Aile Jazz 2008

Irita Kalēja, 27.02.2008., 12:55

Džezs mūzikā, dejā, kino un sarunās, uz ielas, klubos un koncertzālēs – tā vienā teikumā varētu raksturot gaidāmo festivālu, kas Liepāju pārņems no 11.-26.aprīlim un pārsteigs sešos koncertos ar plašu ģeogrāfiju un stilu daudzveidību.

No diviem koncertiem festivāla pirmsākumos festivāls šogad izaudzis līdz programmai gandrīz mēneša garumā un ieguvis stabilu klausītāju loku, kas gaida kārtējo tikšanos ar spožākajām ārvalstu un pašmāju džeza zvaigznēm.

Šī gada festivālu 11.aprīlī atklās pasaules augstākās klases bundzinieks un perkusionists Braens Melvins (Brian Melvin) ar programmu „Beatlejazz”, kurā skanēs visiem tik labi zināmās grupas „The Beatles” melodijas neparastos džeza aranžējumos. „Beatlejazz” ir Braena Melvina un amerikāņu pianista Deivida Kikoski (David Kikoski) projekts. Tā ietvaros izdoti četri mūzikas albumi un visi iekļuvuši dažādu mūzikas raidstaciju desmit spēlētāko dziesmu sarakstā. Pēdējais albums „All You Need” izdots 2007. gadā, piedaloties tādiem slaveniem mūziķiem kā Ričards Bona (Richard Bona), Džo Lovano (Joe Lovano), Tūts Tilmans (Toots Thielemans) un Lerijs Grenadjers (Larry Grenadier). Liepājā Braens Melvins ieradīsies no turnejas Indijā, Igaunijā un Polijā un koncertā uzstāsies kopā ar pianistu Deividu Kikoski un basģitāristu Pjotru Lemančiku (Piotr Lemanczyk). Festivāla atklāšanas koncerts notiks īpašā gaisotnē un līdz šim Liepājas Latviešu biedrības namam netipiskā zāles iekārtojumā. To varēs noklausīties salīdzinoši neliels klausītāju loks, tāpēc koncerta biļetes iespējams iegādāties vienīgi Liepājas Latviešu biedrības nama kasē. Visi trīs mūziķi festivālā ietvaros vadīs arī meistarklases.

Eksplozīva un dvēseliska – tā varētu raksturot otru festivāla zvaigzni, melnādaino dziedātāju Lagiju Freizeri (LaGaylia Frazier), kas pēc neskaitāmiem uznācieniem dažādos TV šovos un pilnībā izpārdotām koncerttūrēm, kļuvusi ne tikai par Zviedrijas kroņprinceses Viktorijas favorīti, bet arī vienu no atpazīstamākajām savas jaunās mītnes zemes Zviedrijas tirgus zīmēm. Temperamentīgā afroamerikāņu izcelsmes dziedātāja Lagija Freizere kopā ar vairākiem skandināvu džezmeņiem pieredzes bagātā zviedru diriģenta, komponista un aranžētāja Andersa Berglunda (Anders Berglund) vadībā 12.aprīļa pievakarē pilnīgi noteikti uzkarsēs pat atturīgāko klausītāju emocijas un liks sirdīm pukstēt svinga ritmos.

Vēl viena festivāla lielā zvaigzne ir Igors Butmans (Игорь Бутман), saksofonists, kurš meistarīgi pārvalda savu instrumentu un pārsteidz ar emocionāli piesātināto muzicēšanu gan kā solists, gan kā viņa vārdā nosauktā Krievijas džeza zvaigžņu orķestra līderis. Perfektā spēles tehnika un emocionalitāte, kuru iespējams apgūt tikai Krievijas mūzikas skolās, savienojumā ar pieredzi, ko devusi sadarbība ar Deivu Brubeku (Dave Brubeck), Čiku Korea (Chick Corea), Greju Burtonu (Gary Burton), Luisu Belsonu (Louis Bellson), Gruveru Vašingtonu junioru (Grover Washington Jr.), Džonu Patituči (John Patitucci) ASV pavadītajos mācību un darba gados, padarījuši viņu par vienu no ievērojamākajām personībām džezā šaipus okeāna un drošu tiltu starp Ņujorku un Maskavu. Viņš būs festivāla viesis 25.aprīļa vakarā un muzicēs ar savu džeza orķestri.

