23.aprīlī sāksies 14.Starptautiskais Baltijas baleta festivāls

Mairita Brice, 14. Starptautiskā Baltijas baleta festivāla sabiedrisko attiecību vadītāja, 15.04.2009., 18:19

No 23.aprīļa līdz 6.maijam jau 14. reizi Latvijā norisināsies viens no vērienīgākajiem kultūras notikumiem – Starptautiskais Baltijas baleta festivāls, piedāvājot skatītājiem astoņus profesionālās dejas mākslas notikumus un tikšanās ar izciliem baleta un mūsdienu dejas māksliniekiem no Spānijas, ASV, Lietuvas, Ukrainas, Japānas, Kubas, Vācijas, Dānijas, Latvijas u.c. valstīm.

23. aprīlī pl.17.00 tradicionāli Rīgas Dzelzceļa stacijā notiks Festivāla atklāšanas koncerts. Šogad festivāla atklāšanas koncertā satiksies divas kaislības – rokenrols un tango.
Tango radies Buenosairesas imigrantu vidē un savu zelta laikmetu piedzīvoja no 1920. līdz 1940. gadam, kad to dejoja visā pasaulē. Tango deja izpaužas romantiskos un vijīgos ritmos. Savukārt rokenrols, kas radās Amerikā pagājušā gadsimta 50.gados, radīja revolūciju populārās mūzikas pasaulē un pārauga kultūras fenomenā, kas atstājis neizdzēšamu iespaidu uz tālaika sabiedrību. Tam tiek piedēvēti nopelni gan karu izbeigšanā un miera un tolerances izplatīšanā, gan arī nevainības izkropļošanā un morālā pagrimuma veicināšanā. "Abiem šiem deju novirzieniem ir kas kopīgs – tie neatstāj vienaldzīgu skatītāju, jo dejās tiek izpaustas gan prieks, gan skumjas, gan eksistenciālās problēmas un identitātes meklējumi, kas šodienas sabiedrībā ir īpaši aktuāli. Bet galvenais - gan tango, gan rokenrols katrs savā veidā dod pozitīvu lādiņu dzīvot priekam," uzsver festivāla direktore Lita Beiris.
Festivāla atklāšanas koncertā Ivara Pētersons vokāla un ģitārspēles pavadījumā uzstāsies rokenrola deju grupa "Ķengurroks" ar speciāli veidotu rokenrola deju uznācienu. Bet tango variācijas izdejos Latvijas Nacionālās operas baletdejotāji.

Viens no spilgtākajiem notikumiem šajā festivālā solās būt Nuevo Ballet Espanol (Spānija) viesizrādes Sangre Flamenca. Izcilā spāņu un flamenko deju grupa Nuevo Ballet Espanol festivālā piedāvās divas Sangre Flamenca izrādes - 26.aprīlī pl.19.00 Preiļu kultūras centrā un 27.aprīlī pl.19.00 Latvijas Nacionālajā operā. Nuevo Ballet Espanol ir viena no labākajām Spānijas deju grupām, kas guvusi pasaules atzinību. Šo spāņu un flamenko dejas kompāniju ir dibinājuši un vada izcilie flamenko dejotāji Anhels Rohass (Angel Rojas) un Karloss Rodrigess (Carlos Rodriguez), kuri Latvijas skatītājiem jau zināmi. Viņi piedalījās 11. Starptautiskā Baltijas baleta festivāla Gala koncertā un ar savu fascinējošo, artistisko priekšnesumu izpelnījās grandiozas skatītāju ovācijas un izcilas profesionāļu atsauksmes.
"Ugunīgie spāņu dejotāji Anhels Rohass un Karloss Rodrigess ir labākie, kas šobrīd uz pasaules skatuvēm piedāvā izbaudīt flamenco burvību. Abi ir ugunīgi puiši, kas ar kājām spēj izsist vissarežģītākos ritmu rakstus, vienlaikus ar sejas un ķermeņa žestiem un mīmikām perfekti papildinot dejas stāstu. Viņu trupa demonstrē izcilu meistarību, kurā katram niecīgākajam kājas piesitienam, drēbes čaukstoņai ir emocionāls svars. Ne velti pasaules deju kritiķi velta slavinošus vārdus viņu trupai," stāsta Lita Beiris.
Rīgā un Preiļos spāņi piedāvās dejas šovu - izrādi "Sangre Flamenca", kas, burtiski tulkojot, ir "Flamenko asinis" – dažādu flamenko veidu (flamenco, bulerias, tango, zapateado, jaleos, martinets) kokteilis. Izrādi raksturo dinamiska horeogrāfija, kurā modernā deja savijas ar spāņu flamenko dejas tradīcijām.
Sangre Flamenca pirmizrāde notika pagājušā gada februārī Madridē. Jaunais spāņu balets šo izrādi izrādījis jau Holandē, Beļģijā, Portugālē, Kiprā, Lielbritānijā, Ķīnā, Vācijā, Francijā. 2009.gada viesizrāžu maršrutā ir Itālija, Portugāle, Somija, Polija, Latvija, Belģija, Holande, Vācija, Mehika, Brazīlija u.c. valstis.
"Sangre Flamenca" viesizrāžu ģenerālsponsors ir "Latvijas Mobilais Telefons".
"Esam priecīgi šogad Baleta festivāla ietvaros atbalstīt izcilu spāņu mākslinieku koncertus Preiļos un Rīgā. Temperamentīgā spāņu flamenko deja uzrunā sirdi un prātu un iedvesmo aktīvai pozitīvai darbībai. Cilvēkiem šodien trūkst pozitīvu emociju, it sevišķi laukos, un mākslas sūtība ir sniegt iedvesmu un palīdzēt pacelties pāri ikdienai. Tāpēc "Latvijas Mobilais Telefons" ir gandarīts par iespēju finansiāli atbalstīt šo festivālu, kas jau tradicionāli pavasarī Latvijas skatītājiem piedāvā izcilākos mūsdienu dejas mākslas paraugus. Arī mēs, Lmt, tradicionāli piedāvājam Latvijas iedzīvotājiem kvalitatīvus un drošus mobilos sakarus, tāpēc varam vilkt paralēles ar baleta festivālu, kas kļuvis par stabilu kultūras vērtību. Novēlu skatītājiem patiesu mākslas baudījumu un Sirsnīgas Sarunas!" piebilst Lmt viceprezidente Laura Keršule.
Papildu informācija:
www.nbeflamenco.com/
www.youtube.com/watch

