Latvijas publiskā telpa kļūst pieejamāka cilvēkiem ar īpašām vajadzībām

Inga Bite, Sabiedrisko attiecību aģentūra Prospero , 07.10.2008., 17:09

Šī gada 8. oktobrī Mēbeļu un interjera centra Spice telpās, Jaunmoku ielā 13, īpaši organizētās radošās darbnīcās tiks radītas grafiskas zīmes un norādes cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.

Lai iepazīstinātu Latvijas sabiedrību, projektētājus un dizainerus ar Dizains visiem (Design for all) konceptu un attīstītu diskusiju par publiskās vides pieejamību katram sabiedrības loceklim, Rīgas Dizaina mēneša ietvaros Mēbeļu un interjera centrā Spice risināsies Latvijā vēl nebijis pilotprojekts.

Spice telpās, Jaunmoku ielā 13, īpaši organizētās radošās darbnīcās tiks radītas grafiskas zīmes un norādes cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.

Radošās darbnīcas tiek organizētas sadarbībā ar vienu no Dizains visiem dibinātājiem, zviedru ekspertu Pete Kerčera (Pete Kercher). 29. oktobrī labākie profesionālo dizaineru, interjeristu un šo jomu studentu iesniegtie risinājumi tiks izstādīti publiskai apskatei Mēbeļu un interjera centrā Spice.

Tirdzniecības kompleksa Spice direktore Iveta Lāce:
„Pateicoties sadarbībai ar Dizaina Menedžmenta klubu un vērtīgajai ekspertu pieredzes apmaiņai, Latvijā pirmo reizi norisināsies starptautiski atzīts projekts Dizains visiem, kurā sevišķa uzmanība tiks pievērsta cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Ieguvēji būs visi - jaunie Latvijas dizaineri, kas jaunās zināšanas varēs izmantot tālākajā profesionālajā darbībā, cilvēki ar īpašām vajadzībām un sabiedrība, kurā tiks uzsākta diskusija par publisko telpu un vides pieejamību noteiktām indivīdu grupām. Esam ieinteresēti radošās darbnīcas izstrādātajos risinājumos, tāpēc, veiksmīgas sadarbības gadījumā, kopā ar dizaineriem un ražotājiem būs iespēja tos realizēt.”

Dizains visiem radošajās darbnīcās izstrādātie risinājumi veidos ērtu un katram cilvēkam saprotamu navigāciju publiskā telpā, ņemot vērā gan invalīdu, gan citu sabiedrības locekļu īpašās vajadzības. Diemžēl invalīdiem, piemēram, cilvēkiem ratiņkrēslos, vājredzīgiem, neredzīgiem un nedzirdīgajiem, publiskā telpa Latvijā vēl joprojām ir stipri nepieejama. Taču bez invalīdiem sabiedrībā ir arī indivīdi ar īpašām vajadzībām, piemēram, māmiņas ar bērnu ratiem, maza auguma cilvēki, cilvēki ar suņiem pavadā, cilvēkiem, kuri publiskās vietās pārvietojas ar audio plejieri vai ir aizņemti ar telefona lietošanu, jauniešiem un citiem. Viņu uzmanības piesaistīšanai nepieciešama īpaša pieeja. Dizains visiem koncepts piedāvā dizaineru radītus risinājumus, kas ļautu ikvienam sabiedrības indivīdam un visvairāk cilvēkiem ar īpašām vajadzībām dzīvot pilnvērtīgu un aktīvu sabiedrisko dzīvi.

Radošās darbnīcas Mēbeļu un interjera centrā Spice būs pirmais precedents Latvijā, kad publiskajai telpai tiks radītas grafiskas zīmes un norādes, balstoties uz Dizains visiem konceptu. Dizaina menedžmenta klubs konsultants Miks Pētersons ir pārliecinājies, cik svarīgi ir Latvijā izstrādāt savus Dizains visiem risinājumus: „Skandināvijas un citu Eiropas valstu pieredze ir neapšaubāma vērtība, no kā mācīties. Tomēr mehāniska pārņemšana nesniegtu dziļu izpratni par paša koncepta būtību un nepieciešamību. Tieši iespēja veidot vidi pašiem, uzklausot pieredzējušu ekspertu viedokli, veicinās Dizains visiem koncepta pielietošanu ilgtermiņā. Tieši Mēbeļu un interjera centrs Spice ir piemērota vide šāda projekta aizsākšanai un realizēšanai Latvijā.”

