Dzejas dienu atklāšanas – „Ieklausies dzejā!”

Inga Bodnarjuka, 09.09.2006., 08:10

Šā gada 11. septembrī plkst. 19.00 Esplanādē pie Raiņa pieminekļa notiks Dzejas dienu atklāšanas pasākums.

Dzejas dienu atklāšana ik gadu notiek latviešu dzejas klasiķa Raiņa dzimšanas dienā. Šogad pasākuma moto ir „Ieklausies dzejā!”. Aktieri, diktori, mākslinieki, žurnālisti un citas publiskas personas, kuru balsis klausītājiem ir pazīstamas, lasīs dzeju, neatrodoties uz skatuves. Skaņu aparatūras izvietojums klātesošajiem liks sajust, ka dzeja ir visapkārt – tiešā nozīmē būs iespēja ‘ieklausīties’ dzejā.

Pasākumu vadīs aktieris Jānis Paukštello. Piedalās: aktrise Dace Makovska, „radio balss” Rita Paula, sporta žurnālists Dāvids Erenštreits, aktieris Mārtiņš Brūveris, Leļļu teātra jaunā aktrise Evita Klimavičiusa.

Pasākumā jau tradicionāli tiks pasniegtas Dzejas dienu balvas: par labāko dzejas un atdzejas krājumu, kas izdots laikā no 2005. gada augusta līdz 2006. gada augustam. Katrs uzvarētājs saņems mākslinieka Jura Gagaiņa darinātu Pegaza pakavu un naudas balvu, kas šogad, pateicoties uzņēmuma „Philip Morris” atbalstam, ir būtiski palielinājusies – no Ls 300 uz Ls 1000.
Dzejas balvu 2006 par labāko dzejas izdevumu pasniegs LR Kultūras ministre Helēna Demakova, bet balvu par labāko atdzeju – „Philip Morris Latvia” pārstāvis.

“Dzejas dienas Latvijā paver jaunus horizontus literātiem, veicina kreativitāti un bagātina sabiedrību,” savu izvēli atbalstīt Dzejas dienas skaidro uzņēmuma korporatīvo attiecību vadītāja Baltijas valstīs Aušra Balčiūniene. „Balvas sponsorēšana ir mūsu ieguldījums nacionālā kultūras mantojuma attīstībā, izkopšanā un atpazīstamībā,” viņa stāsta.

Savu īpašo balvu piešķirs arī interneta portāls „Delfi”, kas lasītājiem līdz 10. septembrim piedāvā iespēju balsot par labāko pēdējā gada laikā izdoto dzejas krājumu. Savukārt Latvijas Rakstnieku savienība piešķirs balvu labāko portālā „Delfi” publicēto dzejoļu autoram.

Būtiski, ka gan 11. septembrī, gan dienu iepriekš – 10. septembrī – Esplanādē darbosies grāmatu maiņas telts, uz kuru ikviens tiek aicināts atnest izlasītu grāmatu un iemainīt pret citu. Pasākuma moto: „Nāc un iemaini pret īsto!” Mainīt iespējams visādas grāmatas: dzeju, prozu, uzziņu literatūru u.c. Akcijā savu produkciju piedāvās arī vairākas izdevniecības („Valters un Rapa”, „Jumava”, „Tapals”, „Nordik”) un bibliotēkas. Grāmatu maiņas telts svētdien un pirmdien darbosies no 12:00 līdz 18:00.

Taču jau šajā nedēļas nogalē – vēl pirms oficiālās Dzejas dienu atklāšanas – notiks vairāki saistoši pasākumi.

8. septembrī plkst. 19:00 Jaunajā Rīgas teātrī, Kolonnu zālē notiks pasākums „Tandēms I”. Tandēmā sadarbosies dzejnieki un mūziķi. Instrumentālā mūzika „Altera Veritas” un dzejnieki: Kārlis Vērdiņš, Elīna Līce, Māris Salējs, Ronalds Briedis, Agnese Krivade, Ingmāra Balode, Andra Manfelde.

