Velgas Lukažas personālizstāde “Mīlestības Pilna Sirds”

Mākslas zinātnes maģistre Sarmīte Sīle, 09.04.2008., 13:49

No 15.aprīļa līdz 18.maijam tekstilmākslinieces Velgas Lukažas personālizstāde “Mīlestības Pilna Sirds”.

No 15.aprīļa līdz 18.maijam mākslas galerijā „BonhanS.S” būs apskatāma mākslinieces Velgas Lukažas miniatūrtekstīliju jeb nelielu, smalku izšuvumu darbu izstāde. Māksliniece strādā tikai ar dabīgiem materiāliem un kā pamats ir izraudzīts lina audums. Uz šī pelēkā, gaiši un tumši brūnā, zaļganā fona ar zīda un zelta diegiem, pērlēm tiek uzburta „pasaka” - slaidas dejotājas, eņģeļi, „portreti”, afrikāņu maskas. Reizēm darbi tiek novietoti uz koka pamatnes, kas nekad nav vienkāršs dēlis, bet gan `lieta' ar savu vērtību, smaržu un vēsturi.

1987.gadā, kad Velga absolvē mūsu profesionālās tekstilmākslas pamatlicēja profesora Rūdolfa Heimrāta vadīto nodaļu Mākslas akadēmijā, diezin vai viņa varēja iedomāties, ka kādreiz pilnībā pievērsīsies miniatūrai, jo mākslas virsotņu iekarošana sākās ar monumentāliem darbiem. Diplomdarbs - diptihs „Teātra tēma” aizņēma gandrīz visus 8m2. Pēc tam māksliniece auž liela izmēra tekstīlijas ar daudziem personāžiem, kuri turpina ''spēlēt teātri”, jo šī tēma ir tuva un neizsmeļama.

Bet tad jau ierasto darba un izstāžu ritmu izjauc nejaušība. 1996.gadā Velga saņem uzaicinājumu piedalīties prestižajā Starptautiskajā miniatūrtekstīliju triennālē Žana Lirsā muzejā Anžē, Francijā. Top pirmais darbiņš 12 x 12 cm izmērā un māksliniece saprot, ka sastapusi savu īsto, lielo mīlestību. Tā ir jauna pasaule, kurā jāsāk dzīvot pēc citiem spēles noteikumiem. Jāpievalda plašie žesti un skaļā runa, jo miniatūra prasa lielu pacietību, iekšēju mieru un sakārtotību. Aizpildīt centimetrus kvadrātmetru vietā nav nemaz tik vienkārši. Bet mīlestība dara brīnumus un nu jau vairāk kā desmit gadus Eiropā viņu pazīst kā īpašu, smalku miniatūru meistari. Viņas darbs un „darbnīca” ir „svētki, kas vienmēr tev līdzās”. Izšūt var taču pat lidojot virs mākoņiem. Velgas darbi - stilizētas figūras, „priekšmeti”, ģeometriski laukumi, atturīgs kolorīts pat tad, kad ieskanas spilgtākas krāsas. Interesants papildinājums ir liriskās dzejas rindas franču valodā, jo šī kultūra māksliniecei ir ļoti tuva. Jūtams, ka tikusi pētīta ikonu glezniecība, jo darbos redzam tai raksturīgo zelta krāsu.

Pati Velga atzīmē: „Mans tētis bija augstas klases kungu drēbnieks. Viņš pat visas vīles nošuva ar roku. Tik rūpīgi, tik precīzi. Es vēl joprojām izmantoju viņa atstātos zīda diegus. Tie ir tik stipri. Fantastiski. Varbūt tieši no viņa man ir nākusi lielā pacietība un spēja stundām ilgi sēdēt pie šiem mazajiem darbiņiem.”

Izstādē būs apskatāma 21 miniatūra, muzikālas „glezniņas”, kas ļaus pārcelties citā laikmetā, kad skandēja mīlas dzeju, spēlēja klavesīnu un valdīja „daiļās dāmas kults.”


0 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.





atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Datuve.lv tehnoloģiju jaunumu portāls
Padalies priekā
Hello from Sporthappy.

LarryArolf

nnbbss

RuslinDap

nnbbss

Ruslinlag


ienāktreģistrēties