Ar leģendārā balalaikas virtuoza Alekseja Arhipovska koncertu rīt sāksies 14. Introvertās mākslas festivāls "Ad Lucem"

Mārtiņš Pučka, 20.07.2015., 11:21

Otrdien, 21. jūlijā plkst. 20.00 Rīgas Kongresu namā ar mūsdienu "balalaikas paganīnī" Alekseja Arhipovska koncertu tiks atklāts 14. Introvertās mākslas festivāls "Ad Lucem".

Aleksejs ArhipovskisKoncertā dzirdēsim paša mākslinieka radītas kompozīcijas un improvizācijas par dažādām tēmām.

Balalaikas spēles virtuozu Alekseju Arhipovski viņa meistarības dēļ kritiķi nodēvējuši par "balalaikas Paganīni". To, ko Arhipovskis spēj paveikt uz trīs stīgām, ir neiespējami aprakstīt un vēl grūtāk – iedomāties. Visi Alekseja Arhipovska koncerti izraisa nemainīgu sajūsmu: "Alekseja Arhipovska rokās balalaika skan pārmaiņus kā arfa, kā klavesīns, kā bandžo un visbeidzot – kā visu laiku un tautu stīgu instrumenti vienlaikus, "– tā mūziķis novērtēts medijos. Savukārt, reportāžā no festivāla, kas veltīts firmas "Fender" sešdesmitajai gadadienai, par mākslinieku teikts: "... Aleksejs Arhipovskis, kuru sagaidīja ar nedaudz izbrīnītiem aplausiem, uzstājās tā, ka pēc tam vakara programmu labāk būtu bijis neturpināt.

Pasaules klases virtuozs, kas balalaikas spēli ne tikai pārvalda, bet gan spēlē, pārsniedzot saprāta robežas, ar atskaņoto desmit minūšu garo etīdi pilnībā "izdzēsa" visus pirms viņa rādītos tehniskos paņēmienus un arī no mūzikas viedokļa bija par galvas tiesu radošāks." "Balalaikas spēlmanis Aleksejs Arhipovskis kļuva par sensāciju uzreiz pēc viņa parādīšanās plašākas publikas priekšā. Viņš burtiski apturēja ģitāras mūzikas festivālu, kur spēlēja 10 minūšu garu solo, demonstrējot satriecošu muzikālo meistarību un aktiermākslu.

Tas bija īsts teātris – virtuoza spēle un galvu reibinoši izpildījuma triki, mīmika un žesti. Daudzi klausītāji salīdzina Arhipovski ar nevienu citu kā pašu Hendriksu!" – raksta žurnāls "Audio Video".

Aleksejs Arhipovskis (1967) dzimis Krasnodaras novada Tuapsas pilsētā. Kaislību uz mūziku viņš mantojis no tēva, kas bērnībā spēlēja ermoņikas, vēlāk – akordeonu. Mājās bieži skanēja mūzika, un deviņu gadu vecumā Arhipovskis iestājās mūzikas skolā balalaikas klasē. Absolvējis Gņesinu Valsts Mūzikas pedagoģijas institūta tautas instrumentu nodaļu balalaikas specialitātē, kļuvis par 3. Viskrievijas tautas instrumentālistu konkursa laureātu, kopš 1989. gada Arhipovskis strādāja kā solists Smoļenskas krievu tautas mūzikas orķestrī, kur arī aizsākās eksperimenti balalaikas spēles jaunu izteiksmes iespēju jomā. 1998. gadā Arhipovski uzaicināja piedalīties Valsts Akadēmiskajā krievu tautas mūzikas ansamblī Zikinas vadībā. Kā solists viņš piedalījies Kultūras festivālos ASV, Ķīnā, Dienvidkorejā, Vācijā, Francijā, Spānijā un Bulgārijā, uzstājies dažādos džeza festivālos, spēlējis radio un televīzijas raidījumos, valsts koncertos un samitos. Pēdējo gadu laikā Arhipovskis aktīvi koncertē Eiropā un pasaulē.

Šovasar no 21. līdz 29. jūlijam norisināsies jau 14. Introvertās mākslas festivāls "Ad Lucem". Koncertos Rīgā, Siguldā un Ventspilī uzstāsies tādi izcili mākslinieki kā Aleksejs Arhipovskis, Latvijas Radio koris, skandināvu mūzikas ansamblis "Groupa", Timo Vēnenens, Laima Jansone, Sauļus Petreikis un citi.

22. jūlijā plkst. 20.00 Rīgas Jēzus baznīcā Latvijas Radio koris diriģenta Sigvarda Kļavas vadībā izpildīs Johana Sebastiāna Baha pārpasaulīgo mūziku un pirmatskaņos divas daļas no katalāņu komponista Bernata Vivankosa jaundarba "Requiem", kas speciāli radīts tieši Latvijas Radio kora izpildījumam.

Koncertā "Ziemeļu mūzikas meistari" 24. jūlijā plkst. 20.00 Spīķeru koncertzālē varēsim baudīt skandināvu mūsdienu tautas mūzikas ansambļa "Groupa" izcilo sniegumu. Viņu spēles smalkais vijums, virtuozitāte un improvizācijas gars ir kvalitātes, kas īpaši atklājas "Groupas" muzicēšanā, piesaistot uzmanību arī ar pavisam neparastu pašdarināto sitaminstrumentu klāstu un spēles veidu. Katrs ansambļa mūziķis ir augstas raudzes profesionālis, un zinātāji par viņiem saka, ka "grupa ir sava svara vērta zeltā". Savukārt nākamajā dienā mūziķi aicinās uz meistarklasēm Siguldā.

