat ir Jūsu skanējuma atpazīstamības faktors?

Promoe: Es regeju klausījos, kad biju mazs. Ļoti daudz regeja. Man patika agrīnais regejs un politiskais vēstījums tajā. Tad vēl mūsu viesošanās Kingstonā, Jamaikā, kur mēs arī ierakstījām dažus gabalus.

Man vienmēr ir paticis hip hopa un regeja mikslis, kā tas skan kopā, agrīnais Krs One, piemēram.

Looptroop piemēram ir atšķirīgs ar to, ka Embee muzikāli vairāk ir tendēts uz soul, nevis regeju.

Jūs esat strādājuši ļoti produktīvi. Atskatoties atpakaļ - jūs esat auguši līdzi laikam, varbūt ir bijušas domas, ka vajag kaut ko izmainīt vai ierakstīt savādāk? Un kas gaidāms no jaunā Looptroop albuma?

Promoe: Man patīk visi mūsu ieraksti, varbūt ne visi kopumā, bet ir gabali, kas man noteikti ļoti patīk. Pat atskatoties atpakaļ, nē, mainīt neko negribas. Es gribētu ierakstīt vienu albumu tikai zviedru valodā - visu zviedriski, vairāk regeja, vairāk dziesmu regeja ritmos, varbūt pat tādu regejiski - dejojamāku.

Mēs nebūsim tie, kas bijām, mēs augam. Un atskatoties - var tikai vērot, kas tu esi, kad to radi, kāds tu esi bijis, tālāk - kā mainījies.

Looptroop - Embee jau ir gatavi daži jaunie studijas uzmetumi, šis albums noteikti atšķirsies no iepriekšējiem. Tas būs jauns, savādāks. Šis būs cits.

Cosmic pameta grupu ne tik sen, galvenokārt, personisku iemeslu dēļ.

Mēs ar Supreme turpinām divatā. Būs dažas dziesmas, kurās būs arī Cosmic, protams.

Embee darbojas jau citā līmenī, būs dziesmas, kurās viņš arī dziedās.

Decembrī būs dzirdams, pieejams jaunais singls. Un aptuveni martā, 2008.gada, būs jaunais Looptroop albums.

Kas tev būtu sakāms par Eiropas hip hopu? Ja tu pērc ierakstus, kas ir pēdējais cd, kas mētājas tavā atskaņotājā?

Promoe: Vinils, plates, es tās vairāk kolekcionēju, klausos. CD pērku reti.

Klausos ļoti daudz Zviedru hip hopu, tā kā tie ir mani draugi, tad viņi paši man uzdāvina savus CD. Klausos savādākā ceļā, nevis vienkārši grabinot fonā, drīzāk cenšos ieklausīties, saprast gan struktūru, gan tekstus. Par Eiropas hip hopu - ir patīkami, ka ir oriģinālas idejas, skanējums, kaut kas jauns.

Pavisam nesen Tu un latviešu hip hopa izpildītājs radījāt kopīgu dziesmu. Kā tev liekas, hip hops latviešu valodā - skan? Un kā Tev pašam šī dziesma - par ko tā ir? Tev iepēra?

Promoe: Tā ir ļoti nozīmīga, svarīga dziesma. Tā skar šo pasauli. Par to, kas ar šo pasauli var notikt, ja mēs paši neko nedarīsim, nemainīsim, ja nesaskatīsim zīmes sev apkārt, ja neapzināsimies, kāpēc šī pasaule var iet bojā.

Latviešu valoda - skan drusku dīvaini, nepierasti, bet hip hopam - laba. Principā es domāju, ka jebkura valoda ir laba, galvenais, lai cilvēki saprot ziņu, lai mesidžs aizsniedz viņu ausis un lai viņiem pietiek prāta saprast.

Tu esi koncertējis Lietuvā un Igaunijā, tikai divās Baltijas valstīs, ir plānots, ka apmeklēsi arī Latviju - labāko no Baltijas valstīm?

Promoe: (smejas) Es ļoti ceru uzstāties Latvijā, jo mēs tur nekad neesam spēlējuši. Tā būtu laba pieredze. Un tas nemaz nav tik tālu.

Ar skatu rītdienā?

Promoe: Noteikti - es gribētu uzstāties Latvijā, atgriezties uzspēlēt Āfrikā, apceļot Āziju, atgriezties štatos - vairāk koncertu tur, varbūt apceļot visu pasauli vienu vai divas reizes.. (smejas)

Man patīk ceļot.

Vēlāk, varbūt pat vairs nesanāks, jādomā par ģimeni, par bērniem.

Novēlējums?

Promoe: Es un Looptroop 2008. gadā Rīgā, ceru satikt Jūs visus tur, koncertā!

Ok, paldies, ka veltīji laiku...

Promoe: tev tur sanāks vesela grāmata..(smejas)

www.looptroop.nu
www.myspace.com/looptrooprockers
www.promoe.nu
www.myspace.com/promoe

Colgate.

No sevis piemetīšu - pirmajā saskarē ar Looptroop mūziku - man iekrita ausīs, ka tas nav amerikanizētais hip hops, muzikāli - pietiekami dažāds, hip hops satiekas ar dažādiem citiem mūzikas stiliem, man tas bija kaut kas jauns. Tekstuāli un vizuāli - dziļāks, savādāks. Kaut kas jauns, ko biju palaidis garām, jo TV klipos, radio rotācijā, glancētajos žurnālos nekā tāda nebija. Un pats Promoe ir pietiekami spēcīga, daudzšķautnaina personība. Aiz jokainā izskata - milzonīga dreda vienā galvas pusē un bārdas, mežoņa, ir domājošs, radošs un inteliģents cilvēks, kas vēro, kā šī pasaule iet pa pieskari un viņu tas neatstāj vienaldzīgu.

Arī uz jautājumiem Promoe atbildēja ar pauzēm, domājot līdzi, aizdomājoties, nevis standarta visiem un visur domātās frāzes, emocijas, sagatavotie teksti.

*Vegāns, Vegānisms - dzīves veids un filozofija, kas liedz uzturā lietot jebkāda veida dzīvnieku izcelsmes produktus vai apģērbu, kas veidots no dzīvnieka - gaļa, olas, piens, kažokādas ) Populārākie iemesli kļūt par vegānu ir - ētiska attieksme pret dzīvniekiem, dzīvnieku tiesības, dabas aizsardzība, veselīgs uzturs ) Īsumā vegānisms ir veids kā cīnīties pret to, kas kādam sagādā ciešanas - gan no dabas viedokļa, gan arī no lētā darba spēka.

www.peta.org  

** ļoti labi parādās neuzspēlētas, patiesas emocijas.

http://www.foodnotbombs.net  

Izpalika - par rupeklībām, par honorāriem, par amerikāņiem, terorismu, par skandālu ar vācu reperi, par popshit, par …. Jautājumu bija vesela kaudze, bet ja kādam akurāt rodas interese - caurskatiet Looptroop vai Promoe intervijas, lirikas. Varbūt tas arī būs mazais spēriens pakaļā, lai iegrieztu visu drusku savādāk. Varbūt arī, ka ne.


0 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz interviju sarakstu

Reklāma
Padalies priekā
Купить диплом быстро: где искать диплом купить цена <a href=diplom-trues.ru>diplom-trues.ru</a> .

diplom_kupit_juen

Theme site super 000*** ru.hc.lv

CqTLSJjEEJ

Theme site super 000*** hc.lv

hLOZFPfazA


ienāktreģistrēties