"Bauskas pils krāsnis"

Justīne Zaķe, 05.10.2015., 15:23

10. oktobrī plkst. 14.00 Bauskas pils muzejā, Senā dzīvesveida skolas ietvaros, notiks pasākums "Bauskas pils krāsnis".

"Bauskas pils krāsnis"Apmeklētājiem būs iespēja uzzināt par 16.-17.gs. krāsnīm un krāšņu podiņiem, to formām, izgatavošanu un pielietojumu. Pasākuma noslēgumā būs iespēja mālā izgatavot krāsns podiņu ornamentus, bet jaunākajiem apmeklētājiem - likt krāšņu podiņu puzles.

Bauskas pils telpās, līdzīgi kā citos Ziemeļeiropas reģiona vēsturiskos interjeros, nozīmīgu lomu ieņēmušas krāsnis. Tās ne tikai nodrošināja telpās siltumu aukstajos gadalaikos, bet bija arī iespaidīga un skaista interjera sastāvdaļa.

Senā dzīves veida skolas pasākumā mākslas zinātniece, Bauskas pils krāšņu podiņu kolekcijas pētniece Ina Līne stāstīs par 16.-17.gs. krāšņu veidiem, keramiķa arodu, krāšņu podiņu tapšanas gaitu un uz tiem attēloto dekoratīvo motīvu daudzveidību – ornamentiem, simboliem, alegorijām, kas rotāja krāsnis. Pilnīgāku skatījumu par krāšņu tapšanu no grafiska zīmējuma līdz uzmūrētam interjera objektam varēs gūt I. Līnes pavadībā, apskatot pērn rekonstruētās 8 krāsnis un tematisku ekspresizstādi no muzeja krājuma.

Krāšņu podiņu kolekcija iegūta Bauskas pils arheoloģiskajā izpētē. Atrastie podiņi pārstāv hronoloģiski plašu, tai pat laikā stingri definētu periodu, kas saistīts ar pils pastāvēšanu – no 15. gadsimta vidus līdz 1706. gadam. Pateicoties lielajam atrasto krāšņu podiņu lausku skaitam (vairāk kā 15 000) un podiņu tipu daudzumam (263), bija iespējams izstrādāt 16.gs. 2. puses līdz 18.gs. sākuma krāšņu rekonstrukcijas projektus un krāsnis atjaunot. Daļa no oriģinālajiem arheoloģiskajos izrakumos iegūtajiem podiņiem restaurēti un iemūrēti krāsnīs.

Biļetes iepriekšpārdošanā var iegādāties Bauskas pils muzeja kasē, un rezervēt pa tālr. 63923793, 63922280 vai e-pastu: bauska.pils@gmail.com. Rezervētās biļetes jāizpērk ne vēlāk kā 30 min. pirms pasākuma. Biļetes cena: 2,- EUR.

Sīkāka informācija pieejama mājas lapā: www.bauskaspils.lv.


0 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Datuve.lv tehnoloģiju jaunumu portāls
Padalies priekā
Doilsyx linda.reddick@ethernovia.com :

Vytrffz

kim jong un north koreaterrorist attack

RaymondLop

Tylnmec stsai@smythecpa.com :

Uvydhxdienāktreģistrēties