Ikonogrāfija Latvijā XX – XXXI Gadsimts

Liena Galēja, 02.02.2009., 13:39

Izstāde iepazīstina ar maz zināmu lappusi mūsu valsts garīgajā kultūrā – ar ikonogrāfiju Latvijā.

11. janvāris – 8. februāris, Ārzemju Mākslas Muzejā, Pils laukumā 3, Rīgā. Muzejs atvērts: 11.00 – 17.00, izņemot pirmdienas.

Ikonogrāfijas tradīcijai Latvijā ir vairākus gadsimtus ilga vēsture, bet par šīs tradīcijas patieso uzplaukumu uzskatāms Xx gadsimts, kad Latvijā dzīvoja un savus darbus radīja ievērojami meistari – Gavrils Frolovs, Pimens Sofronovs, garīdznieks Sergijs Ļeonovs, Jevgēnijs Ivanovs, Maksims Belogrudovs un citi. Pareizticīgie un vecticībnieki – šie mākslinieki darināja apbrīnojamus darbus laikā, kad ikonogrāfijas tradīcijai Krievijā klājās grūti. Viņu darinātās pārsteidzoši skaistās ikonas arī šodien rotā pareizticīgo un vecticībnieku dievnamus Latvijā un ticīgo mājas. Tomēr informācija par viņu radošo darbību ir ļoti reti atrodama, bet viņu darbu izstādes Rīgā līdz šim nav notikušas.

Šodien uz mūsu izstādi mēs aicinām visus, kuriem ir dārga un liekas interesanta pareizticīgo garīgā māksla. Tā liecina, ka ikonogrāfija Latvijā ir dzīva, pārciešot grūtos karojošā ateisma gadus. Tradīciju turpina ikonogrāfi – mūsu laikabiedri, kuru darbi apskatāmi šajā izstādē.

Pati senākā no aptuveni 80 izstādē aplūkojamām ikonām radīta 19.gadsimta vidū, bet visjaunākās – 21.gadsimta sākumā. Tomēr lielākā daļa darbu tapusi 20.gadsimtā. Ikonas radījuši 37 meistari, kas dzīvojuši vai strādājuši Latvijā. Visas izstādē aplūkojamās ikonas darinātas senkrievu ikonu gleznošanas tradīcijā, kura nekad nav pārtraukta un kuru vienmēr augstu vērtējusi Baznīca un ticīgie.

Izstādes veidotāji ir Latvijas Pareizticīgā Baznīca un Latvijas Vecticībnieku Pomoras Baznīca sadarbībā ar Ārzemju mākslas muzeju. Mēs ceram, ka izstāde kļūs par ievērojamu notikumu Latvijas garīgajā un kultūras dzīvē un uzrunās ikviena skatītāja sirdi.
 


0 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Padalies priekā
дизайн человека рассчитать онлайн

Cathern

дизайн человека бесплатно

Russel

Хотите увеличить свою зарплату? Купите диплом о высшем образовании Купить диплом о высшем образовании <a href=dipls-w.ru>dipls-w.ru</a> .

diplom_gnMt


ienāktreģistrēties