Latvijas Dabas muzejs dāvina mamuta ilkņa atlējumu

Līga Mūrniece, 10.12.2007., 14:51

Latvijas zemes dzīles slēpj ne vienu vien interesantu un vēl neatklātu pagātnes liecību, kam pierādījums ir 2005. gadā Nīgrandē atrastais mamuta ilknis, kas ir līdz šim lielākais šāda veida atradums Latvijā. Kopumā tas pārsniedz 1 m garumu un sver aptuveni 10 kg.

Autentiskais mamuta ilknis, ko neilgi pēc atrašanas Nīgrandes dome izlēma nodot Latvijas Dabas muzeja glabāšanā, pašreiz atrodas muzeja krājumā. Muzeja krājumā atrodas vairāki šāda veida eksponāti, bet Nīgrandē atrastais ir vislielākais un līdz ar to arī nozīmīgākais. Nīgrandē atrastais mamuta ilknis Dabas muzejā interesentiem tiks izvietots nākošā gada laikā un būs aplūkojams antropoloģijas ekspozīcijā.

Šī gada sākumā Latvijas Dabas muzejs ar lielveikalu tīkla “Rimi” un Helsinku universitātes Radioaktīvā oglekļa datējumu laboratorijas atbalstu veica trīs Latvijā atrasto mamuta kaulu fragmentu analīzi, tostarp arī Nīgrandē atrastā ilkņa analīzi. Līdz šim, lai arī Latvijā mamutu kaulu fragmenti atrasti vairākkārt, pastāvēja zināmas bažas, ka tos ir atnesuši ledāji. Analīžu rezultāti šīs šaubas pilnībā izkliedēja, apstiprinot, ka mamuti mūsu zemē tiešām mitinājušies. Analīžu rezultātos tika noteikts mamuta ilkņa aptuvenais vecums, kas datējams ar 30 420 gadiem (+/- 770 gadi) pirms mūsu dienām (analīzē priekšmeta vecuma datējums tiek uzrādīts, par atskaites punktu uzskatot 1950. gadu).

Mamuta ilkņa kopija, ko izgatavoja LDM paleontologs Ivars Zupiņs 7. decembrī aizceļoja uz Nīgrandes muzeju „Nīgrandes vēstures klēts”, kur turpmāk ilkņa kopija būs izvietota un apskatāma Nīgrandes muzeja apmeklētājiem.

Nīgrandes vēstures klēts vadītāja Maija Enģele, saņemot no LDM mamuta ilkņa atlējumu, apliecināja to, cik svarīgs ir šis ieguvums Nīgrandes iedzīvotājiem: „Šodien saņemot šo kopiju jūtos patiesi priecīga par to, jo šī ilkņa kopijas eksemplāra iegūšana ir īpaši nozīmīga bērnu izglītošanai. Bērniem mamuta ilknis kā uzskates materiāls palīdzēs radīt interesi par šo laika periodu”.

Maija Enģele norāda: „Šī mamuta ilkņa atlējuma ieguvums ir svarīgs Nīgrandei arī tādēļ, ka Nīgrandē visi iedzīvotāji zina to, ka šāds atklājums 2005. gadā bija, bet neviens to īsti nav redzējis. Sākotnēji, iegūstot autentisko mamuta ilkni, mēs domājām, ko ar to darīt. Vēlējāmies to saglabāt kā vērtību Nīgrandē, bet Nīgrandes domē rīkojot diskusiju, nonācām pie secinājuma, ka, atdodot to Latvijas Dabas muzejam, šis mamuta ilknis būs pieejams plašākai sabiedrības daļai, līdz ar to arī gūs lielāku vērtību, jo tas sasniegs plašāku auditorijas daļu. Tādēļ tika izlemts autentisko ilkni nodot Dabas muzeja krājumā, pretī no Dabas muzeja saņemot tā kopiju, kas kalpotu par uzskates materiālu vietējā mērogā.”


0 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.





atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Datuve.lv tehnoloģiju jaunumu portāls
Padalies priekā
monuments related to deep

Wirelesslaz

mostly in monasteries.

Businessdwm

одиночная ставка на 1xbet промокод что это id="firstHeading" class="firstHeading mw-first-heading">Search results Help English Tools Tools move to sidebar hide Actions General

Angelia


ienāktreģistrēties