"XVI Starptautiskais masku tradīciju" festivāls Vecumniekos

Latvijas Folkloras Biedrība, 11.02.2015., 14:06

No 2015. gada 13. līdz 15.februārim Vecumniekos notiks "XVI Starptautiskais masku tradīciju" festivāls.

Plašā un daudzveidīgā festivāla programma piedāvās konferenci, meistarklases, izrādes, masku skati, masku gājienu, danču vakaru, individuālo masku skati un citas aktivitātes Vecumniekos, kā arī apkārtnes pagastu lauku sētās. Savukārt festivāla noslēgumā pie Vecumnieku Jaunā ezera estrādes ikviens būs aicināts uz Meteņa svinēšanu.

"XVI Starptautiskais masku tradīciju" festivāls

Festivālā piedalīsies 18 masku grupas no Latvijas, Lietuvas un Krievijas. Konferencē un meistarklasēs piedalīsies masku tradīciju speciālisti no Latvijas, Lietuvas un Krievijas, ka arī transpersonālā psihoterapeite Liene Vēsmiņa.

"XVI Starptautiskais masku tradīciju" festivāls

Lai maskošanās tradīciju saglabātu, popularizētu un attīstītu mūsdienās, starptautiskie masku tradīciju festivāli ik gadu februārī notiek dažādās Latvijas vietās.

Festivālu rīko Latvijas Folkloras biedrība sadarbībā ar Vecumnieku novada pašvaldību un biedrību "Zemgales Mantojums". Atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.

"XVI Starptautiskais masku tradīciju" festivāls

Festivāla programma:

13.februāris, piektdiena.

  • 17:00 - Masku izstādes atklāšana Vecumnieku tautas namā,
  • 19:00 Koncerts "Maskas nāk!" Vecumnieku tautas namā.

14.februāris, sestdiena.

  • 09:00 Masku konference Vecumnieku Mūzikas un mākslas skolā,
  • 11:00 Bērnu rīts – zīmējumu konkursa "Latvijas novadu masku gājieni" uzvarētāju apbalvošana un masku gatavošanas meistardarbnīcas Vecumnieku tautas namā,
  • 12:00 Masku grupu gājieni Vecumnieku novada lauku sētās Bārbelē, Kurmenē, Misā, Skaistkalnē, Stelpē, Vallē un Vecumniekos,
  • 17:00 Masku saiets un grupu izrādīšanās Vecumnieku tautas namā,
  • 21:00 Danču vakars un individuālo masku skate.

15.februāris, svētdiena.

  • 10:00 Masku konferences noslēgums, diskusijas Vecumnieku Mūzikas un mākslas skolā,
  • 12:00 Masku gājiens no Vecumnieku tautas nama līdz Vecumnieku Jaunā ezera estrādei,
  • 13:00 Masku festivāla noslēgums un Meteņdienas svinēšana Vecumnieku Jaunā ezera estrādē.

Dalībnieki: Latvija - Ziemeļu buki, vecīši, Mārtiņbērni, čigāni, miežvilki, budēļi, ķekatas un citas masku grupas no Bārbeles, Katlakalna, Lielvārdes, Mazzalves, Olaines, Remtes, Rēzeknes, Rīgas, Saulkrastiem, Tārgales, Tomes, Vidrižiem. Lietuvu pārstāvēs folkloras kopa "Kupkemis" no Kupišķiem, kas ir kultūrvēsturisks Aukštaitijas novads un mūsdienās uztur dzīvas senās maskošanās tradīcijas. Kopa demonstrēs Lietuvā plaši izplatītu un populāru Užgavēņa (Meteņa) masku tradīciju. Krievijas pārstāvji, Maskavas vēstures - novadpētniecības biedrība "Metsänen kundem" (Meža kopiena), sniegs ieskatu masku tradīcijā "Šorikoil" (Aitas kāja), kas sakņojas Maskavas apvidū dzīvojošās somugru tautas meri mitoloģijā.

Šobrīd visā pasaulē sākas karnevālu laiks. Tradicionālo masku gājieni Meteņa laikā notiks arī Latvijā.

Maskošanās tradīcijas nāk no tāliem laikiem un joprojām nav zaudējušas savu nozīmību. Visām tautām viņu kultūras tradīcijās dzīvo daudzveidīgi, noslēpumaini, neikdienišķi masku tēli. Maskas mūs sasaista ar citu pasauli, ļauj sazināties ar senču un dabas gariem. Maskošanās mērķis ir palīdzēt pārvarēt krīzes brīžus, atjaunoties, iegūt spēku. Maskotie tēli mājai un tajā mītošai saimei nes svētību, veselību, aizsardzību, nodrošina auglību un ražu, izdošanos darbos.

Arī latviešu kultūrtelpā maskām un maskošanās tradīcijām ir ļoti nozīmīga vieta. Mūsu nacionālā bagātība ir gan daudzveidīgie dažādo novadu tautas tērpi un dziesmas, gan arī dažādie masku gājieni, un arī pašu maskoto ļaužu nosaukumi. Latvijā to ir vairāk kā 70 - čigōni, miežvilki, vastlāvji, kōzu čigani, ķuļi, budēļi, ķekatas, kurcumi, miežvilki, galenkas, dādi, tatari, kaitys, spokstiņi u.c.

Festivālu organizē Latvijas Folkloras biedrība sadarbībā ar Vecumnieku novada pašvaldību un biedrību "Zemgales Mantojums". Atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.


0 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Padalies priekā
Discover the best ever for free!

StanleySom

Hi everyone, it's my first pay a visit at thbis web site, and post is actually fruitful designed for me, keep up posting these articles. คลับสล็อตแมชชีน web site การพนันออนไลน์ฟรี

Stevie

Link exchange is nothing else but it is simply placing the other person's web site link on your page at suitable place and other person will also do similar for you.

Larryhoabyienāktreģistrēties