Koncertciklā „Muzikālā Rīga” veltījums Johanesam Brāmsam 175. jubilejā

Rinta Bružēvica, 06.06.2008., 13:14

VSIA „Latvijas Koncerti” aicina uz cikla „Muzikālā Rīga” koncertu, kas ir veltījums vienam no 19. gadsimta ievērojamākajiem komponistiem Johannesam Brāmsam 175. jubilejā.

Koncerts notiks otrdien, 10. jūnijā Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā pl. 20.00.

Šo otrdienas vakara veltījumu Brāmsam dāvās četri domubiedri mūzikā - Pētera Plakida trio, kurā izcilajam komponistam un koncertmeistaram pievienojas vijolnieks Dzintars Beitāns un čellists Ivars Bezprozvanovs, kā arī Latvijas Nacionālās operas solists Krišjānis Norvelis

Dzintars Beitāns atskaņos Šūmaņa uzraudzībā tapušo Jožefam Joahimam veltīto jaunības gadu Skerco, Ivars spēlēs Brāmsa Pirmo sonāti čellam un klavierēm, savukārt visi trīs kopā mūziķi piedāvās Otro klavieru trio.

Īpaša rota koncertam būs solists Krišjānis Norvelis, kurš atskaņos ar Vecās un Jaunās Derības tekstiem radītos Četrus nopietnos dziedājumus, kas komponēti Brāmsa priekšpēdējā dzīves gadā īsi pirms komponista mūža mīlestības Klāras Vīkas-Šūmanes aiziešanas mūžībā. Cikls veltīts tuvam draugam, tēlniekam simbolistam Maksim Klingeram; pats komponists uzskatīja to par visskaistāko dāvanu pats sev. Vēl koncertā dzirdēsim Piecas dziesmas ar Rikerta un citu dzejdaru pantiem (šajā ciklā ietilpst slavenā „Sapfo oda”).

Johanness Brāmss ir dzimis mūziķa ģimenē Hamburgā, mūziku tēva iespaidā apguvis agros gados, par paraugu jaunradei ņemot Bahu, Mocartu un Bēthovenu. Lai papildinātu ģimenes samērā trūcīgos finanšu apstākļus, jaunais Johanness vairākus gadus trenējis improvizētāja spējas, spēlējot krogā, kā arī uzstājoties koncertos. Brāmsa draugu vidū bija slavenais vijolnieks Jožefs Joahims, kā arī Roberts Šūmanis un viņa laulātā draudzene Klāra Vīka-Šūmane. Šūmanis jaunajam Brāmsam bija teju mākslinieka etalons, savukārt ar Klāru, iespējams, viņu visu mūžu saistīja daudz dziļākas jūtas, nekā pieklātos lolot pret tuva drauga sievu.

Brāmss komponējis četras simfonijas, virkni dziesmu un instrumentālās kamermūzikas paraugu, kā arī vairākus vokāli simfoniskus opusus, no kuriem pazīstamākais būs „Vācu rekviēms”.


0 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Prāta darbnīca - ļauj prātam darboties!
Padalies priekā
Kaixo, zure prezioa jakin nahi nuen.

MasonSax

Hallo, ek wou jou prys ken.

RobertSax

beznaeba.xyz

Dyan


ienāktreģistrēties