Kamerkoris "Ave Sol" atskaņos aizliegto koncertprogrammu

Rīgas domes Kultūras departamenta Pasākumu un informācijas nodaļa, 26.06.2009., 15:17

29.jūnijā Pētera baznīcā kamerkoris "Ave Sol" atskaņos 1973. gadā aizliegto koncertprogrammu.

Rīgas Sv. Pētera baznīcā 2009. gada 29. jūnijā, Pēterdienā, plkst. 18:00 Rīgas kamerkoris "Ave Sol" atskaņos arhitekta Andreja Holcmaņa (18.07.1920.–30.04.2009.) pirms 36 gadiem veidoto koncertprogrammu, kuru bija paredzēts atskaņot rekonstruētā (1967–1973) Pētera baznīcas torņa nodošanas svinīgajā pasākumā 1973. gada 29. jūnijā. Pēterbaznīcas astoņsimtgadē koncerts skanēs Andreja Holcmaņa piemiņai pateicībā par mūžu, kura liela daļa veltīta Pētera baznīcas atjaunošanai un saglabāšanai. 1973. gadā iecerētais koncerts bija iemesls tam, ka A. Holcmanim nācās atstāt Rīgas Arhitektūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas priekšnieka amatu.

Koncertā skanēs Uģa Prauliņa skaņdarbi "Oda par Pētera torni" (Ojāra Vācieša dzeja) un "O Beata Trinitas" no kantātes "Odi et Amo", Imanta Kalniņa "Dziesma dzimtenei", divas daļas no Paula Dambja cikla "Jūras dziesmas", Jura Vaivoda "Mōte dēleņu auklēja", kā arī renesanses laika čehu komponista Jana Vodņanska motete "Rorando coeli".
1973. gada koncertprogrammas atjaunojuma koncertā dziedās Rīgas kamerkoris "Ave Sol" diriģentu Ulda Kokara un Mārtiņa Klišāna vadībā.

Andrejs Holcmanis pabeidza Latvijas Valsts universitātes Arhitektūras fakultāti 1945. gadā kā viens no pēdējiem Paula Kundziņa skolniekiem pirms profesors emigrēja. Darbu Zinātņu akadēmijā 1950. gadā pārtrauca izsūtījums uz Sibīriju. Pēc atgriešanās 1956. gadā A. Holcmanis sāka strādāt Rīgas Galvenajā arhitektūras pārvaldē. 1968. gadā viņš kļuva par pirmo Rīgas Arhitektūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas priekšnieku, bet 1973. gadā zaudēja amatu par padomju varai netīkamā atjaunotās Pētera baznīcas atklāšanas koncerta organizēšanu. Līdz mūža beigām viņš strādāja Rīgas kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijā, un viņa mūža darbs bija saistīts ar Rīgas arhitektūras mantojuma izpēti un aizsardzību. Viņš bija viens no Pētera baznīcas atjaunošanas organizētājiem. Daudzās Latvijas baznīcās skanējušas Andreja Holcmaņa spēlētās ērģeles.

Sv. Pētera baznīca pirmo reizi dokumentos minēta 1209. gadā. Ēka vairākkārt pārbūvēta. Baznīca tika nopostīta 2. pasaules kara laikā. Tās atjaunošana uzsākta 1954. gadā, telpu restaurācija pabeigta 1983. gadā. Zālē notiek koncerti un izstādes, bet kopš 1991. gada 29. jūnija arī dievkalpojumi. Šogad 18. jūnijā pēc piecu mēnešu restaurācijas darbiem Pēterbaznīcas torņa smailē atgriezās no jauna apzeltītais gailis un vējrāži.

Ieeja koncertā brīva.


0 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Datuve.lv tehnoloģiju jaunumu portāls
Padalies priekā
ЗизПорно

Kermit

Theme site super 000*** ru.hc.lv

YquOvPaVkQ

loli frail cp pthc ==> biturl.top/qeAJJf <== ==> rlys.nl/6epap3 <==

Williamspusy


ienāktreģistrēties