Sākas Mākslas festivāls „Cēsis 2008”

Mairita Brice, 18.07.2008., 06:08

Mākslas festivāls “Cēsis 2008” sāksies 18.jūlijā pl.18.00, kad Cēsu alus brūzī notiks laikmetīgās mākslas izstādes „Skaistums” atvēršana, kurā piedalīsies LR Kultūras ministre Helēna Demakova, festivāla direktors Juris Žagars, Cēsu pilsētas domes priekšsēdētājs Gints Šķenders, izstādes kuratore Daiga Rudzāte un izstādes dalībnieki.

Laikmetīgās mākslas izstāde Cēsu Alus brūzī būs skatāma visu festivāla laiku. Izstādes vadmotīvs un nosaukums šogad „Skaistums”. Būtiski, ka lielākā daļa izstādes ietvaros apskatāmie mākslas darbi radīti īpaši šai skatei. „Šī izstāde ir mēģinājums analizēt parādības, emocijas un tēlus, kas šodienas pasaulei asociējas ar apzīmējumu „skaistums“, tai skaitā 21. gadsimta skaistuma klišejas, transformācijas, ikonogrāfiju un vispārinātus mītus par skaisto. Tas ir arī sava veida mēģinājums analizēt mūsu laiku, kas formāli ir apsēsts ar skaistumu, vienlaikus aizvien vairāk banalizējot un degradējot šo jēdzienu,” stāsta izstādes kuratore Daiga Rudzāte. Pieteikto „skaistuma” tematu risinās visdažādākie mākslas mediji - foto, video, glezniecība, objektu māksla, tādējādi cenšoties pēc iespējas pilnīgāk atspoguļot laikmetīgās mākslas izteiksmes veidu. Šogad tiks paplašināta ekspozīcijas vide, apgūstot un pielāgojot mākslas vajadzībām vēl jaunas vecā Alus brūža telpas. Laikmetīgo mākslu reprezentēs tādi autori kā Sarmīte Māliņa un Kristaps Kalns (objektu māksla), Andrejs Grants (foto), Dāvis Sīmanis jr. (multimediāls projekts), Katrīna Neiburga (foto), Frančeska Kirke (glezniecība), Kristaps Ģelzis (akvareļi), grupa „F5“ (objektu māksla), Ezra Nahmads (Francija/foto un skaņas instalācija).

Savukārt, 18.jūlijā pl.20.00 Cēsu Sporta kompleksā visi interesenti aicināti uz festivāla atklāšanas koncertu.

„Šajā festivālā tiks izmēģinātas jaunas koncertēšanas vietas, kas uzstāda savus nosacījumus repertuāra izvēlē, un līdz ar to daži festivāla koncerti sola publikai jaunu, atraktīvu pieredzi. Festivāla atklāšanas koncerts notiks Cēsu sporta kompleksā - akadēmiskai mūzikai ļoti interesantā telpā. Simfoniskā orķestra skaņa, protams, ir ārkārtīgi bagāta, bet sporta zālē klasiski romantiskais repertuārs nebūtu īsti vietā, tādēļ piedāvāsim The Queen Symphony, ko komponējis Tolga Kašifs simfoniskajam orķestrim un korim pēc Fredija Merkūrija dziesmu (Bohemian Rhapsody, We Are the Champions, We Will Rock You, Bicycle Race un Save Me) motīviem. The Queen Symphony Andra Veismaņa vadībā izpildīs Latvijas Nacionālais Simfoniskais orķestris kopā ar kori „Latvija”. Atklāšanas koncerta otrajā daļā skanēs Imanta Kalniņa 4. simfonija,” stāsta viens no festivāla akadēmiskās mūzikas sadaļas veidotājiem Arturs Maskats.

Nākamajā dienā, 19.jūlijā pl.12.00 Cēsu Pils klētī tiks rādīta kino programma bērniem. Bērniem tiks piedāvāta mākslas filma „Ūdensbumba resnajam runcim” (režisors Varis Brasla) un animācijas filmu programmas.

