Grafiķa Pētera Džigura personālizstāde "Skūpsts zemei"

Gunta Madlinska, 08.05.2008., 14:33

2008.gada 23.maijā Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Mazajā zālē (K.Valdemāra ielā 10a) tiks atklāta pazīstamā grafiķa Pētera Džigura personālizstāde Skūpsts zemei.

Izstādē Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Mazajā zālē ir eksponēti 30 grafiķa Pētera Džigura (dz.1944) tušas zīmējumi un akvareļi, kas radīti laika posmā no 2004. līdz 2007.gadam.

Pēteris Džigurs gan domāšanā, gan mākslā ir pats sava ceļa gājējs. Viņa daiļrade ir dziļi individuāla, to nevar neievērot vai sajaukt ar citu autoru darbiem. Mākslinieks ir interesants ar savu savdabīgo pasaules uzskatu, kas balstās uz priekšstatiem, ka viss pasaulē ir mākslas darbs, ko radījusi daba un cilvēks. Arī viņa mākslai piemīt izteikti filozofiska noskaņa.

Ar simboliem bagātā, abstrahētā vizuālā valodā mākslinieks iedziļinās realitātes norisēs un meklē cēloņsakarības cilvēka attiecībās ar Dievu, pasauli un Visumu. Pēteris Džigurs uzskata, ka Saule, Mēness, zemeslode un viss Visums ar planētu orbītu plūsmu ir Dieva radīts mūžīgs mākslas darbs. Katrs ūdens piliens, katra rudzu vārpa vai koks, katrs zieds, lapa, zāles stiebriņš un smilšu graudiņš ir mākslas darbi. Taču diženākais un brīnumainākais no visiem ir pats cilvēks ar Dvēseli, miesu un Garu. Katrs cilvēka kauliņš ir skulptūra. Māksla ir mūžīga. Tā pastāv no pašas pasaules pirmatnības un nebeigsies nekad.

Gan formas, gan satura ziņā Pēteris Džigurs savos darbos izmanto dažādu mākslas veidu - arhitektūras un glezniecības, dzejas un mūzikas - principus. Viņa grafikas lapām ir raksturīgas dinamiskas ģeometriskas kompozīcijas ar asām, ritmiskām līnijām, tīri krāsu toņi.

Filozofiskas tēmas autors izdzīvo caur personīgo emocionalitāti pārsteidzoši laikmetīgā skatījumā. Mākslinieks par savu radošo procesu saka: „Mana māksla ir saprotama tāpat kā uzgleznota ainava, kurā redzams koks, kalns, ceļš, upe, saule, mākoņi… Tikai skatoties manās kompozīcijās, mazliet jāpiedomā, kāpēc tas ir attēlots tā un ne savādāk. Tas, ko es radīšanas brīdī izjutu, ko tajā mirklī domāju, - tas arī tika uzzīmēts un uzgleznots.”


0 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Padalies priekā
дизайн человека рассчитать онлайн

Cathern

дизайн человека бесплатно

Russel

Хотите увеличить свою зарплату? Купите диплом о высшем образовании Купить диплом о высшем образовании <a href=dipls-w.ru>dipls-w.ru</a> .

diplom_gnMt


ienāktreģistrēties