No 25. jūlija par festivāla mājvietu kļūs Sigulda, kur norisināsies festivāla radošās nometnes pasākumi, meistarklases un koncerti. Plkst. 12.00 koncertzālē "Baltais flīģelis" uz bezmaksas meistarklasēm etnomūzikā, džezā un kompozīcijā aicinās "Groupa" mūziķi. Plkst. 15.00 notiks ebru – senas persiešu mākslas prezentācija, bet plkst. 15.30 – ebru mākslas praktiskās nodarbības interesentiem. Dienas noslēgumā, 18.00, interesenti tiks aicināti uz gongu meditāciju.

26. jūlijā plkst. 11.00 Siguldas Jaunās pils dārzā uz bezmaksas vokāli instrumentālu programmu "Saules dziesmas" aicinās ansamblis "Vecpilsētas dziedātāji". Dienas turpinājumā, 13.00 koncertzālē "Baltais flīģelis" notiks filosofijas zinātņu maģistra Valda Svirska lekcija "Iekšējās pasaules apvāršņi mūzikā un meditācijā". Plkst. 15.00 tai sekos arhitekta Kaspara Rikarda lekcija "Sakrālā ģeometrija", bet 17.00 mākslinieka Jura Toropina gleznu izstādes atklāšana.

Dienas noslēgumā plkst. 18.00 uz mūzikas un dejas performanci "Somu laikmetīgā mūzika un deja" koncertzālē "Baltais flīģelis" aicinās Latvijas klausītājiem pazīstamais kanteles spēlētājs no Somijas – Timo Vēnenens un dejotāja Peivi Jervinena. Dueta "Duo Mitrej" programmas uzmanības centrā ir deja apvienojumā ar mūzikas izpildījumu – horeogrāfa un mūziķa iekšējās pasaules meklējumi.

28. jūlijā plkst. 19.00 Ventspils teātra nama "Jūras vārti" Jaunajā zālē skanēs koncerts "Laima Jansone un Sauļus Petreikis", kurā ar tradicionālās un mūsdienu mūzikas programmu uzstāsies interesentiem labi pazīstamie mākslinieki "world" mūzikas laukā - Laima Jansone (kokle) un Sauļus Petreikis (pūšaminstrumenti), kas radošā sadarbībā satiksies pirmo reizi, piedaloties Mārtiņam Miļevskim (sitaminstrumenti) un instrumentālai grupai. Klausītajiem būs unikāla iespēja būt klāt mākslas brīnuma radīšanas brīdī, jo mūziķi ir gan savas tradīcijas lieliski pārzinātāji, gan pieredzējuši improvizatori, kas spēj sarunāties vienā muzikālajā valodā un ar prieku dalīties savas mūzikas bagātībā.

Festivāla noslēguma koncerts "Baltu un persiešu etno mūzika" izskanēs 29. jūlijā plkst. 19.00 Siguldā, koncertzālē "Baltais flīģelis". Tajā piedalīsies dažādu valstu mākslinieki, kurus vieno mīlestība uz harmoniju, dvēseles gaismu un uz ideju, kas spēj vienotā izjūtā savienot dažādu tautu un reliģisko piederību cilvēkus. Gadsimtiem seno baltu un sūfiju mūziku atskaņos Sauļus Petreikis (Lietuva), Laima Jansone (Latvija), Hamidreza Rahbaralams (Irāna), Mārtiņš Miļevskis (Latvija) un instrumentālā grupa. Uzvedumu papildinās izcilais turku dejotājs un horeogrāfs Alpers Akčajs un irāniešu kaligrāfijas mākslas vizualizācijas.

Introvertās mākslas festivāls "Ad Lucem" ir mākslas radīta telpa, kas sniedz patvērumu no ikdienas steigas un stresa – miera un harmonijas oāze, kurā var ieklausīties skaņās, klusumā un sevī, sastapt ceļabiedrus un gūt iedvesmu. Kopš 2002. gada sadarbībā ar izciliem māksliniekiem festivāls "Ad Lucem" ik gadu piedāvā augstvērtīgus koncertus, kuru raksturīgā iezīme ir īpašais introvertās mākslas fenomens. Tas aicina ikvienu pievērsties savai iekšējai pasaulei, meklēt būtisko un atklāt sevī dabiski mītošo garīgumu.

Plašāka informācija Introvertās mākslas festivāla interneta mājas lapā www.adlucem.lv. Festivālu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome un Siguldas novada dome.

Festivāla "Ad Lucem" biļetes pieejamas "Biļešu servisa" tirdzniecības vietās, kā arī internetā www.bilesuserviss.lv un www.ticketshop.lv. Skolēniem, studentiem un pensionāriem 30% atlaide.


0 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Padalies priekā
porn videos

Effie

www.topshelftrailers.com

Lenore

Ad futuram memoriam — На долгую память.

psyxhert


ienāktreģistrēties