Festivāla Gala koncertā 28.aprīlī pl.19.00 Latvijas Nacionālajā operā piedalīsies pasaules baleta zvaigznes no Latvijas, Asv, Japānas, Kubas, Lietuvas un Ukrainas.
"Gala koncerts vienmēr festivālā ir viens no gaidītākajiem notikumiem, jo vienkopus var redzēt tik dažādu valstu dejotājus. Šogad būs primabalerīna Adjarjsa Almeida Santana no Kubas, kur ir viens no pasaules izcilākajiem baletiem. Jau vairākus gadus centos uz Rīgu atvest vairākkārt godalgoto Džozefu Maiklu Gati. Gati 2006.gadā Viii Asv Starptautiskajā baleta konkursā Džeksonā, kurā es piedalījos kā žūrijas pārstāve, ieguva sudrabu. Līdz šim viņa uzstāšanās grafiki nekādi nebija saskaņojami ar festivāla datumiem, bet šogad beidzot tāda izdevība bija un mēs to izmantojām. Gala koncertā būs japāņu zelta medaļa Varnas starptautiskajā baleta konkursā – Fumi Kaneko. Uzstāsies arī mūsu pašu Elza Leimane, Raimonds Martinovs un Sabīne Guravska, kā arī Lietuvas Nacionālā operas un baleta teātra solisti, viņu skaitā Nerijus Juška. Latvijas skatītājiem festivālā būs iespēja atkal tikties Radu Poklitaru un novērtēt viņa jaunāko veikumu. Gala koncertā uzstāsies arī Rīgas Horeogrāfijas vidusskolas audzēkņi, viņu vidū arī Evelīna Godunova un Aleksandrs Osačijs, kuri tikko aprīļā sākumā starptautiskajā deju konkursā Spoleto, Itālijā ieguva pirmo vietu," stāsta Lita Beiris.
Solisti Gala koncertā izdejos gan baleta klasiku (būs fragmenti no baletiem "Riekstkodis", Dons Kihots", "Arlekiniāde" u.c., kā arī laikmetīgās dejas priekšnesumi.

