Iekšiene ir lielāka par ārieni

SKYR, 13.11.2008., 15:50

20.novembrī "Dirty Deal Cafe", savu vienīgo koncertu Baltijā sniegs "Baby Dee" – mūziķe no Klīvlendas, ASV.

Gandrīz visas publikācijas par "Baby Dee" iesākas vai neizbēgami turpinās dažādu faktu kaudzē. Dī ir pusmūža dāma no Klīvlendas Ohaio štatā.Savulaik akadēmiski apguvusi arfas un klavieru spēli. Bijusi ērģelniece un muzikālā direktore katoļu baznīcā Dienvidbronksā. Tikko ieradusies Ņujorkā, lai nopelnītu, Centrālparkā muzicējusi lāča kostīmā vai braukalējusi ar milzu trīsriteni, tērpusies kā bite, un spēlējusi akordeonu. Strādājusi cirkū. Par divpusēju hermafrodītu. Un, jā, piedzimusi kā zēns.

Taču viss izaicinošais, pretrunīgais un pat skandalozais piekāpjas mūzikas priekšā. Īpaši,"Baby Dee" kopš "Baby Dee" šī gada sākumā izdevusi savu pēdējo albumu "Safe Inside The Day". Albumu, kuru viņa pati, iespējams, nekad nebūtu pat ierakstījusi, ja ne labu draugu Vila Oldema (pazīstams arī kā Bonnie "Prince" Billy) un Meta Svīnija pierunāta. "Daudzi ir teikuši, ka mana ir viena no "mīli vai ienīsti" balsīm. Es savējo ienīstu," kādā intervijā ne īsti nopietni, ne pa jokam atzinusies Dī. "Šis [Safe Inside The Day] ir tumšākais no maniem albumiem. Pilns rūgtu smieklu un cietsirdīgu asaru. Ne no tām vietām, kurp kurš katrs, būdams pie pilnas saprašanas, labprāt dotos. Es sākumā nudien nemaz negribēju to darīt. Vils un Mets krietni nopūlējās līdz mani pārliecināja."

Gan abiem minētajiem, gan Deivam Tibetam no "Current 93" un Entonijam Hegartijam no Antony & The Johnsons Dī var pateikties par virzienu, kurā viņa dodas pēdējos gadus. Atgadījums Klīvlendā bija viens no daudzajiem lūzuma punktiem Dī dzīvē. Pēc trīsdesmit gadiem Ņujorkā viņa atgriezās Klīvlendā. Tikko bija nomiris tēvs, bet māte kļuvusi aprūpējama. No mūzikas un skatuves, lai kāda tā nebūtu, Dī attālinājās visvairāk kā jebkad agrāk. Viņa kļuva par "koku ķirurgu" (tree surgeon – no angļu val.), ko latviski varētu skaidrot kā "kāpšanu kokos, vecu un slimu zaru izzāģēšanu, vainaga veidošanu". Viena no šādām operācijām izrādījās neveiksmīga – pacients koks uzgāzās uz blakus esošās mājas un gandrīz pilnībā iznīcināja tās jumtu. Lai arī mājas īpašnieks neturēja ļaunu prātu un pat mierināja raudošo Dī, ka "viss, kas notiek, notiek uz labu", zaudējumus koku ķirurgam nācās segt no savas kabatas. "Tās pašas dienas vakarā es aizsūtīju e-pastus visiem, kurus pazinu, cerot uz palīdzību atgriezties mūzikā. Par laimi, bija tāds cilvēks kā Deivs Tibets, kurš atsaucās, u"Baby Dee"n, iespējams, pateicoties viņam man pavīdēja iespēja uzstāties Klīvlendā kopā ar Vilu Oldemu," žurnālā "Vice" publicētajā sarunā ar Metu Svīniju stāsta "Baby Dee".

Pēc atgriešanās uz skatuves gan kā pavadošā mūziķe jau minētajiem draugiem, gan kā solo māksliniece, Dī šobrīd atrodas tur, kur "Safe Inside The Day" viņu ir aizvedis – preses uzmanības centrā un daudzu mūzikas mīļotāju sirdīs. Lai cik tālu nesniegtos salīdzinājumi ar pagājušā un šī gadsmita mūzikas ikonām un atstumtajiem (no Lū Rīda līdz Ninai Simonei, atpakaļ pie Toma Veitsa un atkal prom pie sazin’ kā vēl), lai cik izdomas bagāti nebūtu mūzikas kritiķi savos mēģinājumos definēt Dī mūzikas žanriskās robežas (no kabarē un varietē līdz 16.gadsmita gregoriāņu mūzikai), Baby Dee noslēpums, ļoti iespējams, slēpjas pašas ticībā tam, ka iekšiene ir lielāka par ārieni. Tā ir daudz svarīgāka un daudz grūtāk iznīcināma. "Kad biju vēl bērns, mūsu kaimiņiem bija nevajadzīgas klavieres. Atkritumu savācēji atteicās tās pieņemt, ja vien tās nav izārdītas vai kā citādi sadalītas gabalos. Kaimiņi tās sašķaidīja. Viss koks bija drumslās, taču arfai līdzīgais rāmis ar stīgām palika neskarts. Man tas patika un es guvu mācību – lietas iekšā ir labākas par tām, kas ārpusē," citā intervijā atceras Dī.

Ar skaņdarbiem no personīgiem piedzīvojumiem un pārdzīvojiem bagātā "Safe Inside The Day", kā arī iepriekšējiem ierakstiem Baby Dee un viņu pavadošais Alekss Neilsons uzstāsies Dirty Deal Cafe, 20.novembrī. Koncerta īpašais viesis – Anete. Ieeja no 19:00, biļetes – bezrindas.lv.


0 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Padalies priekā
xB6rI7hZ9 oA3sG0dC0 fake bags fake bags fake bags

Chloe

eK3hY0oL8 kS2iQ7fI1 fake bags fake bags fake bags

Fanny

lF4vV4iW2 hB5mT6iT1 fake bags replica bags fake bags

Fabianienāktreģistrēties