Leģenda par princi Gendzi - 19.gadsimta Japānas kokgriezumi

Liena Galēja, 10.02.2009., 14:24

Izstādes darbu pamattēma ir prinča Gendzi mīlas dēkas, kas atspoguļotas 19.gadsimta autora Rjuteja Tanehiko romānā Nise Murasaki Inaka Genji (Viltus Murasaki un Lauku Gendzi).

1Leģenda par princi Gendzi - 19.gadsimta Japānas kokgriezumi3.02.2009. – 15.03.2009. Ārzemju Mākslas Muzejā, Pils laukumā 3, Rīgā, muzejs atvērts: 11.00 – 17.00, izņemot pirmdienas.

Izstādes atklāšana: ceturtdien, 12.februārī pl.17.00

Romāns sižetiski sasaucas ar oriģinālo Murasaki Šikibu ( 978 – 1014 ) romānu Genji monogatari (Leģenda par Gendzi).

Romāns, kas nelielos sējumos tika izdotas laikā no 1827. līdz 1841.gadam, kļuva par japāņu bestselleru, un tā popularitāti veicināja Kunisadas ( Utagava Tojokuni III, Utagavas skolas vadītājs no 1844.gada ) pēc Tanehiko skicēm veidotās gleznainās ilustrācijas. Tādējādi Tojokuni III un viņa mācekļi kļuva par Gendzi vizuālā veidola radītājiem. Pēc Rjuteja Tanehiko nāves Tojokuni III turpināja ilustrāciju izdošanu, attēlojot paša izdomātus jaunus sižetus – līdz ar to Japānas tradicionālajā Ukiyo-e ksilogrāfijas mākslā ( tai raksturīgs sava laika sižetu un ikdienas dzīves atspoguļojums ) izveidojās jauns žanrs – Gendzi-e. Leģenda par princi Gendzi atspoguļo Japānas 19.gadsimta pilsētnieku priekšstatus par skaisto dzīvi, un tāpēc šī žanra darbus atšķir īpaša krāsainība un greznība. Romāna popularitātei laika gaitā arvien pieaugot, vairākas tā epizodes kļuva par pastāvīgu mākslinieku iedvesmas avotu, iemiesojoties visdažādākajos materiālos – sākot no milzīgiem divpadsmitdaļīgiem aizslietņiem līdz pilsētnieku vidē populāriem sīkplastikas paraugiem – netsuke.


0 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Datuve.lv tehnoloģiju jaunumu portāls
Padalies priekā
Γεια σου, ήθελα να μάθω την τιμή σας.

Robertunsab

Очаровательная девушка сойдется джентельмена для прогулок унтер луной, телеграм @wanowes

Kennethjat

Прелестная девушка повстречается джентельмена чтобы прогулок под луной, телеграм @wanowes

KennethTem


ienāktreģistrēties