Nākamajā dienā, 29. aprīlī pl.20.00 Lno Jaunajā zālē Brēmenes Deju teātris (Vācija) prezentēs jaunu dejas izrādi "Kurp" (Wohin), kurai pirmizrāde notika 2008. gada 25. oktobrī. Izrādi iestudējis Brēmenes Dejas teātra vadītājs, viens no veiksmīgākajiem mūsdienu Vācijas horeogrāfiem, vācu dejas teātra tradīciju attīstītājiem Urss Dītrihs (Dietrich Ur). Šī izrāde notiks sadarbībā ar Gētes institūtu Rīgā.
"Tas ir tikai Vācijai specifiskais fenomens – dejas teātris. Šajā izrādē varēs ieraudzīt gan kaut ko no Garās dzīves, gan no Alvja Hermaņa, gan no tā, ko redzam ikdienā," stāsta Gētes institūta Rīgā pārstāve Antra Balode.
Izrādi, kurā humoristiski izdejotas sabiedrības sociālo slāņu atšķirības, vācu kritiķi atzinīgi raksturojuši ar vārdiem: ".. Ursam Dītriham izdevies deju, mīmiku, komiku un mūzikas un ikdienas skaņas efektus ar horeogrāfiju sasaistīt jaunā formā. Patiess baudījums tik izcilas dejas grupas sniegumā .." Kritika norāda, ka Ursa Dītriha horeogrāfija estētiski meistarīgi pretnostata ikdienas banalitāti un virsjēgu, kiču un augsto kultūru, banalitāti un mākslu. "..Tas ir mulsinoši un valdzinoši: vai mēs atrodamies teātrī, vai psihiatriskajā slimnīcā, jeb pavisam vienkārši "normālas dzīves" mutuļos? .."
Izrādes biļešu cena: Ls 5,00-10,00. Biļetes: www.bilesuparadize.lv vai LNO kasē.
Papildu informācija:
www.theater-bremen.de/spielplan/detailansicht.php

Nākamgad Rīga un Brēmene atzīmēs savas 25 gadu sadraudzības jubileju un Brēmenes Dejas teātra viesizrāde notiks pilsētu sadraudzības projekta ietvaros.

Arī šogad festivāls piedāvās izstādes, kas saistītas ar deju tematiku. 24.aprīlī pl.15.00 Gētes institūtā Rīgā notiks dejas fotogrāfijas izstādes "Apturētais laiks. Dejas attēli" svinīgais slēgšanas pasākums. Izstādē "Apturētais laiks. Dejas attēli" apkopotas 50 fotogrāfijas – melnbaltu un krāsainu Vācijas dejas fotogrāfu un mākslinieku dejas un kustības redzējumu izlase. Skatuves un studijas fotogrāfijas kā personiskas attēlu horeogrāfiskās vīzijas atspoguļo vienlīdz reprezentatīvu un subjektīvu skatījumu uz mākslas formu, kas veidojas dokumentācijas un mākslinieciskās autonomijas saskarsmes vietā. Un īpašu valdzinājumu skatītāju acīs izstāde iegūst arī ar to, ka fotogrāfijas caurstrāvo vai tajās savā veida atbalsi rod tādu horeogrāfu kā Filipa Gēmahera, Sašas Valcas un Viljama Forsaita estētiskie mūsdienu dejas uzstādījumi. Izstādes fotogrāfiju autori ir Andrea Essveina, Dominiks Mentcoss, Agnese Nolteniusa, Vanesa Ossa, Jērgs Reiharts, Betina Štēsa, bernds Uligs, Gerts veigels un Pēters Velcs.
Izstāde Gētes institūtā ir skatāma jau no 3.aprīļa.

Tajā pašā dienā, 24.aprīlī pl.17.00 Teātra muzejā notiks izstādes atvēršana Birutas Goģes (20.02.1926. - 28.05.2008.) piemiņai. Gleznotāja, scenogrāfe un kostīmu māksliniece B.Goģe, beidzot Lma 1954.gadā, diplomdarbā veidoja scenogrāfiju Džakomo Pučīni operai "Toska". Uzreiz pēc akadēmijas beigšanas viņa sāka strādāt Latvijas Nacionālajā operā (Lno) par kostīmu mākslinieci, vēlāk arī par scenogrāfi. Laikā līdz 1991.gadam viņa veidojusi dekorācijas un kostīmus vairāk kā trīsdesmit baleta izrādēm. Arī daudzas operas bija ietērptas Goģes izdomas un fantāzijas rezultātā. Izstādē būs skatāmi B.Goģes gleznotie ziedi, dekorāciju meti, dažādu izrāžu kostīmu skices.

25. aprīlī pl. 16.00 festivāla ietvaros notiks arī izstādes "Krievu sezonas" atklāšana Mencendorfa namā. Izstādē būs apskatāmi Ivana Sevostjanova, Artūra Ņikitina, Andreja Kļimova, Gulnaras Skuteles un Andreja Majevska darbi par deju un baleta tēmu.

