Vidzemes fotogrāfu izstāde „Līcim otrā krastā”

Karlīne Cercina, 18.06.2008., 11:28

Valmierā, mākslas galerijā „Laipa”, piektdien, 20. jūnijā plkst. 16:00 atklās Vidzemes fotogrāfu izstādi „Līcim otrā krastā”.

Izstāde galerijā būs apskatāma līdz 2008.gada 10. jūlijam.

Latvijā fotogrāfija pirmoreiz ienāk jau fotografēšanas tehnikas izgudrošanas gadā - 1839. Vienā acumirklī jau 1840. gadā fotografēšana ieņēma lielāku lomu kā gleznošana. Lai uzņemtu portretu bija jāpavada mazāk laika ne kā pozējot māksliniekam. Pirmās fotodarbnīcas Rīgā, Jelgavā un Liepājā atver iebraucēji, galvenokārt vācieši, nīderlandieši un francūži. Biežāk tiek bildēti portreti, pa retam arī lauku un pilsētu panorāmas. Sešdesmitajos gados foto apritē ienāca mākslinieki, kuri bija zaudējuši savu klientūru un bija spiesti meklēt citus peļņas veidus, gleznošanu atstājot tikai kā vaļasprieku. Viņus arī var uzskatīt par pirmajiem latviešu fotogrāfiem. Fotogrāfi dažkārt iegūtos uzņēmumus krāsoja ar akvareļu krāsām un tirgoja kā skatu kartītes. 1888. gadā Liepājas eļļas fabrikas degšanas fotogrāfijā redzams, ka lielāku interesi izraisa fotogrāfs ar savu milzīgo aparātu nevis ugunsgrēks.

Mūsdienās fotoaparāts ir gandrīz katrā ģimenē un fotografēšana nu ir kļuvusi par katra otrā jaunieša vaļasprieku. Taču, lai atšķirtu profesionāli no amatiera, vaļasprieku no darba ir jāprot saskatīt un novērtēt fotogrāfa sniegumu. Tāpat kā gleznā, tā fotogrāfijā gaismas spēle, krāsu kompozīcija un vēstījums rada sajūtu, kas uzrunā skatītāju no fotogrāfijas. Māris Zariņš, viens no Vidzemes fotogrāfu apvienības locekļiem saka : "Fotogrāfs ir cilvēks, kas pasaulē redz to ko citi neredz un savu bildi viņš veido un apčubina tāpat, kā dārznieks dārgu puķi."

Šogad Vidzemes fotogrāfu izstādē „Līcim otrā pusē” piedalīsies ne tikai pieredzes bagāti Vidzemes fotogrāfi, bet arī jaunieši no Valmieras Valsts ģimnāzijas, kuri savu mīlestību pret fotomākslu papildina ar zināšanām skolas organizētajās foto nodarbībās. Lai izveidotu izstādi, kas atbilstu labas fotomākslas kritērijiem, Vidzemes fotogrāfi izveidoja žūriju - Māris Zariņš, Aleksejs Koziņecs un Ēriks Zvirbulis, kuri izvērtēs fotogrāfijas un iekārtos izstādi.

Mākslas galerija lielu paldies saka izstādes atbalstītājam Hansabankai un galerijas „Laipa” atbalstītājiem maiznīcai „Ieva”, Valmieras pilsētas domei, A/S Valmieras piens un ziedu salonam „Rēzija”.

Mākslas galerija „Laipa” aicina visus mākslas cienītājus uz izstādes atklāšanu piektdien, 20. jūnijā plkst. 16:00. Izstādes atklāšanas laikā skatītājiem tiek sniegta unikāla iespēja tikties ar fotogrāfiem, dzirdēt stāstus un uzzināt pat kādu foto noslēpumus.

Uz tikšanos līcim otrā krastā!


1 komentārs Komentēšana pieejama visiem.
dzēsts lietotājs, 19.06.2008. 08:07:47
Komentāra reitings: 0

laba bilde,jā...!

Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Padalies priekā
Theme site super 000*** ru.hc.lv

nzdYQslMYW

Theme site super 000*** hc.lv

NnuTImbDpd

Theme site super 000*** lv.hc.lv

ERFmdQXOGw


ienāktreģistrēties