Festivālu „Vīnes Klasika” noslēgs Bēthovena mūzika
Rinta Bružēvica, 11.02.2008., 12:27Trešdien, 13. februārī Lielajā ģildē pl. 19.30 VSIA „Latvijas Koncerti” rīkoto festivālu „Vīnes Klasika” noslēgs Liepājas simfoniskais orķestris un pasaules slavu guvušais pianists Valērijs Afanasjevs, kas diriģenta Imanta Rešņa vadībā atskaņos Bēthovena Ceturto klavierkoncertu un Septīto simfoniju.
Ceturtā klavierkoncerta pirmatskaņojums notika 1808. gada 22. decembrī Vīnē vienā vakarā ar Piektās un Sestās simfonijas pirmatskaņojumiem. Koncerta pirmizdevumā lasāms veltījums Austrijas erchercogam, kurš bija Bēthovena skolnieks. Šajā koncertā komponists attiecībā pret žanra iedomātajiem kanoniem uzrāda visdzejiskāko izdomu un fantāzijām bagātu improvizācijas garu. Absolūti brīva un aizraujoša ir mūzikas virzība. Klusumam te palaikam ir gandrīz tikpat liela nozīme kā skaņai. Kopumā Bēthovens komponējis piecus klavierkoncertus.
Septīto simfoniju Ludvigs van Bēthovens pabeidza komponēt 1812. maijā. Bija pagājuši četri gadi, kopš viņš bija pielicis punktu Sestajai. Šajā laika periodā pavisam satrūka Bēthovena un Terēzes Brunsvikas attiecības, pelnos izplēnēja arī komponista romantiskās jūtas pret jauniņo Betīnu Brentāno. Septītās simfonijas pirmatskaņojums notika 1813. gada 8. decembrī Vīnes Universitātē autora vadībā. Panākumi bija triumfāli, otro daļu nācās pilnībā atkārtot. 1816. gadā simfonija tika izdota ar veltījumu grāfam Moricam fon Frīsam - komponista draugam un mecenātam. Vairums Bēthovena daiļrades pazinēju uzsver, ka šī esot izteiktiem ritmiem bagātākā no visām deviņām meistara simfonijām.
Valērijs Afanasjevs (1947) ir pianists, diriģents, rakstnieks, aktieris, domātājs. Studējis Maskavas konservatorijā pie Jakova Zaka un Emīla Gilelsa. 1968. gadā uzvarējis Leipcigas Baha konkursā. Saņēmis zelta medaļu Beļģijas karalienes Elizabetes konkursā (1972). 1974. gadā pieprasīja politisko patvērumu Beļģijā, kopš 1979. gada Beļģijas pavalstnieks, 1980. gados apmeties uz dzīvi Francijā. Afanasjeva ieskaņojumu vidū liels ir Bēthovena un Šūberta opusu īpatsvars. Viņš veicis ierakstus kopā ar tādiem mūziķiem kā Kima Kaškašjana un Gidons Krēmers. Rakstnieka ampluā viņš sarakstījis deviņus romānus, stāstus, dzejoļus un esejas, kā arī divas monodrāmas stāstniekam pianistam - vienu no šiem skatuves darbiem (Musorgska „Izstādes gleznas”) pirms dažiem gadiem ar sajūsmu uzņēma Liepājas pianisma zvaigžņu festivāla publika.
Nākamais festivāls „Vīnes Klasika” notiks 2010. gadā.
Keypadagts
from a printed book, reproductionKitchenAidrzd
new texts were rewrittenFurrionbvo