Aleksandra Glazunova balets "Raimonda"

Irbe Treile, 30.03.2015., 07:48

27. martā pirmizrādi piedzīvoja Latvijas Nacionālā baleta jauniestudējums – Aleksandra Glazunova balets "Raimonda", ko veido horeogrāfs Aivars Leimanis, izmantojot Mariusa Petipā horeogrāfijas motīvus.

balets "Raimonda"Jauniestudējuma komandā strādā muzikālais vadītājs Jānis Liepiņš, diriģents Farhads Stade, scenogrāfe un kostīmu māksliniece Ināra Gauja, gaismu mākslinieks Kārlis Kaupužs, horeogrāfa asistentes Irina Čistjakova, Inese Dumpe un Aiša Sila.

Pirmajās izrādēs Raimondas lomu atveidos Elza Leimane-Martinova, Baiba Kokina un Alise Prudāne. Gan bruņinieka Žana de Briena, gan saracēņu karavadoņa Abderahmana lomā iejutīsies Arturs Sokolovs, Sergejs Neikšins un Raimonds Martinovs. Turpmākajās izrādēs Raimondas lomu dejos arī Margarita Demjanoka, Žana de Briena lomā redzēsim arī Viktoru Seiko un Zigmāru Kirilko.

Jauniestudējuma horeogrāfs Aivars Leimanis:

"Raimondas jaunais uzvedums ļauj piepildīt senu sapni – beidzot mūsu repertuārā ir visi populārākie, joprojām regulāri izrādītie lielie, klasiskie baleti. Vēl vairāk – mūsu iestudējumos dejotāji, kostīmi un scenogrāfija ir tādā vizuālā un tehniskā kvalitātē, ka nekautrējoties varam kāpt uz prestižākajām pasaules skatuvēm. Mariusa Petipā radītie uzvedumi veido klasiskā baleta aprites pamatu. Protams, laika gaitā tie piedzīvojuši dažādas izmaiņas, kas arī mūs iedvesmoja jaunu ceļu meklējumiem. Šajā Raimondā no jauna iestudēts pirmais cēliens, kas kļuvis dinamiskāks, dejām bagātāks. Taču risinājumus, kas saglabājušies vēl no vecmeistara laikiem, mēs respektējam un slīpējam kā dārgu dimantu."

Horeogrāfs Mariuss Petipā (1818-1910) baletu "Raimonda" radīja teju 80 gadu vecumā. Tas nebija viņa pēdējais darbs – sirmais metrs mūža nogalē veidoja vēl vairākas citas horeogrāfijas, tomēr tieši romantisko viduslaiku leģendu par cēlo bruņinieku un viņa uzticīgo līgavu var uzskatīt par Petipā bagātīgi gūtās pieredzes un meistarības apliecinājumu. "Raimonda" ir brīnišķīga, izsmalcināta himna sievietes skaistumam un vienlaikus – īsts dejotāju talanta un tehniskās gatavības pārbaudījums. Jaunais iestudējums ļaus ielūkoties brīnumainā viduslaiku pasaulē.

"Raimondas" pirmizrāde diriģenta Rikardo Drigo vadībā notika Sanktpēterburgas Marijas teātrī 1898. gadā 7. janvārī. Publika jauno baletu uzņēma jūsmīgi – lai gan "Raimondas" sižetu atzina par samērā neveiklu, horeogrāfa un komponista veikumu skaļi slavēja. Mariusa Petipā krāšņais, vēlais zieds ātri iekaroja teātrus visā pasaulē. "Raimondas" mūzika iedvesmojusi daudzus horeogrāfus radīt savas versijas, ļaujot šim baletam kļūt par Aleksandra Glazunova populārāko darbu.

Rīdzinieki "Raimondu" pirmo reizi ieraudzīja jau dažus gadus pēc vietējās baleta trupas dibināšanas – 1926. gadā. 1931. gadā pie iestudējuma diriģenta pults Rīgā stājās pats komponists. 20. gadsimtā "Raimonda" Rīgā tika uzvesta vēl divas reizes (pirmizrādes 1954. un 1993. gadā). Latvijas Nacionālā baleta 2015. gada iestudējums ir pirmais 21. gadsimtā.

"Raimondas" nākamās izrādes skatāmas 10. un 26. aprīlī un 17. maijā.

Bildes no "Raimondas" pirmizrādes, kas notika 27. martā, ir skatāmas šeit: www.hc.lv/bildes/kultura/2015.03.27/.

Latvijas Nacionālās operas galvenie patroni ir "Lattelecom" un "Latvijas Gāze". Latvijas Nacionālā baleta patrons ir "Skonto Būve".

Biļetes Latvijas Nacionālās operas un "Biļešu Paradīzes" kasēs un internetā: www.bilesuparadize.lv/events/perf/8237.


0 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.





atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Prāta darbnīca - ļauj prātam darboties!
Padalies priekā
Hola, volia saber el seu preu.

RobertSax

Недорого и качественно: Мебельный поролон с доставкой плотный поролон <a href=vinylko17.ru>vinylko17.ru</a> .

porolon_zxSr

Xin chào, tôi muốn biết giá của bạn.

Robertunsab


ienāktreģistrēties