Noslēdzies 4. Starptautiskais Graffiti Mākslas festivāls

Ivars Pirvics, 11.09.2007., 09:28

Jau ceturto gadu Jelgavas pilsētas pašvaldības aģentūra "Kultūra" ar Jelgavas domes un Kultūrkapitāla fonda atbalstu Jelgavā notika Graffiti Mākslas festivāls.

Festivālā piedalījās 10 mākslinieki, kas veidoja lielformāta grafiti darbus uz auduma par tēmu - maratons. Graffiti darbi pēc to pabeigšanas Hercoga Jēkaba laukumā būs apskatāmi līdz 14. septembrim.


Festivāla ietvaros Jelgavas Kultūras namā apskatāmas vairākas izstādes: Renātes Rudzītes trafaretu tehnikā apgleznotu tekstiliju izstāde „Info”, kā arī retrospektīva fotoizstāde „Starptautiskais grafiti mākslas festivāls”. Foto mirkļi no aizvadītajiem festivāliem 2002. - 2006. gads.

Festivāla mērķis ir mainīt sabiedrībā esošos stereotipus par graffiti, rādot šī mākslas veida daudzpusību un meklējot jaunas mākslinieciskās pieejas, mazināt graffiti kā huligānisma attīstību Latvijā, radot vietu kur izpausties graffiti māksliniekiem.


Graffiti ir kļuvis par mūsdienu kultūras neatņemamu sastāvdaļu, kas ar visām tās izpausmēm dokumentē un pauž savu viedokli par notikumiem caur savas filozofijas prizmu. Organizatori vēlējās sabiedrībā radīt diskusiju par to vai graffiti var uzskatīt par mūsdienu folkloras sastāvdaļu un kāds tad būtu tā vēstījums.


Graffiti ar visām tā izpausmēm ir globāls fenomens, jo tā rašanās sakņojas nevis jaunu māksliniecisku risinājumu meklējumos, bet gan dažādu sociālu un kultūras procesu rezultātā. Sākotnēji tas bija tikai izteiksmes līdzeklis, kas dokumentēja sabiedrību un manifestēja brīvību, taču mūsdienās graffiti ir attīstījies un sabiedrība raugoties uz mākslinieciski labi izstrādātiem graffiti darbiem sāk novērtēt to kvalitāti.


Turpinot aizvadītajā gadā aizsākto grafiti darbu eksponēšanu izstāžu telpās, arī šoreiz piedāvājām jaunās mākslinieces Renātes Rudzītes izstādi „ INFO”. Veidojot savas izstādes darbus viņa izmantojusi trafaretu tehniku, kas tiek pielietota veidojot stencilus. Par pamatu tiek ņemti audumu maisiņi, kas rezultātā pārtop par interesantu un modernu jaunieša aksesuāru.


Renāte par saviem darbiem saka, ka tā ir dabas un urbanās vides mijiedarbība, doma par to radās pārbraucienos Jelgava - Liepāja - Rīga - Jelgava, kuros viņa pavadīja pēdējo gadu. Tik krasas bija tas pārmaiņas ko šajā laikā varēja novērot pa logu. Meži, pļavas, jaunceltnes un tā tālāk, tas nepārtraukti mainījās. Man svarīgi bija noskaidrot, kas man ir svarīgs. Tāpēc vairumā darbu atspoguļojas – līdzsvars starp dabu un urbāno vidi.


Visus darbus Renāte pakārto četriem domu virzieniem: Info - informācija, kas valda mums apkārt, kuru nes katra ēka, koks, zāles stiebrs. Vai mēs vispār spējam un vai maz gribam to uztvert, pat ja tā pasniegta mums kā uz delnas. Duālisms - domas par to, ka ne jau vienmēr sliktais ir tikai slikts un labais tikai labs, ka katrai lietai ir divas puses un mums vajadzīga kā viena tā otra. Logs - logs, pa kuru mēs skatāmies un pa kuru mūs vēro. Un domas par to, ka pa logu var skatīties ne tikai ārā, bet arī iekša - ejot pa ielu pavērojiet logus, par ko tie stāsta. Par dabu logos, pašā pilsētas sirdī. Satiksme - ielas, kvartāli, māju fasādes veido savdabīgu ritmu, ornamentu, tāpat, ka dabā mēs varam to novērot.


Izstāde Jelgavas kultūras namā apskatāma līdz 19. septembrim.


0 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Prāta darbnīca - ļauj prātam darboties!
Padalies priekā
Крайне советую газон мск, их специализация это автополив, качество высочайшее

BernardEnund

All time cool 000*** hc.lv

BJMMbrqKsn

Крайне советую gazon-msk, их направление деятельности это автополив, они знают свое ремесло.

Bernarddyday


ienāktreģistrēties