Divu latviešu komponistu pirmatskaņojumi "Sinfonietta Rīga" izpildījumā

Rinta Bružēvica, 12.04.2007., 14:17

VSIA Latvijas Koncerti piedāvā Valsts kamerorķestra Sinfonietta Rīga, diriģenta un solista (oboja) Normunda Šnē koncertu, kas notiks ceturtdien, 19. aprīlī Mazajā Ģildē pl. 19:00.

Normunda ŠnēKoncerta akcents ir divu latviešu komponistu Viļņa Šmīdberga un Marinas Gribinčikas skaņdarbu pirmatskaņojumi.

Koncerta programmā būs dzirdami arī Metjū Hindsona un Luisa Andrīsena skaņdarbi.

Diriģents un solists (oboja) Normunds Šnē stāsta: „Šajā koncertā virzīsimies no nereālā, netaustāmā uz īsto, pilnasinīgo. Luisa Andrīsena mūzika – tie ir notikumi it kā aiz stikla sienas, tā ir izdomāta, distancēta dzīve. Marina Gribinčika zīmē mūsdienu cilvēku, kas apmaldījies šajā pasaulē. Viļņa Šmīdberga Karuselis rāda mūsu sīko problēmu nebeidzamo riņķošanu ap savu asi. Visbeidzot Metjū Hindsona mūzikā – apkārtējās pasaules pastāvēšanas pozitīvais apliecinājums – enerģētiski uzlādēts, sulīgs un dzīvīgs.”

Vilnis Šmīdbergs (1944) mācījies Ventspils mūzikas vidusskolā un Latvijas Mūzikas akadēmijas kompozīcijas nodaļā, spēlējis rokgrupā Katedrāle, liekot pamatus latviešu rokmūzikai, kā arī izveidojis grupas Sīpoli pamatsastāvu (nosaukums iegūts vēlāk). Vilnis Šmīdbergs epizodiski bijis Latvijas Radio, TV un Telefilmas skaņu režisors, bet šobrīd strādā Iekšlietu ministrijas Valsts policijas pūtēju orķestrī.

Viļņa Šmīdberga skaņdarbā Karuselis, kas ir viens no šī koncerta pirmatskaņojumiem, ir iezīmēta cilvēka riņķošana ap savu asi un mūžīgā vaimanāšana – komponists ierosina pārdomāt to, ka visbiežāk taču cilvēks pats ir vainīgs pie savām nelaimēm un gaušanās ir nelietderīga.

Marina Gribinčika (1966) dzimusi Ukrainā, beigusi Latvijas Mūzikas akadēmiju, stažējusies kompozīcijā pie Sergeja Berinska Maskavā. Šobrīd strādā par solfedžo un kompozīcijas pasniedzēju Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolā. Marina Gribinčika ir Krievijas Komponistu savienības un Latvijas Komponistu savienības biedre.

Par opusa pirmatskaņojumu Marina Gribinčika saka: „Šajā mūzikā var saklausīt stāstu par kosmosa ķermeni: tas nesas visumā, tas ir viens un nezina, kur nonāks. Tāpat arī cilvēks: šķēršļu pārvarēšanā viņš vienmēr būs tikai viens pats. Un cilvēks nezina, kur nonāks.”

Metjū Hindsona, Luisa Andrīsena un Viļņa Šmīdberga skaņdarbus diriģēs Normunds Šnē. Marinas Gribinčikas Obojas koncertā Šnē spēlēs solo, savukārt atskaņojumu vadītājs būs Sinfonietta Rīga pirmā klarnete Guntis Kuzma, kas patlaban mācās Latvijas Mūzikas akadēmijas maģistrantūrā klarnetes spēli pie Sigurda Circeņa un simfonisko diriģēšanu apgūst fakultatīvi pie Andra Vecumnieka.


0 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Padalies priekā
wM5cR6fV1 wV5wF8tN9 sI9cG8bG2 oP9aV4fP8 jF8hY0mC9

Karen

qN8yK9aL0 rS3jJ8gX8 tC6zR9sN2 dP8yG2oD3 zP2eO5sL2

Soila

mF8yG9mG1 iR4fQ6sR5 vP5kR5eA6 tG0lU1yP3 qS5aZ7nU2

Clementienāktreģistrēties