Starptautiskais Baltijas baleta festivāls allaž cenšas paplašināt savas robežas un iepazīstināt Latvijas skatītāju ar aizvien jaunām deju grupām un jauniem mūsdienu dejas novirzieniem. Šogad festivāla noslēgumā 6.maijā pl. 17.00 Rīgas Dzelzceļa stacijas laukumā sadarbībā ar Dānijas Kultūras institūtu notiks vēl neredzēts dejas priekšnesums, ko prezentēs jauniešu grupa Team Jiyo no Dānijas. Team Jiyo savos neparastajos šovus izmanto tādus ekspresīvus sporta veidus kā Parkour (ekstrēmā ātrpārvietošanās cauri pilsētai apvienojumā ar akrobātikas un vingrošanas elementiem) un Tricking (cīņas māksla ar akrobātikas elementiem). Grupas Team Jiyo dalībnieki kombinējot šos jaunos sporta veidus ar Break dance, skatuves cīņu un trikiem, ir radījuši jaunu stilu, kāds vēl līdz šim nav redzēts! Savos šovos Team Jiyo izmanto pilsētvidi – māju sienas, žogus, mašīnas un pat celtniecības celtņus. Grupas Team Jiyo dalībniekus var pamatoti dēvēt par cilvēkam, kas ir plūstoši kā ūdens un cieti kā klints. Viņu ceļā nav nepārvaramu šķēršu. Team Jiyo dalībnieki spēj pārvietoties ne tikai, cik ātri vien iespējams, bet dara to pa iespējami īsāko ceļu, patērējot tik maz enerģijas, cik vien iespējams, un izvairoties no savainojumiem.
"Parkour Latvijā ir vēl jauna un nezināma disciplīna, vizmaz profesionālajā līmenī. Tādēļ mēs organizējam arī meistarklasi, lai iepazīstinātu Latvijas jaunatni ar šo aizraujošo disciplīnu," stāsta Dānijas kultūras institūta direktors Simons Drevsens Holmbergs.
Visi interesenti uz Team Jiyo meistarklasēm var pieteikties līdz 30.aprīlim, sūtot savu e_pastu uz adresi lita.beiris@apollo.lv vai zvanot pa tālruni 67336123.
Papildu informācija:
www.teamjiyo.com/
www.metacafe.com/watch/689828/team_jiyo_parkour/
profile.myspace.com/index.cfm


"Pateicoties tieši mūsu atbalstītāju – "Latvijas Mobilais Telefons", "Kolonna", t/c "Origo", a/s "Latvijas dzelzceļš", kā arī Valsts kultūrkapitāla fonda un Rīgas domes uzticībai un finansējumam, festivāls šogad tomēr notiks. Un festivāla programmā piedāvāsim ļoti lielus kontrastus dejas izteiksmes formās, sākot no spāņu nacionāli dvēseliskā flamenko un beidzot ar humoristiski izdejotām sabiedrības sociālo slāņu atšķirībām vāciešu izpildījumā. Festivāla programmā būs gan izcilas klasikas virsotnes, gan mūsdienu dejas eksperimenti. Atbilstoši šodienas politiski sociālajām aktualitātēm festivāls ir raksturojams ar karstasinīgiem, ekstrēmiem un var pat teikt izaicinošiem ritmiem," stāsta festivāla direktore Lita Beiris.

"Baltijas baleta festivāla lielais pluss ir, ka tas uzrunā cilvēkus vietā, kur tie vismazāk sagaida deju – stacijas laukumā; tas, ka festivāla programmā vienmēr ir kāds negaidīts pārsteigums, jo Lita Beiris prot izvēlēties dalībniekus tā, lai pilnasinīgi īstenotu devīzi "No klasikas līdz avangardam".; un tas, ka klasika vienmēr ir izdejota ar nenoliedzamu profesionalitāti, bet avangards ļauj paskatīties uz deju ārpus ierastā ietvara. "Kolonna" atbalsta šo festivālu, jo visa augšminētā dēļ, tas ir skaists un gaidīts notikums Latvijas kultūras telpā," uzsver "Kolonna" valdes priekšsēdētāja, festivāla patronese Ieva Plaude.

Biļetes uz festivāla pasākumiem var iegādāties  www.bilesuparadize.lv un Lno kasēs. Biļešu cena: Ls 5 – 32.


Starptautiskā Baltijas baleta festivāla organizators jau 14 gadus ir sabiedriskais fonds "Litas Beires dejas mākslas fonds".

Festivāla ģenerālsponsors:
"Latvijas Mobilais telefons"

Festivāla atbalstītāji:
"Kolonna", t/c "Origo", a/s "Latvijas dzelzceļš", a/s "Latvenergo", Valsts kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome. 


0 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Padalies priekā
Γεια σου, ήθελα να μάθω την τιμή σας.

Robertunsab

Очаровательная девушка сойдется джентельмена для прогулок унтер луной, телеграм @wanowes

Kennethjat

Прелестная девушка повстречается джентельмена чтобы прогулок под луной, телеграм @wanowes

KennethTem


ienāktreģistrēties