Rīgas dejotāju svētkos pirmoreiz būs redzamas vairākas jaunas dejas

Līva Jēgere, 29.05.2009., 10:21

Rīgas dejotāju svētku koncertā "Vedam danci šovakar" pirmo reizi plašāka publika redzēs vairākas pavisam jaunas dejas, kas godalgotas šī gada Jaunrades deju konkursā.

Pirmo reizi skatītāji varēs novērtēt dejas "Tu kā, es kā" Ginta Baumaņa horeogrāfijā, "Meitu māte" – Jāņa Ērgļa horeogrāfijā, "Rīgas deja" Jāņa Purviņa, "Žīga" Viļņa Birnbauma, "Uz Litenieša meitiņām" Artas Melnalksnes horeogrāfijā un citas. Tāpat deju lieluzvedumā iekļautas dejas, kas līdz šim nekad nav redzētas deju svētkos apvienoto deju kolektīvu izpildījumā. Koncerta mākslinieciskie vadītāji sola, ka jaunās dejas būs ne tikai ornamentāli baudāmas, vairākās ir ietverta arī sižetiskā līnija – dejotāji izdejos pat veselus stāstus. Piecus individuālus priekšnesumus ar jaunradītajām horeogrāfijām gatavo skatītājiem pazīstami deju kolektīvi – "Dancis", "Rotaļa", "Teiksma", "Zalktis" un "Līgo".

"Lai arī balstīta folklorā un tradīcijās, latviešu tautas deja turpina attīstīties," stāsta deju lieluzveduma mākslinieciskā vadītāja, Rīgas deju kolektīvu virsvadītāja Ingrīda Saulīte. "Jaunrades deju konkursos, kas katru gadu notiek Valmierā, tiek pieteiktas 50 līdz 60 jaunas dejas, taču tā pa īstam iedzīvojas tās, kas tiek iekļautas dažādu svētku programmās un kuras iemīļo paši dejotāji. Mēs varam gaidīt, ka jaunās dejas, kuras pirmo reizi redzēsim Rīgas dejotāju svētku lieluzvedumā, tiks iekļautas arī Dziesmu un deju svētku programmā."

Lieluzvedumā būs redzamas četras jaunas deju kolektīva "Zalktis" vadītājas Artas Melnalksnes horeogrāfijas. "Deju radīšanas procesā daudz ko izšķir mūzika un liela daļa deju jau patiesībā ir gatavas, māksliniekam tikai jāatrod dejas jēga, būtība un iekšējā struktūra. Deja ir variācija par konkrētu tematu, kam pēc tam pakļaujas raksti un viss pārējais," stāsta Arta Melnalksne, kura 23 gadu laikā radījusi vairāk nekā 300 horeogrāfijas.

"Rīgas dejotāju svētki ir Rīgas tradīcija, procesa turpinājums starp Lielajiem Dziesmu un deju svētkiem. Šai laikā top jaunrades dejas, briest idejas nākamiem Deju svētkiem. Īpašs prieks, ka lieluzvedumā skatītājiem būs iespēja redzēt ne tikai pazīstamas un tādēļ ļoti mīļas dejas, bet arī jaunākās horeogrāfijas," uzsver Rīgas domes Kultūras departamenta direktore Diāna Čivle. "Šie svētki, kaut arī tajos piedalās tikai Rīgas dejotāji, ir visas Latvijas svētki, jo nes kopējo Dziesmu un deju svētku dvēseli, un uz tiem ierodas cilvēki no visas Latvijas un pat ārvalstīm, lai baudītu svētku noskaņu."

Dalībnieku skaita un repertuāra ziņā lielākais Rīgas dejotāju svētku koncerts "Vedam danci šovakar" notiks 7.jūnijā Arēnā Rīga. Deju rakstiem bagātā lieluzvedumā piedalīsies vairāk nekā 1800 dalībnieku no vairāk nekā 40 Rīgas kolektīviem.

Koncerta noskaņu un sajūtas papildinās arī īpaši sagatavots video noformējums. Programma un dejotāju veidotie horeogrāfiskie zīmējumi sagatavoti, lai būtu saistoši gan deju kustības dalībniekiem, gan tiem, kuri dejotāju koncertus tradicionāli apmeklē tikai Dziesmu un Deju svētku laikā. Īpaši koncerta vajadzībām Arēnā Rīga tiks izbūvēta deju grīda un koncerta mēģinājumi notiks četru dienu garumā pirms tā.

Pirmie Rīgas dejotāju svētki kā Vispārējo latviešu Dziesmu un deju svētku tradīciju atvasinājums notika pirms četriem gadiem, un kopš tā laika dejotāju sanākšana svētku starplaikā tiek rīkota ik pa diviem gadiem.

Rīgas dejotāju svētkus organizē pasākumu operators "Untitled" sadarbībā ar Rīgas domes Kultūras departamentu.

Rīgas dejotāju svētku koncerta "Vedam danci šovakar" sākums 7.jūnijā plkst. 18, ieeja Arēnā Rīga no plkst. 17. Biļetes uz pasākumu pieejamas "Biļešu paradīzes" kasēs visā Latvijā, kā arī internetā – www.bilesuparadize.lv. Biļešu cenas šobrīd no Ls 8 līdz Ls 15.


0 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Datuve.lv tehnoloģiju jaunumu portāls
Padalies priekā
Theme site super 000*** ru.hc.lv

nzdYQslMYW

Theme site super 000*** hc.lv

NnuTImbDpd

Theme site super 000*** lv.hc.lv

ERFmdQXOGw


ienāktreģistrēties