Pl.15:00 Cēsu Alus brūža teritorijā lieliem un maziem tiek aicināti uz Jaunā Rīgas teātra iestudējumu - Ineses Zanderes dzejoļu izrādi “Iekšiņa un āriņa”. Izrādē lielisku aktieru Gunas Zariņas un Kaspara Znotiņa trāpīgie dzejas tēli tik izteiksmīgi izburto, izskandina lipīgos skaitāmpantus un dzejoļus, ka pārnākot mājās gribas pašiem tos pārlasīt vēl un vēl. Tāpat kā grāmatā "iekšiņa un āriņa", izrādē ir skaitīkļi, baidīkļi un skraidīkļi, lecami, spēlējami un minami panti, lidojoši burti, leļļu dzīve, piedzīvojumu stāsti, dzejoļi par mīlestību un dzejoļi pie eglītes.

Savukārt, pl.16.00 Cēsu Pils klētī festivāla kino programma tiks atklāta ar mākslas filma „Rīgas sargi” (režisors Aigars Grauba). „Rīgas sargi” ir vēsturiska mākslas filma par 1919. gada novembra notikumiem pēc 1. pasaules kara beigām, Brīvības cīņu laikā. Jau piektajā rādīšanas nedēļā tā kļuva par skatītāko latviešu filmu, kas tapusi pēc neatkarības atgūšanas.

Mākslas festivāls „Cēsis 2008” šogad notiks no 18. jūlija līdz 16. augustam. Festivāls piedāvā augstvērtīgus profesionālās mākslas notikumus dažādās jomās - laikmetīgajā vizuālajā mākslā, akadēmiskajā mūzikā, kino, kā arī teātrī un operā. Šogad festivāla programmu papildinās arī horeogrāfijas sadaļa. Pielikumā atrodama pilna festivāla programma.

“Pateicoties atbalstītājiem, festivāls šogad ir apjomīgāks gan laika ziņā, gan piedāvājuma ziņā. Paši sev esam uzlikuši augstu kvalitātes latiņu. Turklāt jau pēc pirmā festivāla saņēmām gan skatītāju, gan profesionāļu augstu novērtējumu,” piebilst J.Žagars. Mākslas festivāls “Cēsis 2007” saņēma Kultūras ministrija ikgadējās gada balvas kultūrā "Trīs brāļi" balvu nominācijā "Kultūra valsts izaugsmei" par īstenotām iniciatīvām un norisēm kultūrā 2007.gada laikā, kas atstājušas pozitīvu ietekmi uz sabiedrību un valsti. “Dienas gada balvas kultūrā” 2007.gadā ietvaros festivāls tika nominēts divas reizes - kā kvalitatīvs un pārsteidzošs mākslas fakts tika atzīta un balvai nominēta Ilmāra Blumberga izstāde “Lūgšana par redzēšanu II”, bet par kvalitatīvu kultūras menedžmentu tika nominēti festivāla rīkotāji - Cēsu pilsētas dome, Cēsu Pils ģilde un Cēsu Kultūras centrs. Savukārt Latvijas Mākslinieku savienības "Gada mākslinieka 2007" zelta medaļu par pagājušajā gadā sarīkoto personālizstādi Salut! Nacionālajā mākslas muzejā un ekspozīciju vecajā Cēsu alus brūzī saņēma Cēsu Pils ģildes dibinātājs un biedrs Ģirts Muižnieks. Festivāls iekļuvis arī Latvijas Televīzijas kultūras raidījuma "100 g kultūras" 2007.gadā nozīmīgāko kultūras notikumu sarakstā. Festivāla ietvaros realizētā izstāde “Cēsinieks” ar lielformāta fotogrāfijām pilsētas namu logos saņēma MAP Contemporary 2008 konkursā 1.vietu nominācijā “Lielformāta drukas darbi un risinājumi”. Pagājušajā gadā festivāla notikumus kopumā apmeklēja vairāk nekā 16 000 interesentu.

Festivāla patronese ir LR Kultūras ministre Helēna Demakova. Cēsu Mākslas festivālu rīko Cēsu Pils ģilde. Festivāla atbalstītāji ir Cēsu pilsētas dome, LR Kultūras ministrija, Valsts Kultūrkapitāla fonds, SEB banka, SIA „Domenikss”, AS „Kolonna” un AS „Cēsu alus” ar festivāla oficiālo dzērienu - alu „Cēsu Special”.


0 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Prāta darbnīca - ļauj prātam darboties!
Padalies priekā
Theme site super 000*** ru.hc.lv

nzdYQslMYW

Theme site super 000*** hc.lv

NnuTImbDpd

Theme site super 000*** lv.hc.lv

ERFmdQXOGw


ienāktreģistrēties