9.augustā - Cēsu Pils parkā baleta “Žizele” brīvdabas izrāde

Mairita Brice, 08.08.2008., 05:30

Mākslas festivāla “Cēsis 2008”ietvaros, 9.augustā plkst.21:00 Cēsu Pils parkā notiks Latvijas Nacionālās operas iestudējuma Ādolfa Adāna baleta "Žizele" brīvdabas izrāde.

Titullomā dejos primabalerīna Margarita Demjanoka, bet prinča Alberta lomu izdejos Sergejs Neikšins.

Šis iestudējums, kura horeogrāfiju veidojis Aivars Leimanis, pirmizrādi piedzīvoja 2006.gada 10.martā. Iestudējuma scenogrāfe un kostīmu māksliniece ir Ināra Gauja.

Pati deja un tās saistība ar mīlestību un nāvi ir centrālā tēma baletā “Žizele”. Ādolfa Adāna balets ir pirmais lielais romantisma laikmeta balets un viens no retajiem šī laikmeta baletiem, kas saglabājies līdz mūsdienām. Tāpat “Žizele” ir viens no skaistākajiem un visu laiku populārākajiem darbiem baleta vēsturē. Turklāt, tas ir pirmais balets, kuram mūzika tika speciāli sacerēta nevis sakompilēta no pazīstamām un iemīļotām melodijām, kā tas bija praktizēts līdz tam. Pasaules pirmizrādi šis balets piedzīvoja Parīzē 1841.gadā.

“Žizeli” radīja Teofils Gotjē, nozīmīgs franču romantisma rakstnieks, dzejnieks un literatūrkritiķis. Gotjē pievērsās baletam, kas tajā laikā nebūt netika uzskatīts par augstu mākslu, jo tolaik bija iemīlējies daudzsološā jaunajā balerīnā Karlotā Grizi. Pārlapojot kādu Heinriha Heines poēmu, Gotjē uzšķīra rindas par vilām, pieviltiem mirušo sieviešu gariem, kas naktīs uzbrūk vīriešiem un liek viņiem dejot līdz nāvei. Saskatot te iedvesmojošu materiālu - ideāli piemērotu baletam un Karlotai, viņš, ieskicējot „Žizeles” libretu, nešaubīgi iztēlojās tieši Grizi kā galveno varoni šajā stāstā. Leģenda stāsta, ka Gotjē libreta metu ir radījis vienā naktī, bet pēc iepazīšanās ar to Ādolfs Adāns mūziku sacerējis nedēļas laikā.

Gan “Žizeles” mūzikā, gan sižetā izteikti jūtams romantiskā noskaņojuma izteiksmes veids - lauku ciemata idille ar piecpadsmit gadus vecās, naivās meitenes Žizeles pirmo iemīlēšanos - viņas nodotā mīlestība, kam seko ārprāts un nāve - baisi skaistā pēcnāves pasaule ar daiļajām villām, mirušo jaunavu gariem, kas naktīs vīriešiem liek dejot līdz nāvei - un beigās mīlestība, kas tomēr spēj uzveikt nāves nolemtību.

Mākslas festivāls “Cēsis 2008” notiek no 18.jūlija līdz 16.augustam. Festivāla patronese ir LR Kultūras ministre Helēna Demakova. Cēsu Mākslas festivālu rīko Cēsu Pils ģilde. Festivāla atbalstītāji ir Cēsu pilsētas dome, LR Kultūras ministrija, Valsts Kultūrkapitāla fonds, SEB banka, SIA „Domenikss”, AS „Kolonna” un AS „Cēsu alus” ar festivāla oficiālo dzērienu - alu „Cēsu Special”.


0 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Prāta darbnīca - ļauj prātam darboties!
Padalies priekā
дизайн человека рассчитать онлайн

Cathern

дизайн человека бесплатно

Russel

Хотите увеличить свою зарплату? Купите диплом о высшем образовании Купить диплом о высшем образовании <a href=dipls-w.ru>dipls-w.ru</a> .

diplom_gnMt


ienāktreģistrēties