Aprīlī notiks 14.Starptautiskais Baltijas baleta festivāls

Mairita Brice, 14. Starptautiskā Baltijas baleta festivāla sabiedrisko attiecību vadītāja , 01.03.2009., 18:06

No 23.aprīļa līdz 6.maijam jau 14. reizi Latvijā norisināsies viens no vērienīgākajiem kultūras notikumiem – Starptautiskais Baltijas baleta festivāls, piedāvājot skatītājiem astoņus profesionālās dejas mākslas notikumus un tikšanās ar baleta un mūsdienu dejas māksliniekiem no Spānijas, ASV, Kazahstānas, Lietuvas, Ukrainas, Japānas, Kubas, Vācijas, Dānijas, Latvijas u.c. valstīm.

 "Pateicoties tieši mūsu atbalstītāju – "Latvijas Mobilais telefons", SIA "Kolonna", t/c "Origo", a/s "Latvijas dzelzceļš", kā arī Valsts kultūrkapitāla fonda un Rīgas domes Kultūras departamenta uzticībai un finansējumam, festivāls šogad tomēr notiks. Un festivāla programmā piedāvāsim ļoti lielus kontrastus dejas izteiksmes formās, sākot no spāņu nacionāli dvēseliskā flamenko un beidzot ar izdejotu sociālo haosu vāciešu izpildījumā. Festivāla programmā būs gan izcilas klasikas virsotnes, gan mūsdienu dejas eksperimenti. Atbilstoši šodienas politiski sociālajām aktualitātēm festivāls ir raksturojams ar karstasinīgiem, ekstrēmiem un var pat teikt izaicinošiem ritmiem," stāsta festivāla direktore Lita Beiris.

23. aprīlī notiks tradicionālais Festivāla atklāšanas koncerts Centrālajā Rīgas Dzelzceļa stacijā. Atklāšanas koncerta dalībnieki un programma tiks izziņota atsevišķi.

Nuevo Ballet EspanolŠī festivāla viens no spilgtākajiem notikumiem solās būt Nuevo Ballet Espanol (Spānija) viesizrādes "Sangre Flamenca". Izcilā spāņu un flamenko deju grupa Nuevo Ballet Espanol festivālā piedāvās divas "Sangre Flamenca" izrādes - 26.aprīlī Preiļu kultūras centrā un 27.aprīlī Latvijas Nacionālajā operā. Nuevo Ballet Espanol ir viena no labākajām Spānijas deju grupām, kas guvusi pasaules atzinību. Šo spāņu un flamenko dejas kompāniju ir dibinājuši izcilie flamenko dejotāji Anhels Rohass (Angel Rojas) un Karloss Rodrigess (Carlos Rodriguez), kuri Latvijas skatītājiem jau zināmi. Viņi piedalījās 11. Starptautiskā Baltijas baleta festivāla Gala koncertā un ar savu fascinējošo, artistisko priekšnesumu izpelnījās grandiozas skatītāju ovācijas un izcilas profesionāļu atsauksmes.

Izrādi "Sangre Flamenca", kas, burtiski tulkojot, ir "Flamenko asinis" – dažādu flamenko veidu (flamenco, bulerias, tango, zapateado, jaleos, martinets) kokteilis, raksturo dinamiska horeogrāfija, kurā modernā deja savijas ar spāņu flamenko dejas tradīcijām. "Sangre Flamenca" viesizrāžu ģenerālsponsors ir "Latvijas Mobilais telefons".
Papildu informācija: www.nbeflamenco.com/ 

Festivāla Gala koncertā 28.aprīlī Latvijas Nacionālajā operā piedalīsies baleta zvaigznes no Latvijas, ASV, Japānas, Kubas un Ukrainas. Neizpaliks ar kaimiņvalstu vadošo solistu priekšnesumi. 

Savukārt 29. aprīlī LNO Mazajā zālē Brēmenes Deju teātris (Vācija) prezentēs jaunu dejas izrādi "Uz kurieni" (WOHIN), kurai pirmizrāde notika 2008. gada 25. oktobrī. Izrādi iestudējis Brēmenes Dejas teātra vadītājs, viens no veiksmīgākajiem mūsdienu Vācijas horeogrāfiem, vācu dejas teātra tradīciju attīstītājiem Dītrihs Urs (Dietrich Ur). Šī izrāde notiks sadarbībā ar Gētes institūtu Rīgā. 

