Izglītības programma "Svētdienas sarunas muzejā" - Modernists Niklāvs Strunke.

Nataļja Sujunšalijeva, LNMM reklāmas un informācijas darba kuratore, 23.03.2009., 21:16

2009.gada 5.aprīlī plkst. 15:00 mākslas interesenti tiek aicināti uz Svētdienas sarunu muzejā, veltītu vienam no oriģinālākajiem māksliniekiem latviešu modernistu paaudzē – Niklāvam Strunkem. Pasākums notiks Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Mazajā zālē (K.Valdemāra ielā 10a).

strNiklāvs Strunke (1894 – 1966) ir leģendāra personība un viens no oriģinālākajiem māksliniekiem latviešu modernistu paaudzē, kas pieteica un apliecināja sevi vienlaikus ar jaunās Latvijas valsts dzimšanu.
Modernos centienus Niklāvs Strunke sāka iepazīt krievu avangarda vidē un mākslas studijās Sanktpēterburgā un Rīgā pirms Pirmā pasaules kara. Par viņa autoritātēm kļuva latviešu modernisma aizsācēji Voldemārs Matvejs un Jāzeps Grosvalds. Tradīciju nolieguma, mākslinieciskas brīvības un jaunas, neakadēmiskas formveides meklējumos Strunke pēc kara pievienojās novatoriskajai, franciski ievirzītajai Ekspresionistu grupai, kas pārtapa par Rīgas mākslinieku grupu.
Par drosmīgāko eksperimentu un dažādu iespaidu sintēzes laiku mākslinieka jaunradē izvērtās 20.gadsimta 20.gadi, kad viņš apmeklēja Eiropas mākslas metropoles Berlīni un Romu, nevis laikabiedru iecienīto Parīzi. Tolaik sakari ar secondo futurismo pārstāvjiem Vācijā un Itālijā iesaistīja latviešu mākslinieku Eiropas internacionālā avangarda apritē.

Stājglezniecībā Niklāvs Strunke 1920.gadu sākumā abstrahēja tēlojumu racionālā, ģeometrizētā izteiksmē, bet jau 20.gadu nogalē atgriezās pie reālisma. Viņa darbos individuālajā stilā saliedēti pretstati, reizē izceļas kompozīcijas skaidrība, dekoratīva stilizācija un ritmizācija, lokana līnija, izpaužas īpatnējs virtuozitātes un naivitātes savienojums, senatnīgo, eksotisko un moderno elementu sintēze.

Aizstājot iluzoro skatuves glezniecību ar telpiskām arhitektoniskām konstrukcijām, mākslinieks kļuva par vienu no pirmajiem modernā teātra scenogrāfijas principu ieviesējiem Latvijā. Niklāvs Strunke modernizēja un ievērojami cēla latviešu grāmatustr mākslas līmeni. Debitējis kā zīmētājs, viņš dažādās tehnikās ražīgi un daudzveidīgi darbojās kā grāmatu ilustrators, radot gan lakoniskas tipomontāžas kompozīcijas, gan izsmalcinātas pasaku ilustrācijas.
Izglītības programmas Svētdienas sarunas muzejā ietvaros Latvijas Nacionālais mākslas muzejs piedāvā skatītājiem tikšanos ar mākslas vēsturnieci Edvardu Šmiti, kura stāstīs par Niklāvu Strunki kā personību, viņa interesanto dzīvi un bagāto radošo mantojumu, uz izstādes piemēriem raksturos modernista veikumu un nozīmi Latvijas mākslai.

Nāciet, skatiet, apbrīnojiet, salīdziniet, uzdodiet jautājumus, veidojiet un izsakiet savu viedokli! Aicināti visi! Mēs Jūs gaidām!
Plašāk par izstādi lasiet Lnmm mājas lapā: www.lnmm.lv/lv/lnmm/izstades/maza

Pēdējā izstādes dienā būs iespējams ne tikai aplūkot ievērojamā gleznotāja darbus, bet arī noklausīties mākslas vēsturnieces Edvardas Šmites interesanto stāstījumu par Niklāva Strunkes dzīvi un daiļradi.


0 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.





atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Datuve.lv tehnoloģiju jaunumu portāls
Padalies priekā
prodamus промокод <a href=www.promokod-prodam.ru/>www.promokod-prodam.ru/</a> .

promokod_iyPa

Георгий Моисеев своими действиями ослабляет защиту кооператива ПК 'Бествей'. Мы, пайщики, должны поддержать Крючека Сергея Ивановича, чтобы сохранить наше единство.

Josephfruck

manuscripts underwent in the Middle

Epiphonehvf


ienāktreģistrēties