20. gadsimta sākuma beļģu mākslas kolekcija

Ingrīda Raudsepa, 31.05.2007., 14:02

Izstādes atklāšana: 5.jūnijā pl.17.00, turoināsies līdz 29. jūlijam. Atklāšanas laikā tiks prezentēts 20.gadsimta sākuma beļģu mākslas kolekcijas katalogs

Kolekcija ir dāvinājums Latvijas valstij 20.gadsimta trīsdesmitajos gados. Kolekcijas izveidošanā lielu ieguldījumu ir devis Latvijas sūtnis beļģijā Jānis Lazdiņš kopā ar Beļģijas ārzemju izstāžu komisāru Polu Lambotu. Kopumā muzejā glabājas 54 gleznas, vairāk nekā 100 zīmējumu un grafikas lapu, 9 tēlniecības darbi un 363 medaļas, kā arī Briseles mežģīnes. Beļģu mākslu veido flāmu un valoņu mākslinieku darbi, kuros atainoti Briseles pilsētas skati, Beļģijas lauku ainavas, portreti, figurālas kompozīcijas un klusās dabas.


20.gadsimta sākumā jauni mākslinieciskās formas un izteiksmes līdzekļu meklējumi apvieno beļģu māksliniekus dažādās grupās. Kontakti ar franču impresionistiem veicina savdabīga impresionisma izveidošanos, kas pazīstams kā luminisms. 1904.gadā tiek nodibināta grupa Dzīve un gaisma. Izstādē ir skatāma šīs grupas mākslinieka Žorža Morēna darbs Ainava ar jaunām meitenēm. Versaļas lielie koki.


Latemas skolas mākslinieku darbos izpaužas simbolisms, bet pēc I Pasaules kara – ekspresionisms, kā piemēram, Valēriusa de Saedelera gleznā Augļu dārzs.


1928.gadā valoņu mākslinieki nodibina apvienību Nervija. Muzeja kolekcijā ir šīs grupas dibinātāju Pjēra Polisa, Anto Karta, Leona Navēza, Luija Biserē un citu autoru darbi. Nervijas mākslinieku darbus raksturo līnijas grācija un plastiskums, kā arī līdzsvarota gaismēnu spēle. Beļģijas industriālās ainavas un strādnieku dzīves attēlojumam pievēršas Pjērs Poliss. Izstādē iekļauti skulptoru Žorža Minnes, Viktora Ruso, Emila Petū un citu autoru tēlniecības darbi.


Mākslinieka Armāna Rasanfosa gleznu, grafikas darbu un zīmējumu apjoms ir vislielākais kolekcijā. Īpaši daudz ir viņa virtuozi zīmētu sieviešu aktu. Beļģu grafiķu darbi atspoguļo tā laika valdošos stilus, kuros jūtama laikmeta izjūta.


Beļģu medaļu mākslas kolekcija ietver laika posmu no 19. līdz 20.gadsimtam. Ja 19.gadsimta pirmās puses medaļu mākslā jūtama franču ietekme, tad ap 1870.gadu izveidojas beļģu savdabīgā nacionālā izjūta. Kolekcijas darbi veltīti izcilu vēsturisku personu un notikumu atveidošanai. No medaļu māksliniekiem jāizceļ latvieša Augusta Bijas darbi. Mākslinieks dzimis Rīgā, mācījies Briseles Karaliskajā mākslas akadēmijā un, palikdams Beļģijā, iekļāvies tās mākslas skolā.


20.gadsimta beļģu māksla devusi lielu ierosmi arī latviešu māksliniekiem, piemēram, Jānim Tīdemanim, Ģedertam Eliasam, Jānim Liepiņam un citiem.


0 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.





atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Prāta darbnīca - ļauj prātam darboties!
Padalies priekā
Здравейте, исках да знам цената ви.

RobertSax

হাই, আমি আপনার মূল্য জানতে চেয়েছিলাম.

RobertSax

Aloha, makemake wau eʻike i kāu kumukūʻai.

Robertunsab


ienāktreģistrēties