Izdzīvot Čigāna liktenim līdzi

Zane Rudoviča, 11.07.2008., 11:37

No šī gada 18. jūlija līdz septembra vidum Latvijas Naivās mākslas muzeja telpās apmeklētājiem būs iespēja apskatīt izstādi „Čigāna liktenis”.

Izstāde iepazīstinās interesentus ar aizraujošo romu kultūru, kas izpausta gleznās un skulptūrās, kā arī pārsteidzošo un šokējoši atklāto filmu programmu par čigānu dzīvi, tradīcijām un sociālo neaizsargātību.

Izstādē Latvijas Naivās mākslas muzejā būs apskatāmi 49 ungāru romu darbi, kurus radījuši deviņi šīs tautas mākslinieki. Ekspozīcijas laikā būs skatāma ne vien izstāde, bet arī filmu programma, kas ļaus ikvienam izdzīvot līdzi čigānu dzīves līkločiem emocionālā un satriecoši atklātā video stāstā, kas atspoguļo šīs minoritātes sociālo neaizsargātību. Kā arī tiks demonstrēta aizraujoša dokumentālā filma, kas atspoguļo Padomju sabrukuma laiku Ungārijā un kuras autori ir pirmās romu filmu darbnīcas izveidotāji - uzņemšanas grupa „Fekete doboz” jeb „Melnā Kaste”.

Izstādes „Čigāna liktenis” mērķis ir reprezentēt Ungārijā dzīvojošo romu kultūru un iepazīstināt ar īpašo un apburošo pasauli, kuru veidojuši čigānu mākslinieki. Pateicoties mākslinieku talantam, tā ir ne tikai daļa no ungāru, bet arī visas pasaules kultūras. Izstāde līdz šim jau bijusi skatāma Šveicē un Somijā un uz Latviju atceļos no Igaunijas.

Romu mākslinieku izstādes nozīmību atklāj „Kultūras un mākslas projekts NOASS” biedrība vadītājs Dzintars Zilgalvis: „Lai arī jaunā romu paaudze aizvien vairāk pievēršas mūsdienu mākslas izpausmēm, tomēr viņu māksla daudzējādā ziņā joprojām stāsta par senajām kultūras tradīcijām, amatiem, dzīvesveidu, kā bezgalīgu fantāzijas avotu izmantojot tautas pasakas un balādes.”

Šai izstādei ir izglītojošs un sabiedrību integrējošs mērķis, kas Latvijas iedzīvotājiem un viesiem piedāvās starptautisku kultūras pasākumu un iepazīstinās ar romu kultūras īpatnībām. „Mēs uzskatām, ka, iepazīstinot ar citu kultūru centieniem un talantu, iespējams iznīcināt aizspriedumus un veidot savstarpēju sapratni. Mēs ticam, ka konfliktu risināšanā palīdz gan māksla, gan informācijas apmaiņa,” atklāj Dzintars Zilgalvis.

Latvijas Naivā mākslas muzejā izstāde „Čigāna liktenis” būs apskatāma līdz 21.septembrim. Bez minētās izstādes muzejā apskatāmas arī personālizstādes „Čiža acīm” un „Leļļu ieleja”, bet pamatekspozīcija ir ieguvusi jaunu izkārtojumu, aicinot interesentus katru dienu no plkst.12:00 līdz 19:00, izņemot pirmdienas un otrdienas.


0 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Datuve.lv tehnoloģiju jaunumu portāls
Padalies priekā
Hello there Buy all styles of Ray-Ban Sunglasses only 24.99 dollars with FREE SHIPPING & Returns. If interested, please visit our site: lensoutlet.online To your success, Akilah Kultūras portāls HC.LV

Akilah

payday loans US

Cindi

Hello, I lunched a new site with costum scripts to publish latest news and events on finance, currencies and economy. Please leave your comment about my website. You can find the website in my signature. Thanks.

JefferyMigienāktreģistrēties