Šogad festivāls dosies tuvāk savam klausītājam – džeza mūzika skanēs ne tikai ārpus festivāla koncertzālēm dažādos Liepājas klubos, bet arī uz ielas. 25.aprīlī, Bigbendu dienā pašā pilsētas sirdī, Rožu laukumā, liepājnieku un pilsētas viesu priekam muzicēs gan Liepājas Big Band, gan Jelgavas Big Band un džeza orķestris no Šauļiem, kā arī izcili solisti – 2007.gada Sony Jazz Stage uzvarētāja, skaistās balss īpašniece Kristīne Svolkinaite (Lietuva) un nepārspējamais Intars Busulis (Latvija), kurš iejutīsies arī vairāku festivāla koncertu vadītāja lomā, kā arī Aleksandrs Vasiļenko (Krievija) – talantīgais ģitārists, kuru atceramies kā savulaik populārā estrādes orķestra „Neptūns” mūziķi un kuru ģimenes saites joprojām ved uz Liepāju.

Arī šogad džeza festivālā neizpaliks dejai veltīts vakars, kurā redzēsim ļoti azartisku un profesionālu tandēmu – deju grupu „Dzirnas” un čellu trio „Melo M” - īpaši šim festivālam veidotā programmā „Apstājies!”, kas vienlaikus būs talantīgā horeogrāfa Agra Daņiļēviča diplomdarbs Kultūras akadēmijā.

Festivāla kulminācija būs izpildītāju un mūzikas stilu ziņā daudzveidīgākais koncerts „Džeza mūzikas karuselī” diriģenta Jēkaba Ozoliņa vadībā. Kā jokojot norāda koncerta veidotāji, festivāla noslēgumā muzicēs „Baltijas Savienoto Valstu” labākie spēki: koncertā dzirdēsim Raimonda Macata kvintetu, Liepājas Simfonisko orķestri un īpašos viesus. Trīs no tiem - igauņu saksofonists Villu Veski, akordeonists Tīts Kalluste un kontrabasists Tāvo Remmels - ir Latvijas klausītājiem labi pazīstami mūziķi. Tīta Kallustes un Villu Veski muzikālā vienība piedalījusies gan festivālā „Saxophonia”, gan „Origo” tautas mūzikas festivālā, savukārt Tāvo Remmels bijis biežs Liepājas viesis gan Starptautiskā Pianisma zvaigžņu festivālā, gan aizvadītajos džeza mūzikas festivālos. Kopā ar taustiņinstrumentālistu un mutes harmoniku meistaru Raimondu Macatu un viņa kvintetu, igauņu mākslinieki atskaņos mūziku, kuras saknes balstās ziemeļu salu (Olande, Gotlande, Sāremā, Hījumā un Fēru salas) tautas mūzikas materiālā, veidojot savus aranžējumus, kuros klātesošs ir gan džezs, gan akadēmiskā mūzika, gan smalka improvizācija. Koncertā skanēs arī spoži džeza evergrīni, kurus atskaņos Liepājas simfoniskais orķestris un ģitārists Aleksandrs Vasiļenko, kā arī lieliskās džeza dziedātājas - Sofija Rubīna (Igaunija) un Ingu Bērziņa.
Festivāla ģenerālsponsors ir "UPB" holdingā ietilpstošā "AILE grupa", festivālu organizē Liepājas Kultūras pārvalde, bet finansiāli atbalsta Latvijas Kultūrkapitāla fonds.

Biļetes iepriekšpārdošanā no 15.februāra
www.bilesuparadize.lv , Liepājas teātra kasēs Teātra ielā 4 un T/c „Rimi Ostmala”
Biļetes uz festivāla atklāšanas koncertu 11.02. nopērkamas tikai
Liepājas Latviešu biedrības nama kasē
www.ailejazz.lv


2 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
joriks (joriks@one.lv), 28.02.2008. 12:51:36 (ip:80.232.171.142)
Komentāra reitings: 0

super festiv'als!

funky, 02.03.2008. 06:12:30
Komentāra reitings: 0

yeah,all you need is jazz

Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Datuve.lv tehnoloģiju jaunumu portāls
Padalies priekā
Szia, meg akartam tudni az árát.

Robertunsab

Hi, roeddwn i eisiau gwybod eich pris.

RobertSax

In Etsy, Shopify Pinterest+SEO + artificial intelligence give high sales results

Evelynfus


ienāktreģistrēties