Krājuma "Padomjzemes mitoloģija. Muzeja raksti 1" atvēršana

Elita Ansone, 20.04.2009., 06:27

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs laidis klajā pirmo izdevumu sērijā Muzeja raksti, kas plānota kā muzejā veikto pētījumu, konferenču, semināru, diskusiju, izstāžu un citu materiālu apkopojums.

vāks"Muzeja raksti 1" ietver 2008.gadā sarīkotās sociālistiskā reālisma izstādes "Padomjzemes mitoloģija" darbu pilnīgu katalogu un šīs izstādes sakarā rīkotās starptautiskas zinātniskas konferences "Sociālistiskā reālisma mākslas interpretācijas problēmas" referātus.

Konferencē prezentētie Latvijas un ārvalstu speciālistu pētījumi aptver plašu socreālisma specifiku no tēlotājas mākslas līdz pat padomju dizainam, no padomju dzīves svētku psiholoģijas līdz ikdienas norisēm. Pētījumi aplūko vērienīgu hronoloģisko periodu – no reālisma ģenēzes 19.gadsimtā līdz analoģiskiem paņēmieniem mūsdienu reklāmā.

Latvijā ilgu laiku netika veikti plašāki sociālistiskā reālisma mākslas pētījumi, jo pēc 1990.gada šī māksla saistījās ar padomju pagātni, no kuras gribējās norobežoties. Šodien socreālisma mākslas fenomenu mēs aplūkojam no totalitāro valstu mākslas analīzes skata punktiem. Izstāde "Padomjzemes mitoloģija", kas notika Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē Arsenāls no 2008.gada 11.aprīļa līdz 7.septembrim, aplūkoja socreālismu kā ideoloģiski radītu mākslas virzienu, kas piedalās valsts politiskajā programmā – komunisma celtniecībā.

Krājumā publicēti visi izstādē eksponētie 172 glezniecības, tēlniecības un grafikas darbi. Šis rakstu krājums ir apjomīgākais postkomunistiskajā telpā veikto pētījumu apkopojums par padomju ēru Latvijā un citviet pasaulē, kas publicēts latviešu (kā arī angļu) valodā. Krājumā publicēti Elitas Ansones, Eduarda Kļaviņa, Andra Teikmaņa, Stellas Pelšes, Rutas Čaupovas, Gundegas Cēberes, Sergeja Kruka, Irēnas Bužinskas, Olgas Musakovas, Antona Uspenska, Igora Jankova, Andžeja Ščerska, Egles Jaskunienes, Alises Tīfentāles konferencē nolasītie referāti. Krājuma sastādītāja ir LNMM 20.gs. otrās puses – 21.gs. sākuma mākslas kolekcijas un zinātniskās izpētes nodaļas Arsenāls vadītāja Elita Ansone.
 

Otrdien, 21.aprīlī, plkst. 16:00 Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē Arsenāls notiks jaunas izdevumu sērijas Muzeja raksti prezentācija un tās pirmā krājuma Padomjzemes mitoloģija atvēršana. Pasākumā piedalīsies rakstu autori un izdevuma veidotāji.

Uz grāmatas atvēršanas svētkiem aicināti visi interesenti. Ieeja bezmaksas. Turpmāk izdevumu varēs iegādāties Latvijas Nacionālā mākslas muzeja un LNMM izstāžu zāles Arsenāls kasēs.

Sagatavošanā krājums "Muzeja raksti 2", kurā tiks publicēti mākslas zinātnieku pētījumi par vācu ekspresionisma un latviešu mākslas iespējamām stilistiskām un politiskām kopsakarībām laikā no 20.gadsimta sākuma līdz Otrajam pasaules karam.


0 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Padalies priekā
Γεια σου, ήθελα να μάθω την τιμή σας.

Robertunsab

Очаровательная девушка сойдется джентельмена для прогулок унтер луной, телеграм @wanowes

Kennethjat

Прелестная девушка повстречается джентельмена чтобы прогулок под луной, телеграм @wanowes

KennethTem


ienāktreģistrēties