Viļņas mākslas aina pēc 2000

Nataļja Sujunšalijeva, 24.11.2008., 16:44

Izstāde "Viļņas mākslas aina pēc 2000" no 5.decembra līdz 2009.gada 18.janvārim būs skatāma Rīgā, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē Arsenāls.

Izstādes atklāšana 2008.gada 5.decembrī plkst. 17:00

Saistītie pasākumi:
* 2008.gada 7.decembrī plkst. 15:00 Svētdienas sarunas muzejā:
tikšanās ekspozīcijā ar izstādes kuratori Ramintu Jurenaiti
un mākslas zinātnieci Diānu Barčevsku

* 2008.gada 11.decembrī plkst. 11:00 – 14:00 Mācīšanās muzejā:
informatīvais seminārs skolotājiem

* 2009.gada 15.janvārī Kultūras un izklaides programma Ars Rezumē:
improvizācijas teātra studijas Laiva priekšnesums

* 2009.gada 18.janvārī plkst. 15:00 Svētdienas sarunas muzejā:
tikšanās ekspozīcijā ar mākslas zinātnieci Diānu Barčevsku

Izstādes organizatori: Lietuvas institūts (Viļņa, Lietuva)
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (Rīga, Latvija)

Izstādes dalībnieki: Agne Bagdžiunaite, Domass Noreika, Laima Buividaite, Ēvalds Janss, Heincs Hermans Jurčeks, Gintars Makarevičs, Tomass Martišauskis, Martins Martišs, Petrs Mazūrs, Rimants Milkints, Stasis Nefčesausks, Deimants Narvevičs, Ričards Nemeikšis, Andris Petkuss, Artūrs Raila, Egle Rakauskaite, Egle Ridikaite, Mariuss Skudžinsks, Svajone Satnikiene, Pauls Stanikass, Mindaugs Tendziagolskis, Andris Zakarausks, Mariuss Zavadskis, Dariuss Žiūra

2009.gadā Viļņa kļūs par Eiropas kultūras galvaspilsētu. Šis nozīmīgais notikums ir veicinājis daudzu pasākumu norisi, dodot iespēju iepazīties ar Lietuvas dinamisko mākslas un kultūras dzīvi. Izstāde Viļņas mākslas aina pēc 2000, kura no 2008.gada 5.decembra līdz 2009.gada 18.janvārim būs skatāma Rīgā, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē Arsenāls (Vecrīgā, Torņa ielā 1), ir to skaitā.Raila_ozols

Lietuvas laikmetīgās mākslas izstādi "Viļņas mākslas aina pēc 2000" organizē Lietuvas institūts sadarbībā Latvijas Nacionālo mākslas muzeju. Projekta mērķis ir iepazīstināt Latvijas sabiedrību ar Viļņas mākslas pasaules vitalitāti un daudzveidību.

Viļņā dzīvojoši un strādājoši mākslinieki ir labi pazīstami starptautiskajā mākslas kontekstā un savā daiļradē prezentē būtiskas mūsdienu mākslinieciskās tendences.

Post-konceptuālisma laikā mākslas darbu valoda atgriežas pie tradicionālām mākslas formām un specifiskas plastiskās izpausmes.

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē Arsenāls redzamajā Lietuvas laikmetīgās mākslas izstādē uzsvars ir likts uz trim galvenajām tendencēm, kas dominē mākslas pasaulē kopš konceptuālisma perioda beigām, tās ir politiski un sabiedriski angažēta māksla, kura izmanto dokumenta un metaforas vizuālos aspektus, neoreālisms un neoabstrakcionisms. Izstāde eksponē sociāli dokumentālu video- un fotomākslu, subjektīvas un liriskas interpretācijas reālistiskā glezniecībā, liela izmēra skulptūras, kurās apvienota abstrakta un reālistiska pieeja.

Viļņā, tāpat kā citur Centrāleiropā un Austrumeiropā, sociāli angažēta māksla saglabā savas pozīcijas. Mākslinieki vizuālās, foto- un videoinstalācijās pievēršas dažādiem laikmetiem un vēsturiskām paralēlēm, dokumentē un analizē jaunās sabiedrības fenomenus, apvienojot šīs metodes ar metaforām un polisemantiskām asociācijām. Rīgā minētās tendences pārstāv starptautisku atzinību guvuši mākslinieki Deimants Narkevičs, Svajone Satnikiene, Pauls Stanikass, Egle Rakauskaite, Artūrs Raila, Gintars Makarevičs, Dariuss Žiūra, Ēvalds Janss, kā arī jaunie autori Agne Bagdžiunaite, Domass Noreika un Laima Buividaite.

Izstādē plaši parādītas neoabstraktās mākslas tendences. Runa ir par tā dēvētajām "lidojošām formām", kuras jau kādus divus gadus Viļņas mākslā kļuvušas par jaunu notikumu. Šo virzienu prezentē Ričards Nemeiekšis, Egle Ridikate, vācu tautības gleznotājs Heincs Hermans Jurčeks, kurš pēdējo pāris gadu laikā kļuvis par aktīvu Viļņas mākslas pasaules dalībnieku. Spilgtākos meklējumus jaunās abstraktās mākslas jomā atspoguļo Rimanta Milkinta ironiskās un post-minimālās skulptūras.

Neoreālisma vilnis Lietuvā kļuvis sevišķi būtisks tieši skulptūrā. Atgriežas vizuālās estētikas un pat figurālie elementi. Mākslinieki veido skulptūras no bronzas, ģipša, putām, tekstila un koka. Ekspozīcijā šīs tendences pārstāv Mariuss Zavadskis, Andris Petkuss, Mariuss Skudžinsks un Martins Martišs. Savukārt Petrs Mazūrs, Mindaugs Nedziagolskis un Stasis Nefčesausks demonstrē mobilas skulpturālas kompozīcijas, kuras balansē starp vizuālu un konstruktīvistisku pieeju. Neofigurālismu gleznās demonstrē Andris Zakarausks, kurš neoekspresionistiskajā glezniecībā pievēršas pašapceres tēmām.

Izstādes kuratore: Dr. Raminta Jurenaite, Viļņas Mākslas akadēmijas profesore, mākslas zinātniece
Izstādes koordinatore: Diāna Barčevska, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu kuratore
T: (+371) 67 357527, E: Diana.Barcevska@lnmm.lv

LNMM izstāžu zāle Arsenāls (Torņa iela 1)
DARBA LAIKI
Katru dienu 11:00 – 17:00, kase 11:00 – 16:45
Ceturtdienās 11:00 – 19:00, kase 11:00 – 18:45
Pirmdienās slēgts

BIĻEŠU CENAS
Pieaugušie: 2,50 (2,00)* Ls
Skolēni, studenti, pensionāri: 1,50 (1,00) Ls
Ģimenes biļete (1-2 pieaugušie ar 1-4 bērniem līdz 16 g.v.): 4,00 Ls
* Iekavās norādītas cenas 1 apmeklētājam grupā, kurā ir vismaz 8 dalībnieki. Grupas vadītājam ieeja bezmaksas

 


0 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.





atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Prāta darbnīca - ļauj prātam darboties!
Padalies priekā
Theme site super 000*** hc.lv

ZrRfZZYXLU

হাই, আমি আপনার মূল্য জানতে চেয়েছিলাম.

RobertSax

Theme site super 000*** lv.hc.lv

JFJKIWIzwv


ienāktreģistrēties