Gleznotāja Anša Artuma 100. dzimšanas dienai veltīta izstāde

Daina Auziņa, 26.05.2008., 13:30

Laikā no 2008.gada 4.jūlija līdz 7.septembrim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Mazajā zālē (K.Valdemāra ielā 10a) apmeklētāji varēs apskatīt viena no Latvijā iemīļotākajiem ainavas un klusās dabas meistariem, gleznotāja Anša Artuma 100. dzimšanas dienai veltītu izstādi.

Gleznotājs Ansis Artums (1908 - 1997) dzimis Rīgā, Pirmā pasaules kara gadus kopā ar ģimeni pavadījis bēgļu gaitās Vitebskas guberņā, Krievijā, taču lielāko sava mūža daļu saistījis ar kluso un gleznaino Tukuma pilsētiņu. Tur, līdzās Kārlim Neilim un Leonīdam Āriņam, viņš ieņēmis nozīmīgu vietu sava laika mākslas dzīvē, turklāt iemantojot patiesu cieņu un mīlestību daudzu tukumnieku sirdīs.

Agri apjaustais mākslinieciskais talants atraisījies jau skolas gados pasniedzēja K.Meira vadībā un vēlāk izkopts L.Liberta un K.Miesnieka studijās Rīgā. 1927.gadā Ansis Artums iestājies Latvijas Mākslas akadēmijā un 1933.gadā ar diplomdarba kompozīciju „Tukuma ainava” absolvējis V.Purvīša vadīto dabasskatu glezniecības meistardarbnīcu.

Izstādēs Ansis Artums piedalījies kopš 1932.gada. Regulāras mākslinieka personālizstādes notikušas Tukumā un Rīgā, arī Jelgavā, Liepājā, Jūrmalā. Viņa darbi tikuši eksponēti arī ārzemju izstādēs: Polijā, Igaunijā, Somijā, Dānijā, Francijā, Lielbritānijā un bijušās PSRS republikās.

Jau studiju gados izkristalizējies mākslinieka iecienīto tēmu loks, saistīts ar radošiem meklējumiem klusās dabas un ainavas žanros. Ar lielu aizrautību viņš pētījis kolorīta īpatnības, daiļrades sākuma periodā aizraudamies ar klusinātu, saskaņotu tonālu attiecību gleznieciskiem risinājumiem. Pēc Parīzes apmeklējuma 1937.gadā Anša Artuma paletē arvien biežāk sastopamas spektram tuvo krāsu variācijas, dažkārt vienas gleznas ietvaros mijoties spilgti piesātinātu kontrastu kaleidoskopos. Daudzveidīgi variēts arī otas triepiena raksts.

Mākslinieka simtgades izstādē Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Mazajā zālē tiek eksponētas gleznas, kas pārliecinoši raksturo viņa individuālo stilu un radošo pašizpausmi vairāku desmitgažu garumā. Ekspozīcijas pērle ir Latvijas publikai mazāk zināma Anša Artuma daiļrades mantojuma daļa, proti, viņa apgleznotie keramikas izstrādājumi, kas tapuši darbojoties keramiķa Jāņa Krieva darbnīcā Tukumā (1935 - 1944) un Mākslas fonda keramikas darbnīcā (1945 - 1968). Trauku rotājumiem lielākoties izmantoti ornamentāli gravējumi un vienkrāsainas glazūras, taču atsevišķos gadījumos, sava prieka pēc, mākslinieks māla šķīvjos iegleznojis arī oriģinālas kompozīcijas vai vecmeistaru - Žeriko, Delakruā, Domjē u.c. - darbu kopijas.

Izstādē eksponēti darbi no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja un Tukuma muzeja krājumiem, kā arī no ģimenes un privātajām kolekcijām.


1 komentārs Komentēšana pieejama visiem.
koviera@inbox.lv (gavieze), 18.07.2008. 16:52:54 (ip:159.148.199.102)
Komentāra reitings: 0

narkotikas 5LS 5LS 5LS 5LS 5LS 5LS gaviezes Lainas24)jūtijs21 14:00 + andris koviera LATVIJAS

Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Padalies priekā
Γεια σου, ήθελα να μάθω την τιμή σας.

Robertunsab

Очаровательная девушка сойдется джентельмена для прогулок унтер луной, телеграм @wanowes

Kennethjat

Прелестная девушка повстречается джентельмена чтобы прогулок под луной, телеграм @wanowes

KennethTem


ienāktreģistrēties