1. Emiļa Melngaiļa Latvijas mūzikas vidusskolu jauno kordiriģentu konkurss

Marita Bērziņa, 16.03.2008., 23:06

Emiļa Melngaiļa Liepājas mūzikas vidusskolā 12. un 13. martā norisinājās Pirmais Emiļa Melngaiļa Latvijas mūzikas vidusskolu jauno kordiriģentu konkurss.

Tajā tika aicināti piedalīties jaunie kordiriģenti no visām Latvijas mūzikas vidusskolām. Konkursā kopā piedalījās 19 jaunieši no septiņām mūzikas vidusskolām, kurus vērtēja kompetenta žūrija. Tās sastāvā bija Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas profesori Juris Kļaviņš un Jānis Lindenbergs, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas asociētais profesors Jānis Zirnis, Rīgas Doma kora skolas pasniedzēja un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas docente Aira Biziņa un diriģente no Stasa Šimkus Klaipēdas konservatorijas Virginija Manšiene.

Pirmajā konkursa dienā startēja Emiļa Melngaiļa Liepājas mūzikas vidusskolas, Alfrēda Kalniņa Cēsu mūzikas vidusskolas, Jelgavas mūzikas vidusskolas, Rīgas doma kora skolas, Jāzepa Mediņa Rīgas mūzikas vidusskolas, Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolas un Ventspils mūzikas vidusskolas audzēkņi.

Muzikālās kordiriģēšanas sacensības norisinājās divas dienas, kuru laikā konkursanti piedalījās divas kārtas. Uz otro kārtu tika izvirzīti desmit labākie jaunie censoņi, diemžēl startēja tikai deviņi no tiem, jo viens konkursants nespēja turēties pretī Liepājā sadabūtajam vīrusam.

Pirmā konkursa diena sākās ar svinīgu atklāšanu, kurā piedalījās „pats Melngailis”. Liepājas mūzikas vidusskolas audzēkņi bija sagatavojuši priekšnesumu – intervija ar Melngaili, kurš ieradās uz sava dujriteņa. Nelielajā teātrī izmantotie skaņraža citāti un humoristiskā atmosfēra mazināja spriedzi pirms konkursa, un dalībnieki atzina, ka tas bija interesanti un asprātīgi. Tālāk sekoja izloze, lai noskaidrotu uzstāšanās secību, kuras laikā katram dalībniekam bija jāatpazīst un jānodzied viena Emiļa Melngaiļa kora dziesma. Un tad arī viss sākās. Pirmajā kārtā jaunajiem kordiriģentiem bija jārāda savas prasmes diriģēšanā pie klavierēm. Bija jādiriģē divas dziesmas – obligātā un izvēles. Galu galā žūrija izvēlējās desmit labākos. Jāpiemin, ka no Emiļa Melngaiļa Liepājas mūzikas vidusskolas piedalījās trīs audzēkņi – Paula Pirktiņa, Kristaps Cukurs un Jānis Almanis (visu pedagogs Andris Lekstutis), kuri pilnā skaitā iekļuva arī otrajā kārtā. Pēc pirmās dienas saspringuma un pārdzīvojumiem visi dalībnieki un viņu līdzbraucēji tika aicināti uz balli, kurā vispirms tika iekustināta bargā žūrija. Viņiem bija jārāda sava dejošanas māka paša Melngaiļa rakstītajos dziesmu apzīmējumos, proti, „līgani”, „svabadi”, „liktenīgi”, „braši” utt.

Konkursa otrā diena bija nemazāk satraucoša, jo dalībniekiem bija jāstrādā ar kori. Konkursanti strādāja ar jaukto kori „Mare”, kura vadītājs ir Andris Kontauts. Arī otrajā kārtā diriģentiem bija jāstrādā ar divām dziesmām – ar obligāto Emiļa Melngaiļa dziesmu „Deviņi dēli” un izlozes dziesmu. Korim bija jāiztur milzīga slodze, jo konkursa norise notika visas dienas garumā. Pēc kordiriģentu darba ar kori sekoja koncerts, kurā tika parādīti un vērtēti sasniegtie rezultāti.

Konkurss noslēdzās ar apbalvošanu, kurā tika sumināti skolotāji, konkursa dalībnieki un arī skatītāju simpātijas balvas ieguvējs. Trešo vietu ieguva Rīgas Doma kora skolas 3. kursa audzēknis Kārlis Kundrāts, pedagogs Sigvards Kļava. Otro vietu dalīja Rīgas Doma kora skolas 3. kursa audzēkne Krista Audere, pedagogs Ferijs Millers, un Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolas 4. kursa audzēkne Baiba Urka, pedagogs Anna Lipska. Skatītāju simpātijas balvu ieguva liepājnieks, Emiļa Melngaiļa Liepājas mūzikas vidusskolas 2.kursa audzēknis Kristaps Cukurs, bet godpilno pirmo vietu ieņēma Emiļa Melngaiļa Liepājas mūzikas vidusskolas 3. kursa audzēknis Jānis Almanis, pedagogs Andris Lekstutis. Tas liecina, ka Liepājā jaunu un talantīgu cilvēku netrūkst un mums ir ar ko lepoties.

1 komentārs Komentēšana pieejama visiem.
ineta (inetaaa@delfi.lv), 24.03.2008. 15:27:22 (ip:85.254.172.233)
Komentāra reitings: 0

skaisti un patīkami. diriģenti pierāda sevi, tikai mazmazītiņa kļūda - Anda Lipska, nevis Anna Lipska....
PALDIES!!!! :)

Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Prāta darbnīca - ļauj prātam darboties!
Padalies priekā
wM5cR6fV1 wV5wF8tN9 sI9cG8bG2 oP9aV4fP8 jF8hY0mC9

Karen

qN8yK9aL0 rS3jJ8gX8 tC6zR9sN2 dP8yG2oD3 zP2eO5sL2

Soila

mF8yG9mG1 iR4fQ6sR5 vP5kR5eA6 tG0lU1yP3 qS5aZ7nU2

Clementienāktreģistrēties