Starptautiskais mākslu sinerģijas festivāls "i-deja"

Jana Čakste, projekta koordinatore , 11.11.2008., 20:16

Starptautiskais mākslu sinerģijas festivāls "i-deja" aicina ikvienu ieskatīties dejas un teātra daudzveidīgajā pasaulē apmeklējot spilgtas izrādes un piedaloties pašmāju un ārvalstu profesionāļu nodarbībās un meistarklasēs no 25. līdz 30. novembrim.

Vai ir robežas starp dažādām mākslu disciplīnām? Kas ir improvizācija? Kas notiek ar izpildītāju izrādes tapšanas laikā un uz skatuves? Kā un kur top izrāde? Galvā? Telpā? Visumā? Māksliniekā? Skatītājā?

Šī Festivāla galvenās tēmas ir improvizācija un dažādu mākslu mijiedarbības sinerģija. Kā stāsta Inese Upeniece, "Skatuves mākslu laboratorija" vadītāja: "Mūsdienās vārds "improvizācija" ir nodeldēts līdz izpratnei "ai, kā sanāks, tā sanāks". Šis festivāls ir cieņas pilns reveranss Improvizācijas mākslai tās cēlākajā izpausmē".

Festivāls atklāj pilnīgi jaunu dimensiju dejas, dejas teātra un kustību teātra ainā, pievēršot īpašu uzmanību kultūrām, tehnoloģijām un to mijiedarbībai kustības kontekstā. Kā ar spilgtu tam piemēru un Latvijā vēl neizzinātu parādību Festivāls savas programmas ietvaros piedāvā iepazīties ar Buto dejas teātra mākslu. "Buto ir japāņu kultūras tradīcijās sakņota, Eiropas un Amerikas modernās dejas valodas, sirreālisma, dadaisma un vācu ekspresionisma inspirēta ķermeņa māksla" – tā par Buto Simona Orinska, viena no Festivāla iniciatorēm, Buto dejotāja, aktrise un dzejniece, Buto mākslas pārstāve Latvijā.

Ikviens interesents tiek aicināts apmeklēt Simonas Orinskas vadīto Buto ievadnodarbību Festivāla pirmajā dienā 25.novembrī, kā arī mudinām izmantot unikālo iespēju piedalīties Buto viesmākslinieku meistarklasēs 26. un 27.novembrī: Buto dejotāja Ken Mai (Japāna/Somija) meistarklases ir dzen budisma idejas cauraustas, savukārt mākslinieki Daniel Bird (Lielbritānija) un Elzbieta Rojek (Polija) iedvesmojas no kinorežisora Sergeja Eizenšteina uzskatiem par "Ex sta sis" un pēta saikni starp dejošanu un zīmēšanu.

Pārsteidzošas atklāsmes varēs piedzīvot "Buto ekspresijas" izrāžu vakarā 26.novembrī kino Rīga mazajā zālē, bet tematiskajā vakarā "Kas ir Buto?" varēs uzzināt vairāk par Buto saknēm, attīstību un izpausmēm.

Tomēr jāuzsver, ka Festivāls "i-deja" neaprobežojas tikai ar Buto dejas teātra izpēti, un Festivāla ietvaros aicinām iepazīties tuvāk un pilnveidot savu meistarību arī neverbālā teātra mākslā un dejas kontaktimprovizācijā. Celso de la Molina (Čīle/Somija) meistarklasē humoristiskā gaisotnē piedāvājam apgūt kā izpaust emocijas bez vārdiem; Ineses Upenieces praktiskajās ievadnodarbībās ikviens varēs iepazīties ar dejas kontaktimprovizācijas pamatiem; savukārt Måns Erlandson (Zviedrija) un Jūlijas Meļņik (Lietuva) vadītie dejas kontaktimprovizācijas meistarklašu cikli būs par kustības plūsmu, savienošanos un maģiskā kontakta izjūtu.

Meistarklašu ietvaros horeogrāfs Arnis Siliņš vadīs īpašu dejas meistardarbnīcu, radot skici mūsdienu dejas izrādei "Sarga Maska un Trīs Vērpējas". Skici varēs skatīt 28.novembrī, un tam sekos starpnozaru improvizācijas "CUE" vakars, kurā iedvesmas impulsus radīs skaņu impromptu kolektīvs "Bērnu rīts".

Savukārt Festivāla noslēguma vakarā 29.novembrī kino Rīga lielajā zālē skatītāji tiek gaidīti uz dejas un teātra svētkiem, kuros piedalīsies Måns Erlandson un zviedru grupa Avart Dans ar dejas kontaktimprovizācijas izrādi, Celso de la Molina ar humoristisku neverbālā teātra etīdi, baletdejotāja Marija Savina ar klasiskās dejas kompozīciju un pianiste Natālijas Dirvuka ar muzikālo improvizāciju. Kopā ar skatītājiem vakara piedzīvojumam ļausies arī emulators un domātājs Valdis Melderis un dziedātāja Jana Čakste.

Starptautisko mākslu sinerģijas festivāls "i-deja" ir zīmīgs arī ar faktu, ka tā ietvaros tiek pieteikts un atklāts jauns mūsdienīgs kultūras nams "Dejas un teātra MĀJA", kurā Festivāla ietvaros norisināsies meistarklases, nodarbības un tematiskie pasākumi.

Festivāla tēma par improvizāciju un mijiedarbības sinerģiju tiek realizēta ne vien tā programmā, bet atspoguļojas arī Festivāla gatavošanas procesā un Festivālu organizējošas komandas sastāvā, kurā darbojas "Skatuves mākslu laboratorija" vadītāja Inese Upeniece, projektu vadītāja Inga Dārzniece, dziedātāja Jana Čakste un tūrisma uzņēmuma "Baltic eventTour" partnere Guna Jansone.

Festivāla iniciators ir radošā apvienība "Skatuves mākslu laboratorija", un projekts tiek realizēts ar Ziemeļu Kultūras fonda Norden, Latvijas Kultūrkapitāla fonda un Rīgas Domes Kultūras pārvaldes atbalstu.

Aicinām ikvienu interesentu jau tagad pieteikties meistarklasēm, jo dalībnieku skaits ir ierobežots.

Plašāka informācija par Festivāla programmu un dalībniekiem un pieteikšanās meistarklasēm www.i-deja.lv.
Biļetes uz izrādēm Biļešu servisā no 11. novembra.
 


0 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.





atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Prāta darbnīca - ļauj prātam darboties!
Padalies priekā
Γεια σου, ήθελα να μάθω την τιμή σας.

Robertunsab

Очаровательная девушка сойдется джентельмена для прогулок унтер луной, телеграм @wanowes

Kennethjat

Прелестная девушка повстречается джентельмена чтобы прогулок под луной, телеграм @wanowes

KennethTem


ienāktreģistrēties