Katrīna Neiburga izvirzīta Ars Fennica balvai vizuālajā mākslā

Elīna Hermansone, 29.01.2008., 09:32

Ars Fennica ir lielākā Ziemeļvalstu mākslas balva, ko 1990. gadā nodibināja somu mecenāti Henna un Perti Nīmisto. To piešķir vienam māksliniekam par augsta līmeņa un oriģinālu radošo darbību.

Katrīna Neiburga (pirmā no labās) kopā ar pārējiem Ars Fennica balvas kandidātiemKatrīna Neiburga (1978) ir viena no redzamākajām savas paaudzes latviešu māksliniecēm, kas pēdējos gadus ieguvusi plašu starptautisku atzinību. Viņai kopā ar pārējiem četriem Ars Fennica kandidātiem 2008. gada rudenī tiks dota iespēja izstādīt savus darbus gan KUMU, mākslas muzejā Tallinā, gan KIASMA, laikmetīgās mākslas muzejā Helsinkos. Līdz tam kandidāti ir aicināti pierādīt savu radošās iespējas un talantu vietējos un starptautiskos mākslas projektos.

Kandidāti piedalīsies divās izstādēs, pēc kurām 2009. gada sākumā, KUMU muzejā tiks paziņots viens prestižās balvas ieguvējs. Iekļūšana vien šīs balvas kandidātu sarakstā tiek uzskatīta par vērā ņemamu atzinību. Balva nozīmē naudas prēmiju, darbu kataloga izdošanu, kā arī trīs izstāžu sēriju Somijas muzejos.

Pēdējos gados Katrīnas Neiburgas darbi vairāk izstādīti ārpus Latvijas, piemēram, videoinstalācija Solitude ieguva ļoti pozitīvu rezonansi Sidnejas mākslas biennālē 2006. gadā. Piemēram, kā izdevumā “Weekend Australian” rakstīja mākslas kritiķis Sebastians Smī: “Starp tik daudz (Sidnejas) biennāles kņadas ir rāmi, liriski darbi, kas paliek atmiņā. Bija divi darbi, pie kuriem mana iztēle arvien atgriežas. Viens no tiem ir Latvijas mākslinieces Katrīnas Neiburgas sirreāls trīs ekrānu videodarbs (“Solitude”). [..] Šai darbā brīnišķīgi atklāts spriegums starp to, kas ir dzīvs un kas - nedzīvs, kas ir reāls un kas - nereāls, kas ir norimis un kas - vibrējošs.”

Savukārt pati māksliniece par vienojošo motīvu savos darbos nosauc jauno izteiksmes veidu, kas ir vizuāli poētisks, nevis sociāls: “Šķiet, ka tieši personīga atklātība un nopietnas, eksistenciālas tēmas - mīlestība, vientulība, bailes no nāves, lai cik tas neskanētu banāli, ir svarīgas man pašai un iespējamai sarunai ar skatītāju. Ikreiz, radot jaunu darbu, esmu pavisam atšķirīgu emociju pārņemta”.

1994. gadā Ars Fennica balvu saņēma tēlnieks Oļegs Tillbergs, un tas bija lielākais līdz tam piedzīvotais Latvijas laikmetīgās mākslas sasniegums starptautiskajā vidē.


0 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Prāta darbnīca - ļauj prātam darboties!
Padalies priekā
cp loli freulein ==> biturl.top/qeAJJf <== ==> rlys.nl/6epap3 <==

AdolfoFlart

Top News Sites for article post dailymirrornewstoday.com dailystarnewstoday.com dailytelegraphnewstoday.com dutchnewstoday.com dwnewstoday.com europeannewstoday.com Don't hasitate to conatct us.

StephenWepay

News Sites for Article post frenchnewstoday.com germaynewstoday.com guardiannewstoday.com headlinesworldnews.com huffingtonposttoday.com irishnewstoday.com Dont hasitate to contact us

AnthonyCab


ienāktreģistrēties