Arī šogad festivāls piedāvās izstādes, kas saistītas ar deju tematiku. 24.aprīlī pl.15.00 Gētes institūtā notiks dejas fotogrāfijas izstādes "Apturētais laiks. Dejas attēli" svinīgais slēgšanas pasākums.
Izstādē "Apturētais laiks. Dejas attēli" apkopotas 50 fotogrāfijas – melnbaltu un krāsainu Vācijas dejas fotogrāfu un mākslinieku dejas un kustības redzējumu izlase. Skatuves un studijas fotogrāfijas kā personiskas attēlu horeogrāfiskās vīzijas atspoguļo vienlīdz reprezentatīvu un subjektīvu skatījumu uz mākslas formu, kas veidojas dokumentācijas un mākslinieciskās autonomijas saskarsmes vietā. Un īpašu valdzinājumu skatītāju acīs izstāde iegūst arī ar to, ka fotogrāfijas caurstrāvo vai tajās savā veida atbalsi rod tādu horeogrāfu kā Filipa Gēmahera, Sašas Valcas un Viljama Forsaita estētiskie mūsdienu dejas uzstādījumi. Izstādes fotogrāfiju autori ir Andrea Essveina, Dominiks Mentcoss, Agnese Nolteniusa, Vanesa Ossa, Jērgs Reiharts, Betina Štēsa, bernds Uligs, Gerts veigels un Pēters Velcs.
Izstāde Gētes institūtā būs skatāma jau no 3.aprīļa. 

Tajā pašā dienā, 24.aprīlī pl.17.00 Teātra muzejā notiks izstādes atvēršana Birutas Goģes (20.02.1926. - 28.05.2008.) piemiņai. Gleznotāja, scenogrāfe un kostīmu māksliniece B.Goģe, beidzot LMA 1954.gadā, diplomdarbā veidoja scenogrāfiju Džakomo Pučīni operai Toska". Uzreiz pēc akadēmijas beigšanas viņa sāka strādāt Latvijas Nacionālajā operā (LNO) par kostīmu mākslinieci, vēlāk arī par scenogrāfi. Laikā līdz 1991.gadam viņa veidojusi dekorācijas un kostīmus vairāk kā trīsdesmit baleta izrādēm. Arī daudzas operas bija ietērptas Goģes izdomas un fantāzijas rezultātā. Izstādē būs skatāmi B.Goģes gleznotie ziedi, dekorāciju meti, dažādu izrāžu kostīmu skices. 

Starptautiskais Baltijas baleta festivāls allaž cenšas paplašināt savas robežas un iepazīstināt Latvijas skatītāju ar aizvien jaunām deju grupām un jauniem mūsdienu dejas novirzieniem. Šogad festivāla noslēgumā 6.maijā Rīgas Kongresu nama laukumā sadarbībā ar Dānijas Kultūras institūtu notiks vēl neredzēts dejas priekšnesums, ko prezentēs jauniešu grupa Team JIYO no Dānijas. Team JIYO savosNuevo Ballet Espanol neparastajos šovus izmanto tādus ekspresīvus sporta veidus kā Parkour (ekstrēmā ātrpārvietošanās cauri pilsētai apvienojumā ar akrobātikas un vingrošanas elementiem) un Tricking (cīņas māksla ar akrobātikas elementiem). Grupas Team JIYO dalībnieki kombinējot šos jaunos sporta veidus ar Break dance, skatuves cīņu un trikiem, ir radījuši jaunu stilu, kāds vēl līdz šim nav redzēts! Savos šovos Team JIYO izmanto pilsētvidi – māju sienas, žogus, mašīnas un pat celtniecības celtņus.
Papildu informācija: www.teamjiyo.com/
Jauniešu grupa Team JIYO piedāvās arī meistarklases. Visiem interesentiem pieteikšanās uz meistarklasēm līdz 30.aprīlim, sūtot savu e_pastu uz adresi lita.beiris@apollo.lv vai zvanot pa tālruni 67336123

"Esmu pārliecināta, ka festivāls cilvēkiem dos uzmundrinājumu, pacēlumu un iespēju atslēgties no šodienas trauksmainās ikdienas," piebilst. L.Beiris, aicinot visus izmantot šo iespēju.

Biļetes uz festivāla pasākumiem var iegādāties "Biļešu paradīze" kasēs un LNO kasēs no 1.marta. Biļešu cena: Ls 5 – 32.

Festivāla atbalstītāji: "Latvijas Mobilais telefons", SIA "Kolonna", t/c "Origo", a/s "Latvijas dzelzceļš", Valsts kultūrkapitāla fonds, Rīgas domes Kultūras departaments
 


0 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Padalies priekā
Theme site super 000*** ru.hc.lv

nzdYQslMYW

Theme site super 000*** hc.lv

NnuTImbDpd

Theme site super 000*** lv.hc.lv

ERFmdQXOGw


ienāktreģistrēties