Baltijas jūras valstu dokumentālo filmu forums

Zane Dzene, 06.09.2006., 06:43

6. septembrī kinoteātra "K.Suns" repertuārā - 15 izcilas filmas no Latvijas un citām valstīm, kas apliecina, ka dokumentālais kino ar savu dzīvo dzīvi un realitātes garšu var būt daudz aizraujošāks par spēlfilmu izdomātajām kaislībām.

Filmu izlases kodēto nosaukumu "Bornholmas bērni" iedvesmojis Dānijas filmu konsultants Tue Stēns Millers, kurš tā sauc Baltijas jūras valstu dokumentālo filmu forumā strādājušos režisorus un producentus. Pirms desmit gadiem Bornholmā pirmoreiz sapulcējās Baltijas Mediju centra mudināti kinoprofesionāļi, lai sniegtu palīdzīgu roku bijušā sociālisma bloka valstīm. Kopš tā laika forums noticis gan Bornholmā, gan Rīgā, Viļņā, Tallinā un pat Horvātijas Dubrovnikā, iesaistot kino interešu lokā arī Balkānus. Desmit gadu laikā derīgas zināšanas un prasmes tur ieguvusi arī liela daļa Latvijas dokumentālistu, ar foruma palīdzību realizējušās šobrīd jau pasaules festivālu apritē pieprasītas un apbalvotas filmas - piemēram, mūsu pašu "Olu kundze" (Una Celma, 2000), "Jumta likums" (Andis Mizišs, Māris Maskalāns, 2001), "Flashback" (Hercs Franks, 2002), "Jaunie laiki Šķērsielā" (Ivars Seleckis, 1999), "Leiputrija" (Laila Pakalniņa, 2004). Visas šīs filmas, tāpat kā darbi no Lietuvas, Igaunijas, Polijas, Krievijas un Ukrainas, iekļauti desmit gadu jubilejas programmā, kas no 6. septembra līdz 10.septembrim katru vakaru divos seansos skatāma kinoteātrī "K.Suns".

Uzmanību - katra filma tikai vienā seansā! Turklāt biļešu cenas šiem inflācijas laikiem pavisam smieklīgas - Ls 1,50, ir arī divi bezmaksas seansi, bet studentiem, pensionāriem un filmu profesionāļiem arī pārējos seansos ieeja bez maksas.

Atklāšanas seansam trešdienas vakarā izvēlēta ļoti simboliska filma - režisora Askolda Saulīša dokumentālais stāsts "Eiropas nolaupīšana" (1998) par
"padomju sīkburžuāziskās sabiedrības enfant terrible" - gleznotāju Aiju Zariņu, kas savulaik Lielajā Kristapā izpelnījās Skatītāju balvu. Šī filma bija viens no pirmajiem projektiem, kas tika izskatīti Bornholmā, un to prezentēja scenārija autore, mākslas zinātniece un šobrīd Kultūras ministre Helēna Demakova. Uz atklāšanas seansu biļetes diemžēl gan nav nopērkamas, tomēr filmu iespējams noskatīties arīdzan svētdien 10.septembrī, kad to demonstrēs atkārtoti.

Lietuviešu klasiķis Audrius Stonis filmā Laika skaitīšana izmanto loti interesantu galvenā varoņa raksturošanas paņēmienu - līdz filmas pusei skatītājs nezina, kas, kur un vai vispār ir mistiskais Augusts Baltrusaitis, kura liktenis pamazam iezīmējas kā caur aizsvīdušu stiklu. Filma iekļauta arī kinoforuma Arsenāls Baltijas konkursa programmā.

Seansā pulksten 21:00 Dānijas un Krievijas kopražojuma filma Krievu avangards (1999) - stāsts par trim izciliem 20.gadsimta sākuma avangardistiem Kazimiru Maļēviču, Dmitriju Filonovu un Vladimiru Tatļinu, kā arī par mākslas kritiķi, Ermitāžas pirmo pēcrevolūcijas komisāru Nikolaju Puņinu, izmantojot gleznu fragmentus, dienasgrāmatas, vēstules un arhīva materiālus. Filmas producente Sona Vesterholte arī ieradīsies Rīga, kuru jau labi pazīst, jo šeit filmējusi barikāžu un puča laika, turklāt tikusi apbalvota ar Triju Zvaigzņu ordeni.


0 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Padalies priekā
Sawubona, bengifuna ukwazi intengo yakho.

RobertSax

6Porno

Alena

interesting news

betenMob


ienāktreģistrēties