Horeogrāfes Ingrīdas Saulītes jubilejas koncerts "Dejā rotātā"

Kristīne Lipenite, 07.10.2015., 12:04

26. oktobrī plkst. 19.00 Latvijas Nacionālajā operā un baletā koncerts "Dejā rotātā" – latviešu deju krāšņākie raksti, spožākās horeogrāfijas un izcilākie tautas deju ansambļi – dāvana horeogrāfei, docentei, tautas un skatuves deju lieluzvedumu veidotājai, deju svētku virsvadītājai Ingrīdai Saulītei 80 gadu jubilejā.

Ingrīda SaulīteKoncertā piedalīsies tautas deju ansambļi – "Dancis", "Gatve", "Teiksma", "Rotaļa", "Ačkups", "Daiļrade", "Liesma", "Līgo", "Vektors", "Zelta sietiņš", "Teiksmiņa" un "Dzintariņš". Dejotāju sniegumā redzēsim Harija Sūnas, Imanta Magones, Ulda Šteina, Ulda Žagatas, Viļa Ozola, Arvīda Donas, Aijas Baumanes, Zigurda Miezīša un Alfrēda Spuras horeogrāfijas, kā arī Ingrīdas Saulītes bijušo audzēkņu, nu jau talantīgu horeogrāfu un deju kolektīvu vadītāju – Jāņa Ērgļa, Agra Daņiļeviča, Artas Melnalksnes, Ilzes Mažānes, Guntas Skujas un Taigas Ludboržas – radītās dejas. Koncertā mirdzēs skaistākās latviešu tautas dejas pērles – "Sasala jūriņa", "Latviešu pāru deju svīta", "Gatves deja", "Rucavietis" un daudzas citas.

Deja ir spēks, kuru radīt iespējams tikai visiem kopā – vienā solī, vienā elpā, vienā ritmā, vienā dejā saplūstot. Jo vairāk dejotāju, jo lielāks spēks, lielāka mirkļa burvība, kad visi kā viens, pēc viena parauga un idejas izdejo vienu no latviešu tautas skaistākajām un senākajām tradīcijām. Lai deja pastāvētu, ir nepieciešams radītājs, un latviešu dejā tā ir Ingrīda Saulīte – talantīga horeogrāfe, tautas un skatuves deju lieluzvedumu veidotāja, deju krājumu autore un sastādītāja. Viņa dejotāju acīs ir kā paraugs, no kura dzīves pieredzes iedvesmoties, kura profesionalitātei līdzināties, no kura darba spējas smelties, kuram par visu dejas labā paveikto pateikties. Krāšņā jubilejas koncertā Latvijas Nacionālajā operā un baletā tiksies Ingrīdas Saulītes skolēni, darba kolēģi un ikviens dejas mīļotājs, lai uzburtu skaistus un sirsnīgus deju svētkus par godu horeogrāfes nozīmīgajai jubilejai.

Ingrīda Saulīte ir viena no Deju svētku spilgtākajām personībām, kas mīlēta un godāta vairākās dejotāju paaudzēs. Gandrīz 60 sava mūža gadus viņa atdevusi latviešu dejai un īpaši Deju svētku attīstībai Latvijā. Savus pirmos deju soļus talantīgā horeogrāfe apguva Beatrises Vīgneres Plastikas deju skolā 1942. gadā un, pēc četriem gadiem iestājoties Rīgas horeogrāfijas vidusskolā, dejotprasmi pilnveidoja pie brīnišķīgiem pedagogiem – Tamāras Vītiņas, Marinas Sizovas, Valentīna Bļinova un Helēnas Tangijevas-Birznieces. Ingrīdas Saulītes talants un ar deju saistītais dzīves ceļš iezīmējās jau skolas laikā, kad jaunā baleta māksliniece piedalījās baleta izrādēs "Gulbju ezers", "Dons Kihots", "Laima", "Apburtā princese". Taču dzīve jaunās balerīnas ceļu pavērsa citā virzienā un 1952. gada septembrī Ingrīda Saulīte sāka strādāt Emiļa Melngaiļa Tautas mākslas nama Horeogrāfijas sektorā. No 1980. līdz 1988. gadam Ingrīda Saulīte bijusi Latvijas PSR Kultūras ministrijas Repertuāra redakcijas kolēģijas locekle (horeogrāfijas jautājumos) un Kultūrizglītības iestāžu pārvaldes priekšnieka vietniece, bet no 1988. līdz 1989. gadam – LPSR Valsts Kultūras komitejas Tautas mākslas nodaļas vadītāja. Kopš 1982. gada strādājusi Jāzepa Vītola Valsts konservatorijas (tagad Mūzikas akadēmija) horeogrāfijas nodaļā. Ingrīda Saulīte ir ne tikai talantīga horeogrāfe un skatuves deju lieluzvedumu veidotāja, bet arī docente, un dalās ar savām dzīves laikā uzkrātajām plašajām zināšanām un vērtīgo pieredzi arī akadēmiskā līmenī, pasniedzot latviešu tautas un skatuvisko deju, deju svētku vēsturi, deju lieluzvedumu veidošanas metodiku.

Latviešu Dziesmu un deju svētku tradīcija nebūtu iedomājami bez Ingrīdas Saulītes līdzdalības - kopš 1965. gada viņa ir bijusi astoņu republikas Dziesmu un deju svētku un piecu skolu jaunatnes Dziesmu un deju svētku deju virsvadītāja, nereti arī mākslinieciskā vadītāja vai režisore. Pateicoties mākslinieces ierosmei, aizsācies arī starptautisks deju festivāls "Sudmaliņas". Viņas milzīgais talants, neizsīkstošais darba spēks un ieguldījums dejas mākslā ticis novērtēts gan Latvijā kā "Nopelniem bagātā skatuves māksliniece" un "Triju Zvaigžņu ordeņa virsniece", gan ārpus tās – Lietuvā guvusi atzinību kā "Kultūras darba teicamniece", savukārt Polijā apbalvota kā "Nopelniem bagātā kultūras darbiniece".

Koncerta biļetes "Biļešu paradīzes" kasēs vai internetā www.bilesuparadize.lv.


0 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Padalies priekā
Hello there Buy all styles of Ray-Ban Sunglasses only 24.99 dollars with FREE SHIPPING & Returns. If interested, please visit our site: lensoutlet.online To your success, Akilah Kultūras portāls HC.LV

Akilah

payday loans US

Cindi

Hello, I lunched a new site with costum scripts to publish latest news and events on finance, currencies and economy. Please leave your comment about my website. You can find the website in my signature. Thanks.

JefferyMigienāktreģistrēties