Šovasar notiks Latviskie Pirts Svētki

Evija Lūse, 08.07.2015., 11:05

Starptautiskā folkloras festivāla "Baltica 2015" ietvaros 18. jūlijā plkst. 8.00-23.00 Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā notiks Latviskie Pirts Svētki.

Latviešu pirts kultūra, kas ir nodota no paaudzes paaudzē un bagātīgi saglabāta līdz mūsu dienām, ir viena no mūsu tautas identitātēm un mantojuma sastāvdaļām. Svētku mērķis ir stiprināt etniskās identitātes izjūtu cilvēkos.

Svētkos tiks daudzinātas vispārcilvēciskās vērtības, kuru iedzīvināšanu un godāšanu gadu desmitiem ir atbalstījis Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejs, pirts kultūras attīstības entuziasti un profesionāli darba darītāji.

Latviskos Pirts svētkus organizē sabiedriskās iniciatīvas grupa, ko pārstāv biedrības "Saulei", "Latvijas Pirts", "Latvijas pirts savienība". Partnerībā ar akreditēto izglītības iestādi "Pirts skola", Svētki šogad noritēs kultūras mantojumam zīmīgā vietā – muzejā, kas vistiešāk atspoguļo mūsu senās tautas tradīcijas un ieražas.

Svētku dienas laikā kopīgi darināsim lielo svētku pirts lāvas paklājiņu. Katrs varēs ielikt vilnas kušķīti ar savu labo domu un vēlmi pirts kultūru nest tālāk nākamajām paaudzēm. Paklājiņu no vilnas filcēt palīdzēs Beverīnas amatnieki. Svētkus vadīs Ints Teterovskis.

Visas dienas garumā uz svētku skatuves mūs priecēs folkloras festivāla "Baltica 2015" dalībnieku un draugu koncerts. Ikvienam būs iespēja baudīt Latviskās pirts burvību.

Svētkos piedalīsies: "Rest Rent pirts", "Mobi Pirts", "Eko Solis pirts", pirtnieku apvienība "Brīvdomas", Pirtsmuca.lv, akreditētā izglītības iestāde "Pirts skola", "Veselības serviss", "Scenar" terapijas pārstāvji, Ziedoņa Kārkliņa "Pirts Skola", "Dūšeļu pirtnieki", Pirts4riteni.lv, "Medus-dzintara pirts", "Zaļā Pirts", "Pirts pie Arņa", "Alus drabiņu pirts", Pirts "Upesrūķi", "Piebalgas pirts", "Gaismas pirts", Biedrības "Latvijas pirts savienība" pirts.

Ieklausīties pirts gudrībās aicinās pirts muzeja dibinātājs T. Karlsons, bioenerģētikas praktiķis G. Apšenieks, ārsts A. Tereško, tautas mantojuma glabātāja V. Vītola, dziednieks Z. Kārkliņš.

Muzeja Saiešanas namā varēs klausīties lekciju "Pirts plānojuma attīstība Latvijā" un pēc tam Prof. M. Kuplā (Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja direktores vietnieks, galvenais krājumu glabātājs) vadībā iepazīties ar muzeja pirtīm.

Iepazīt un pieskarties netaustāmajai un nedaudz mistiskajai pasaulei piedāvās pirtniece un masiere A. Lutere, dziednieks V. Kocēns.

Esi aktīvs radošajās darbnīcās: "Dvēseles dziednīca", "CADE", Ideju galerija – "Beverīnas Amatnieki", "Dzintaru darbnīca", "Pelestaka", "Lilijas dabas meistarklase", "Janavas", "Piekūni – ceļš uz Gaiziņu", "Jāņkalnu folkloras taka", "Atjaunotas vecās zemnieku sētas lietas".

Svētkus kuplinās Lietuvas pirts draugi, kas apvienoti zem mūsu senču Baltu zīmes.

Viesos gaidām arī interesentus un profesionāļus no Eiropas. Lielu interesi par mūsu tradīcijām izrādījuši vadošie Eiropas un pasaules saunas čempionātu (Sauna World Cup) dalībnieki, kuri pārstāv dažādu Eiropas valstu lielākos SPA un ūdens atrakciju atpūtas centrus.

Sagaidot saulrietu pulcēsimies pie godu galda un svinēsim svētkus, kurus ar dziesmām kuplinās "N. Jakušonoks un Tipa orķestris".

Plašāku informāciju lasiet biedrības "Latvijas pirts" mājas lapā - www.latvijaspirts.lv.


0 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Padalies priekā
generic cialis tadalafil

Wendell

Ocwxkrf jameskuang0624@hotmail.com :

Weardht

Pyaziwz tammykudla@sbcglobal.net :

Kfpjuttienāktreģistrēties