Latviešu glezniecības izstāde no Talsu novada muzeja kolekcijas

Guna Millersone, 19.01.2009., 13:41

No 2009.gada 31.janvāra līdz 1.martam Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Mazajā zālē (K.Valdemāra ielā 10a) būs skatāma latviešu glezniecības izstāde no Talsu novada muzeja kolekcijas.

1.februārīLatviešu glezniecības izstāde no Talsu novada muzeja kolekcijas plkst. 15:00 visi interesenti aicināti uz Svētdienas sarunu muzejā ar izstādes kuratori Gunu Millersoni, kura stāstīs par Talsu novada muzeju un tā krājumu, īpaši pievēršoties eksponēto gleznu izlasei.

Izstādē eksponētie 25 darbi iepazīstina mākslas cienītājus ar mazāk zināmu Talsu novada muzeja gleznu kolekciju, kuras vērtīgākā daļa muzeja krājumā ienākusi Otrā pasaules kara laikā. Pateicoties atjaunotā Kultūras fonda piešķīrumam topošajam Talsu pilsētas muzejam 3 000 vācu reihsmarku apmērā un Talsu apriņķa valdes jau agrāk piešķirtajai summai 9 000 reihsmarku apjomā īsi pirms kara beigām - 1944.gadā - tika iepirkti darbi no gleznotājiem J.Tīdemaņa, K.Ubāna, F.Milta, K.Neiļa, L.Liberta, U.Skulmes, K.Miesnieka, J.Rikmaņa, M.Rozentāla, J.Matisona - kopā 13 mākslas darbi.

Otrs krājuma papildināšanas veids neilgi pēc Otrā pasaules kara beigām bija t.s. bezīpašnieku mantas, kuras bija palikušas Talsu mājās un dzīvokļos, bēgļiem dodoties trimdā prom no Kurzemes katla. Talsos savus darbus Laidzes ielā pameta arī Latvijas Mākslas akadēmijas Ģederta Eliasa Figurālās glezniecības meistardarbnīcu absolvējusī gleznotāja Margarita Stīpniece (1910, dzim. Klēbaha).

Pateicoties muzeja pārzines Martas Sūniņas un viņas dzīves biedra gleznotāja Žaņa Sūniņa enerģiskajai un profesionālajai rīcībai, nozīmīgākās gleznas no bēgļu mantām ir nonākušas muzejā. Tagad tie kopā ar iepirkumu darbiem veido Talsu novada muzeja gleznu kolekcijas zelta fondu.

Izstādē ir apskatāmas Talsos populārākā gleznotāja Žaņa Sūniņa pirmskara un kara laikā tapušās sadzīves žanra kompozīcijas; iespējams, tieši šīs ir visaugstāk vērtējamas no viņa garajā gleznotāja mūžā tapušajiem darbu tūkstošiem.

Izstādē ir eksponētas divu Talsiem īpaši nozīmīgu mākslinieku, zīmēšanas skolotāju Jēkaba Spriņģa kara laikā tapušas gleznas un Oto (arī Atis) Viduka 1950. - 1960.gadu darbi. Atbildīgi un aizrautīgi strādājot par zīmēšanas, rasēšanas un mākslas vēstures skolotājiem Talsu skolās, daudzus savus skolniekus pavirzot uz mākslas ceļa, abi autori prata atrast laiku arī savai radošajai darbībai, izveidoties par interesantiem un pilsētā cienītiem māksliniekiem.

Šajā izstādē ir iespēja iepazīties ar Talsos dzimušā, Parīzē un Elzasā strādājošā gleznotāja Frederika Fībiga (1885 - 1953) četriem darbiem, salīdzinot 1910.gadā Parīzē gleznotos portretus ar mākslinieka 1930.gados izveidojušos glezniecības stilu viņa pēdējā dzīves vietā Selestā, Elzasā.

Izstādē iekļauti arī ar Talsu novadu saistītu mākslinieku Jāņa Pūpola un Margaritas Stīpnieces darbi.

Ir izdots izstādes katalogs. Projektu atbalstījis Valsts kultūrkapitāla fonds un Talsu rajona padome, gleznas restaurēja Latvijas Mākslas akadēmijas Restaurācijas nodaļas studenti Gunitas Čakares vadībā.


0 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Datuve.lv tehnoloģiju jaunumu portāls
Padalies priekā
cp loli freulein ==> biturl.top/qeAJJf <== ==> rlys.nl/6epap3 <==

AdolfoFlart

Top News Sites for article post dailymirrornewstoday.com dailystarnewstoday.com dailytelegraphnewstoday.com dutchnewstoday.com dwnewstoday.com europeannewstoday.com Don't hasitate to conatct us.

StephenWepay

News Sites for Article post frenchnewstoday.com germaynewstoday.com guardiannewstoday.com headlinesworldnews.com huffingtonposttoday.com irishnewstoday.com Dont hasitate to contact us

AnthonyCab


ienāktreģistrēties