Keramikas cepļa kurināšana un atvēršana

Sandra Zobena, 05.08.2015., 12:02

7. augustā Raiņa muzejs "Jasmuiža" aicina ikvienu interesentu piedalīties īsta Latgales keramikas malkas cepļa kurināšanas pasākumā. Jau no rīta keramiķi no TLMS "Rēzeknes apriņķa podnieki" rekonstruētajā Andreja Paulāna darbnīcā glazēs un ievietos ceplī savus apdedzināšanai sagatavotos māla traukus.

Raiņa muzejs "Jasmuiža"Ap pusdienlaiku meistari cepli iekurinās un trauku apdedzināšana turpināsies līdz pat plkst. diviem naktī.

Savukārt 8. augustā plkst. 12.30 ceplis tiks atvērts, un ikviens interesents varēs vērot vēl karsto māla trauku izņemšanu no cepļa, kā arī noskatīt un iegādāties kādu iepatikušos priekšmetu.

Pēc tam tiks atklāta atjaunotā muzeja ēka – Latgales tradicionālās kultūras un amatu māja.

No 2014. gada sākuma līdz 2015. gada maijam tika realizēts Eiropas Savienības Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ES ELFLA) atklāta projektu iesnieguma konkursa Latvijas Lauku attīstības programmas 2007.–2013. gadam pasākuma "Lauku mantojuma saglabāšana un atjaunošana" projekts "Latgales tradicionālās kultūras un amatu mājas izveide Raiņa muzejā "Jasmuiža"". Projektu realizēja Memoriālo muzeju apvienība un VAS "Valsts nekustamie īpašumi".

Tādējādi tika atjaunota kādreizējā Jasmuižas muižas govju kūts, izveidojot mūsdienu prasībām atbilstošas telpas Latgales keramikas ekspozīcijas izvietošanai, izstāžu zāli novada tradicionālās kultūras, lauksaimniecības un amatniecības vēstures prezentēšanai, kā arī krājuma glabātuvi un speciālu telpu muzejpedagoģiskajām nodarbībām. Tika ierīkots ūdensvads, kanalizācija, jauna apkures sistēma un mūsdienīgs sanitārais mezgls. Ēkas atjaunošanas projekta arhitekte – Ināra Caunīte, būvnieki – SIA "Modus būve" un SIA "Kaskāde 19".

No 8. augusta Latgales tradicionālās kultūras un amatu mājā būs skatāma Latgales keramikas ekspozīcija, kur varēs iepazīties ar dažādu Latgales podnieku darinātajiem māla priekšmetiem – saimniecības traukiem, dekoratīvo keramiku, kā arī sīkplastiku un Antona Šmulāna darinātajiem velniņiem no dramaturga Gunāra Priedes kolekcijas. Īpašs eksponāts būs restaurētā podiņu krāsns, ko savulaik radījis keramiķis Ādams Kāpostiņš (1905–1987). Krāsns ir unikāla ar to, ka tā ir vienīgā šāda veida paša keramiķa darinātu podiņu krāsns ne tikai Latgalē un Latvijā, bet, domājams, visā pasaulē. Restaurētā podiņu krāsns būs kā dāvana Ādama Kāpostiņa 110. jubilejā.

No 8. augusta Latgales tradicionālās kultūras un amatu mājā būs skatāma izstāde "Četri stūri – Latgales amatu pamati" (idejas autore Sigita Kušnere, autori – Solvita Brūvere, Janīna Kursīte, Aigars Lielbārdis, mākslinieki – Ints Sedlenieks un Jēkabs Voļatovskis). Izstādē aplūkoti četri tradicionālajā amatniecībā izmantotie materiāli: māls, lins, dzelzs un koks, to īpašības, apdarināšanas un lietojuma veidi. Apmeklētājiem būs ļauts arī pašiem līdzdarboties un izjust šo materiālu spēku, svaru, faktūru, garšu, kā arī iepazīt amatus, kuros šos materiālus izmanto.

Amatu mājas atklāšanā uzstāsies koris "Rīdzene".

Latgales tradicionālās kultūras un amatu mājas izstādi, podiņu krāsns restaurāciju un muzejpedagoģiskās programmas atbalsta VKKF.

Tuvāka informācija: www.memorialiemuzeji.lv.


0 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.





atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Prāta darbnīca - ļauj prātam darboties!
Padalies priekā
Hallo, ek wou jou prys ken.

RobertSax

Zdravo, htio sam znati vašu cijenu.

Robertunsab

Анкеты девушек равным образом юношей онлайн, в течение телеграм канале @wanowes

Antoniagloro


ienāktreģistrēties