„Pašlaik sabiedrība sāk redzēt – ir dažādi varoši, spējīgi cilvēki ar īpašām vajadzībām, tikai jāļauj viņiem darboties un pierādīt sevi. Diemžēl joprojām publiskās telpās Latvijā ir dažādi šķēršļi, kas apgrūtina to pieejamību visiem – nav gaismas objektu vājredzīgiem, nav informācijas Braila rakstā, reti ir lifti, kas der cilvēkiem ratiņkrēslos un māmiņām ar ratiem, ielās trūkst skaņas luksoforu, bieži arī uzbrauktuves pie ieejas ēkās ir tikai formāli izveidotas – nereti tās ir pārāk stāvas vai arī uzbūvētas nepiemērotā vietā. Tāpēc arī Dizains visiem koncepta radošās darbnīcas Spicē, izstrādājot mūsdienīga dizaina grafiskas zīmes un norādes, lai ikviens varētu vieglāk orientēties publiskajā telpā, ir īpaši svarīgas,” apgalvo Latvijas Neredzīgo biedrības Rīgas pilsētas organizācijas priekšsēdētāja Baiba Čunčiņa.

Radošajās darbnīcās Mēbeļu un interjera centrā Spice 8.oktobrī piedalīsies jaunie dizaineri, kurus apmācīs Pete Kerčers - Eiropas Dizaineru asociācijas eksperts (Bureau of European Designers Associations) direktoru padomē un viens no EIDD (European Institute for Design and Disability) dibinātājiem. Tāpat piedalīsies Rīgas pilsētas būvvaldes Ainavu arhitektu grupas vadītājs Jānis Leniņš un cilvēkiem ar īpašām vajadzībām organizāciju pārstāvji - bērnu-invalīdu rehabilitācijas centra Mēs esam līdzās pārstāve Andra Greitāne, Liepājas Neredzīgo biedrības priekšsēdētājs Māris Ceirulis un Latvijas Neredzīgo biedrības Rīgas pilsētas organizācijas priekšsēdētāja Baiba Čunčiņa.

Radošajās darbnīcās veidotos darbus vērtēs Latvijas ekspertu žūrija, kā arī Pete Kečers un Fins Petrens (Finn Petren), kas ir Design for all Europe prezidents. Labākie tiks publiski prezentēti 29.oktobrī izstādē Mēbeļu un interjera centrā Spice, ļaujot dizaineru un citu radošo darbnīcu dalībnieku veikumu aplūkot ikvienam.

Dizains visiem koncepts pirmo reizi tika prezentēts 1995.gada aprīlī Barselonā EIDD Ģenerālās asamblejas laikā. Tas paredz dizaineru izstrādātus risinājumus un aptver publiskās telpas, produktus un pakalpojumus, kuri speciāli radīti, lai ikviens cilvēks viegli varētu iekļauties sabiedrībā. Lai to realizētu, nepieciešams, piemēram, Braila raksta norādes publiskās telpās, gaismas un skaņas objekti, māmiņām ar ratiņiem, cilvēkiem ratiņkrēslos - īpašas uzbrauktuves un autobusu pieturas, kas ir vienā līmenī ar transporta līdzekļa grīdu u.c. Līdz šim koncepts guvis plašu atsaucību Eiropā un Skandināvijas valstīs kompāniju, valdības iestāžu un nevalstisko organizāciju vidū, veicinot sabiedrības integrāciju.

Radošās darbnīcas un izstādi organizē Dizaina menedžmenta klubs sadarbībā ar Mēbeļu un interjera centru Spice.

Dizains visiem pasākumu plāns Mēbeļu un interjera centrā Spice

08.10.2008. Radošā darbnīca
10.00 – 17.00
Norises vieta: Mēbeļu un interjera centrs Spice, Jaunmoku iela 13

14.10.2008. Žūrijas vērtēšana
Rezultātu izziņošana dalībniekiem

29.10.2008. Darbu prezentācija
13.00
Norises vieta: Mēbeļu un interjera centrs Spice, Jaunmoku iela 13

0 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Padalies priekā
Theme site super 000*** ru.hc.lv

nzdYQslMYW

Theme site super 000*** hc.lv

NnuTImbDpd

Theme site super 000*** lv.hc.lv

ERFmdQXOGw


ienāktreģistrēties