Izvirzīti Purvīša balvas 2008.gada trešā ceturkšņa nominanti

Nataļja Sujunšalijeva, 27.10.2008., 20:26

Purvīša balvas neatkarīgo ekspertu darba grupa, izvērtējot 2008.gada trešā ceturkšņa (jūlija – septembra) notikumus Latvijas vizuālajā mākslā, balvas fināla atlasei ir izvirzījusi sešus kandidātus.

Gelzis_vakara_m* Sarmīti Māliņu un Kristapu Kalnu par Mākslas festivāla Cēsis 2008 laikmetīgās mākslas izstādes Skaistums ietvaros veidoto objektu „Mīlestība nekad nebeidzas”, kas bija skatāms no 18.jūlija līdz 16.augustam.


„Darbs pievērš uzmanību cilvēka neatrisināmajai problēmai – gara un jūtu pasaules šķietami neierobežotās iespējas, vēriens un mūžīgums pastāvīgi konfliktē ar fiziskā ķermeņa trauslumu, neveiklību, ierobežotību, “pīšļa” būtību. Romantiskā mīlestība ir komplekss fenomens, un zināmu nobriedumu vai pabeigtību tā iegūst retrospektīvā: tajā, kas no tās palicis. Vienalga, vai tas būtu atrodams Petrarkas vārdos vai Elvisa Preslija dziesmās, vai paša skatītāja atmiņās. Tad var teikt – “Mīlestība nekad nebeidzas”, kaut gan paši mīlētāji vairs nepiedalās.

Darba autori ir radījuši smeldzīgu atgādinājumu labākajās memento mori tradīcijās par visa šķietami “mūžīgā” un “skaistā” pārejošo būtību, turklāt bez lieka sentimenta, kas man liekas īpaši akcentējams (jo bieži vien plašu popularitāti iemanto pseido-jūtas, mākslīgi sakāpināti un neīsti afekti, kuri bez savas ārēji “romantiskās” čaulas paliek vien tukši, formāli vingrinājumi),” – tā S.Māliņas – K.Kalna dueta projektu raksturoja ekspertu darba grupas pārstāve Alise Tīfentāle.

* Kristapu Ģelzi par Mākslas festivāla Cēsis 2008 laikmetīgās mākslas izstādes Skaistums ietvaros veidoto instalāciju (akvareļa pludinājumu tehnika kopā ar gaismas efektiem) „Vakara pasaciņa”, kas bija skatāma no 18.jūlija līdz 16.augustam.

„Kristapa Ģelža instalācija „Vakara pasaciņa” izvirzīta par skaistuma nenotveramās un daudznozīmīgās tēmas neordināru interpretāciju. Par realitātes zīmju sakāpināšanu līdz hiperrealitātei, kurai līdzās ir abstrakcijas fascinējošais skaistums, kas vedina uz melanholiju un kontemplāciju. Paradoksālais reālā un pārreālā vienlaicīgums šajā instalācijā vedināja domāt par eksistences mistiskajiem slāņiem,” – K.Ģelža veikuma nozīmību pamatoja ekspertu darba grupas vadītāja Elita Ansone.

* Miku Mitrēvicu par darbu „Personu kolekcija”, kas dažādās modifikācijās bija izstādīts Flensburgas mākslas muzejā, Maskavas laikmetīgās mākslas centrā un iekļauts Manifesta ekspozīcijā, kā arī par darbu „Pavadonis” izstādes Medijs ir vēstījums? ietvaros.


„Pārliecinošs „poētiskā konceptuālisma” paraugs. Ar vienkāršiem paņēmieniem mākslinieks demonstrē jūtīgu formu valodu, kas ļauj inscenēt īpašu intīmu atmosfēru un pārsteidzoši precīzi vizualizēt vēstījumu, kas, lai arī balstīts biogrāfiskās atsaucēs, atgādina par universālām kategorijām. „Personu kolekcija” izstādē Manifesta izpelnījās plašu starptautisku uzmanību un starptautiskajā mākslas presē tika pieminēta kā viens no Manifesta’s atklājumiem,” – stāstīja ekspertu grupas pārstāve Solvita Krese.

* Andu Bankovsku par personālizstādi Dārzs (melnbaltu fotogrāfiju sērija), kas bija skatāma Rīgas mākslas telpas INTRO zālē no 7.septembra līdz 12.oktobrim.


Eksperti atzina, ka šīs izstādes darbus vieno cilvēka personiskās vides poēzija, kas izstādē ienesa harmoniju. „Mākslinieces pasaules sajūta runā klusināti, apbrīnojami cilvēcīgi, akcentējot ikviena indivīda intīmās telpas vērtību. Mākslinieces fotografētās vietas un lietas, kas visbiežāk sastaptas dažādos dārzos, neizceļas ar kādu sabiedrisku nozīmību, taču tomēr ir nozīmīgas tiem cilvēkiem, kuri ar tām dzīvo,” – sniedza savu viedokli ekspertu darba grupas vadītāja Elita Ansone.

* Romanu Korovinu par Latvijas mūsdienu fotogrāfijas izstādes Medijs ir vēstījums? ietvaros eksponētajiem darbiem no albuma Are you ready for a good time (fotogrāfija, zīmējums, video), kas no 28.augusta līdz 28.septembrim bija aplūkojami Andrejsalā, Laikmetīgās mākslas centrā.


Ekspertu grupa minēto mākslinieku nominējusi balvai neordinārā pasaules vērojuma dēļ. „Visikdienišķākās lietas viņa fotogrāfijās un video sāk pildīt sev netipiskas funkcijas. Autors ar humoru un, tiesa, brīžam arī nelielu cinisma devu, dažādas parādības atbrīvo no to lomām, it kā piešķirot tām brīvību, taču tūlīt jau iedalot atkal jaunas lomas,” – R.Korovina veikumu raksturoja ekspertu darba grupas vadītāja Elita Ansone.


Purvīša balvas neatkarīgo ekspertu darba grupa šā gada laikā tiksies vēl tikai divas reizes – lai izvirzītu 2008.gada ceturtā ceturkšņa nominantus un lai balsojot izvēlētu no visiem 2008.gada laikā izvirzītajiem nominantiem ne vairāk kā četrus balvas kandidātus.

Jāatgādina, ka Purvīša balvas ieguvēju noteiks žūrija, izvērtējot kopumā astoņu kandidātu (četri kandidāti par 2007.gadu un četri – par 2008.gadu) veikumu, kas būs skatāms arī kopējā izstādē Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē Arsenāls. Izstādes atklāšana notiks 2009.gada 6.februārī.


Purvīša balva dibināta 2008.gada sākumā, un to paredzēts pasniegt reizi divos gados īpašā ceremonijā Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Baltajā zālē. Pirmais tās ieguvējs tiks apbalvots jau 2009.gada 11.februārī.


Purvīša balvas konkursu organizē Latvijas Nacionālais mākslas muzejs sadarbībā ar muzeja patronu SIA Alfor, kas apņēmies piedalīties balvas organizēšanā vismaz tuvākos 10 gadus.

 


0 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Padalies priekā
Theme site super 000*** ru.hc.lv

nzdYQslMYW

Theme site super 000*** hc.lv

NnuTImbDpd

Theme site super 000*** lv.hc.lv

ERFmdQXOGw


ienāktreģistrēties