Pirmo reizi Latvijas Dabas muzejā uzzied peonijas

Līga Mūrniece, 16.06.2008., 11:17

No 18. līdz 21. jūnijam Latvijas Dabas muzeja 2. stāva izstāžu zālē pirmo reizi būs aplūkojams dārzā tik ierasto ziedu - peoniju plašais un daudzveidīgais klāsts.

Izstāde tapusi sadarbībā ar Rīgas Dārzkopības un Biškopības biedrību (RDBB) un Nacionālo Botānisko dārzu (NBD). Izstādes nosaukums „Peoniju veltījums“ izsaka tās būtību - izstāde ir veltīta žurnāla „Dārzs un drava” 50 gadu jubilejai.

Peonijas sastapt var teju katrā piemājas dārziņā un arī zem daudzdzīvokļu namu logiem pilsētas guļam rajonos var ieraudzīt lieliskos peoniju, jeb pujeņu krūmus, kuriem ir skaisti veidotas lapas, lieliski smaržojoši dažādu formu un dažādu krāsu ziedi. Izstādē būs aplūkojamas ap 100 šķirņu peonijas. Izstādē savu dārzu plašo kolekciju klāstu izrādīs kolekcionāri Aldonis Vēriņš, Dzintra Jurēvica, Agris Šiliņš, kam pieder viena no lielākajām peoniju kolekcijām, Guna Rukšāne, Valdis Dubovskis, kas piedāvās aplūkot gan peoniju kolekciju, gan delfīnijas un Mārtiņš Maltenieks, kas kuplinās izstādi ar krāšņajiem puķuzirņiem. Izstāde „Peoniju veltījums” ir veltīta žurnāla „Dārzs un drava” 50 gadu jubilejai, jo žurnāla pašreizējais galvenais redaktors - A. Vēriņš ir plaši pazīstams peoniju kolekcionārs.

Jau Senajā Grieķijā un Romā šīs ģints pārstāvi - Dienvideiropā savvaļā augošo ārsniecības peoniju (Paeonia officinalis), kas savu nosaukumu aizguvusi no sengrieķu leģendās minētā dieva ārsta Peona vārda - izmantoja dažādu slimību ārstēšanai. Savukārt Ķīnā mūsu ēras 1. gst. kā arsniecības un pārtikas augu lietoja pienziedu peoniju (Paeonia lactiflora), kuras dzimtene ir Austrumāzija. Arī tagad dārzos sastopamas ārsniecības jeb tā sauktās agrās peonijas šķirnes ar pildītiem sarkaniem, rozā vai baltiem ziediem.

Peonijas ieteicams audzēt saulainā vietā. Tās ir kā lielisks un krāšņs akcents ne tikai piemājas dārzos, bet arī galda vāzēs un ziedu kompozīcijās. Grieztie ziedi saglabājas no 5 līdz 7 dienām.

Izstāde būs papildināta ar puķuzirņiem. Mūsdienu puķuzirņi ir radušies no vienas savvaļas formas- smaržīgās dedestiņas (Lathyrus odoratus) jeb puķuzirnīša. Puķuzirnīšus izkopt un pilnveidot 18. gs sākumā sāka Anglijā, kur tie strauji kļuva populāri. Pirmais latviešu puķuzirņu selekcionārs ir Valdis Dubovskis. Viņš puķuzirņu selekciju sāka 80. gadu beigās. Pirmā V. Dubovska izveidotā šķirne „Latvian Red” tika atlasīta Atmodas laikā, un karoga krāsas ziedi arī iedvesmoja nosaukumu.

Izstādes atklāšana 18. jūnijā plkst. 12:00. Izstāde aplūkojama muzeja darba laikā.

Ieejas maksa uz izstādi - Ls 0,30; 0,50; 1 Ls

Sīkāka informācija: Dabas muzejā tālrunis: 67356024, pie peoniju audzētāja Aldoņa Vēriņa, mob. tel. 29233608 www.dabasmuzejs.gov.lv


1 komentārs Komentēšana pieejama visiem.
koviera@inbox.lv (gavieze), 24.06.2008. 19:23:01 (ip:159.148.199.98)
Komentāra reitings: 0

29824852 <>++ andris koviera gavieze

Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Datuve.lv tehnoloģiju jaunumu portāls
Padalies priekā
дизайн человека рассчитать онлайн

Cathern

дизайн человека бесплатно

Russel

Хотите увеличить свою зарплату? Купите диплом о высшем образовании Купить диплом о высшем образовании <a href=dipls-w.ru>dipls-w.ru</a> .

diplom_gnMt


ienāktreģistrēties