9. septembrī plkst. 19.00 klubā „Hamlets” Liānas Langas vadītais Klasisks dzejas vakars.
Pasākuma nolūks – dzejas un tās jēgas, vai, gluži otrādi, tās bezjēdzīguma un dailes meklējumi. Šā gada pasākums būs īpašs, jo četri izcili dzejnieki – Juris Kronbergs, Edvīns Raups, Kārlis Vērdiņš un Andris Zeibots – „bliezīs” ar mīlestības dzeju. Būs arī videomuzikāli pārsteigumi un negaidīti pavērsieni uz dzejas medību takas.

Ceļojums ar dzejniekiem. Pulcēšanās: 10. septembrī plkst.12:00 skvērā pie Sv.Pāvila luterāņu baznīcas. Noslēgums: plkst. 14:50 galerijā ”Mūrnieks”.

Šogad ceļojums ar dzejniekiem notiks Grīziņkalna apkārtnē. Tā būs neliela, atraktīva ekskursija ar dzejas lasījumiem. Visiem ceļojuma dalībniekiem tiks izdalītas skrejlapas ar apvidus karti un detalizētu ceļojuma maršruta aprakstu. Piedalās: Jānis Rokpelnis, Knuts Skujenieks, Inga Gaile, Marts Pujāts, Kārlis Vērdiņš, Māris Salējs, Andra Manfelde, Inga Ābele, Agnese Krivade, Dace Sparāne, Edmunds Frīdvalds.

10. septembrī plkst. 17:00 Latvijas Komponistu savienībā „Eiritmija – redzama valoda un redzama mūzika”. Par Latvijā vēl mazpazīstamo mākslu – eiritmiju – stāstīs un rādīs eiritmiste Jūlija Jansone, kas pašlaik dzīvo Hannoverē, Vācijā, kur padziļina savas zināšanas, lai varētu dibināt eiritmijas skolu Rīgā.

Eiritmija ietver skaistas kustības, harmoniskus ritmus; tā ir īpaša māksla, kurā apvienota deja, pantomīma, vingrošana, mūzika, teksts un krāsas. Tās harmoniskais kopums rada arī ārstniecisku efektu.

10. septembrī plkst. 19:00 Andrejsalā, Orbītas dzejas laboratorijā – „Zebra: dzeja un video” poētisko filmu festivāls „ZEBRA” ir zināms kā lielākais poētisko filmu forums, kas visas pasaules kinomāksliniekiem dod iespēju apmainīties ar idejām un iepazīstināt apmeklētājus ar saviem darbiem. Šis festivāls ir platforma jauna, dinamiska īsfilmu žanra attīstībai, kas apvieno dzeju, kino, jaunos medijus un šodien ir kļuvis par patstāvīgu mākslas virzienu.

Pasākumā būs iespēja satikt minētā festivāla pārstāvi Borisu Niči (Berlīne), kurš klātesošos iepazīstinās ar festivāla organizāciju, mērķiem un būtību. Pēc īsas lekcijas tiks demonstrēta pēdējo festivālu labāko filmu izlase.
Pasākumu atklās Rūdolfs de Bajs, Gētes institūta Rīgā direktors.

Sīkāka informācija par Dzejas dienu pasākumiem meklējama pie:
Dzejas dienu koordinatores Ingas Bodnarjukas 2 5936493 vai 7555180 un
Dzejas dienu preses koordinatores Zanes Volkinšteines 2 9237810

Pasākumu programma un informācija atrodama Dzejas dienu interneta mājaslapā: www.dzejasdienas.lv


0 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Datuve.lv tehnoloģiju jaunumu portāls
Padalies priekā
Крайне советую газон мск, их специализация это автополив, качество высочайшее

BernardEnund

All time cool 000*** hc.lv

BJMMbrqKsn

Крайне советую gazon-msk, их направление деятельности это автополив, они знают свое ремесло.

Bernarddyday


ienāktreģistrēties