Paula Jaunzema 15 darbu izstāde "Rīts"

Gundega Cēbere, 30.09.2008., 04:41

No 2008.gada 10.oktobra līdz 9.novembrim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Baltajā zālē (K.Valdemāra ielā 10a, Rīgā) būs skatāma pazīstamā latviešu tēlnieka Paula Jaunzema 15 darbu izstāde Rīts.

Īpašu mediju un publikas uzmanību vēlamies pievērst dienai, kad sāksies izstādes iekārtošana. 8.oktobrī smago granīta skulptūru ienešanu zālēs un arī novietošanu ārpusē pie muzeja ēkas veiks Latvijas spēka atlētu federācijas pārstāvji. Pasākumu organizē Raimonds Bergmanis.

Savukārt 12.oktobrī plkst. 15:00 uz Svētdienas sarunu muzejā un tikšanos ar skatītājiem uzaicināts pats darbu autors, lai plašāk pastāstītu par sevi, savu daiļradi un komentētu ekspozīcijā redzamo. Vada Sarunu izstādes kuratore Gundega Cēbere. Aicināti visi interesenti!

Tēlnieks Pauls Jaunzems dzimis 1951.gadā Užavā, Ventspils rajonā. 1972.gadā beidzis Ventspils mūzikas vidusskolu un 1982.gadā – Latvijas Mākslas akadēmijas Tēlniecības nodaļu. Jau studiju laikā, no 1976.gada, mākslinieks sāka piedalīties izstādēs, un viņa galvenās darbības jomas ir stājtēlniecība, dārzu un parku skulptūras. Kopš 1986.gada Pauls Jaunzems ir Latvijas Mākslinieku savienības biedrs.

Pauls Jaunzems ir sarīkojis 9 personālizstādes un piedalījies grupu izstādēs, starptautiskos tēlniecības simpozijos un plenēros Latvijā un ārvalstīs, saņēmis apbalvojumus, piedalījies pieminekļu konkursos un realizējis vairākus vērā ņemamus darbus vidē. Paula Jaunzema darbi atrodas Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Latvijas Mākslinieku savienības muzeja un citu Latvijas muzeju krājumos, Starptautiskajā Laikmetīgās mākslas centrā Seulā (Dienvidkoreja), Edas dārzā-muzejā Tokijā (Japāna), pilsētvidē Reikjavikā (Īslande), Skarboro (Kanāda), Latvijā, kā arī daudzās privātkolekcijās Latvijā un ārvalstīs.

Kā vairums tēlnieku, Pauls Jaunzems spēj savus radošos mērķus īstenot gandrīz it visos tēlniecības materiālos, bet vienlaikus, kā jebkuram māksliniekam, viņam ir savs materiāls, kurš visatdevīgāk ļaujas iecerēm, un tas ir granīts. Paula Jaunzema darbi saista ar filozofiskiem zemtekstiem bagātu tēlainību, ar īpašu tēlniecisko masu un formu izjūtu, kas viņam ir gan dabas dota, gan mērķtiecīgi izkopta. Mākslinieka radītie darbi – gan vidē, gan izstāžu zālēs – vienmēr atklājas saskanīgi, līdzsvaroti un harmoniski, jo visi – apzinātie un neapzinātie – izteiksmes līdzekļi sabalsojas vienotā veselumā.

Mākslinieciskās izteiksmes savdabība viņa darbos sakņojas ritmā, granīta krāsā un faktūrā, paļāvībā un uzticībā materiālam. Domājot par ekspozīciju personālizstādei Rīts, mākslinieks pievēršas izjūtām par nebeidzamajiem dabas procesiem, lielo augšanas brīnumu un briešanas brīdī eksplodējošām formām. Koptēls izaug no rūpīgi pārdomātām formu un ritmu attiecībām, lai daudzslāņainām asociācijām piepildītā tēlainībā atdzīvotos laukakmens, noapaļota, raupji šķelta vai pulēta forma. Akmenī nokalts, noslīpēts viss liekais, kas iecerei izrādījies maznozīmīgs. Paula Jaunzema darbos dominē izteiksmīgi masu ritmi, virsmas apdares un paša materiāla faktūras.
Ekspozīcija veidota kā koptēls vienotā virzībā no muzeja ārpusē novietotās grupas Asni (2003 – 2007, h = 350 cm), turpinājumā vestibilā sastopot pulētā un raupji tēstā granīta kompozīcijas Sākums (2008, 100 x 100 x 90 cm) un noslēdzot izstādes apskati ar zālē izkārtotām piecpadsmit spoži pulētām sārtā granīta bumbām Rīts (2008, diam. 63 cm).


0 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Datuve.lv tehnoloģiju jaunumu portāls
Padalies priekā
Γεια σου, ήθελα να μάθω την τιμή σας.

Robertunsab

Очаровательная девушка сойдется джентельмена для прогулок унтер луной, телеграм @wanowes

Kennethjat

Прелестная девушка повстречается джентельмена чтобы прогулок под луной, телеграм @wanowes

KennethTem


ienāktreģistrēties