5. Rīgas starptautiskā tekstilmākslas un šķiedras mākslas triennāle "Tradicionālais un laikmetīgais"

Nataļja Sujunšalijeva, 17.04.2015., 14:08

No 2015. gada 24. aprīļa līdz 10. jūnijam Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē "Arsenāls" (Vecrīgā, Torņa ielā 1) būs skatāma izstāde "Daudzveidība vienotībā / Diversity & Unity" – galvenā ekspozīcija 5. Rīgas starptautiskās tekstilmākslas un šķiedras mākslas triennāles "Tradicionālais un laikmetīgais" daudzo pasākumu klāstā.

Izstādes atklāšana 2015. gada 23. aprīlī plkst. 17.00. Projekts tiek īstenots Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē Kultūras programmas ietvaros.

Gudruna Bartenbergere-Geijere "Cirkulācija"

Devīzes "Daudzveidība vienotībā" izvēli 5. Rīgas starptautiskajai tekstilmākslas un šķiedras mākslas triennālei "Tradicionālais un laikmetīgais" būtiski ietekmēja tas, ka Latvija šogad ir Eiropas Savienības prezidējošā valsts, tāpēc arī uzsvars likts uz nacionālo identitāti Eiropas un pasaules kontekstā.

Kā dažādas nacionālās kultūras pauž savu identitāti globālajā mērogā un mūsdienu sabiedrībā? Vai tēmas ietvaros iespējams veidot mākslas darbu, kas aktualizētu vai palīdzētu atrisināt laikmeta asākās problēmas sociālā, politiskā un kultūras aspektā? Tie bija galvenie jautājumi, uz kuriem mākslinieki tika aicināti radoši un inovatīvi atbildēt, gatavojot savus pieteikumus izstādei. Triennāles pamatmērķis, eksponējot jaunus, pēdējo pāris gadu laikā radītus darbus, tomēr paliek nemainīgs – sekmēt nozares mākslinieciskās jaunrades procesu virzību, jo skate Rīgā, kura jau guvusi starptautisku ievērību, ir unikāls forums, kas atvērts gan Eiropas, gan citu pasaules valstu māksliniekiem.

Gabriela Kristu "Prelūdija Fauna pēcpusdienai"

Pēc starptautiskās žūrijas lēmuma 2015. gada ekspozīcijai tika akceptēti 29 valstu 85 mākslinieki. To vidū gan Latvijas skatītājam atpazīstamu, gan līdz šim pasaulē zināmu, bet Rīgā neredzētu autoru darbi. Triennāles ģeogrāfija ir iespaidīga – visas Baltijas valstis, Lielbritānija, Vācija, Austrija, Somija, Zviedrija, Norvēģija, Francija, Beļģija, Rumānija, Japāna, Koreja, Krievija, ASV, Nikaragva, Kostarika, Kenija u.c. Īpašs prieks, ka šoreiz plašāk pārstāvēta Polija – valsts, kurai vēsturiski ir liela nozīme laikmetīgās tekstilmākslas attīstībā.

Triennālē pēc tradīcijas uzaicināti piedalīties arī divi viesmākslinieki. Latviju šogad pārstāv tekstilmāksliniece Edīte Pauls-Vīgnere, savukārt Lielbritāniju – pasaulē pazīstamais mākslinieks Maikls Brenands-Vuds (Michael Brennand-Wood). Jāatzīmē, ka viņa darbi Rīgā tiek eksponēti pirmo reizi.

Barbara Ābele "Lieta nenolietotā"

5. Rīgas starptautiskā tekstilmākslas un šķiedras mākslas triennāle demonstrē radošās izteiksmes līdzekļu daudzveidību un vairākas zīmīgas tendences nozarē. Aplūkojot darbus, nevar nepamanīt, ka mūsdienu augsto tehnoloģiju laikmetā arvien konsekventāk sāk atgriezties interese par klasiskajām vērtībām – īpaši par gobelēna tehniku. Tāpat ir vērojama mākslinieku vēlme apgūt plaša spektra inovācijas no materiālu un tehniku viedokļa.

Kā vispārējo parādību ir jāizceļ mākslas darbu konceptuāls raksturs un pievēršanās ļoti mūsdienīgai problemātikai (piemēram, interneta un sociālo vietņu ietekme uz cilvēku utt.). Daudzi mākslinieki ļoti aktīvi līdzdarbojas globālo jautājumu izvērtēšanā un atainojumā, paužot savu individuālo, bieži kritisko attieksmi. Skatītāju ekspozīcijā vēstījuma līmenī uzrunās politiski aktuālas, sociāli politiskas, reliģiskas, vēsturiskas, kā arī tīri intīma un personiska pārdzīvojuma rakstura tēmas.

Domājams, ka triennāle pārliecinās par to, cik Rīga ir atvērta pilsēta dažādu kultūru tradīcijām un inovācijām, sekmējot Rīgas un Latvijas prestižu Eiropas kultūras kontekstā.

Līdztekus galvenajai izstādei norisināsies vairākas satelītizstādes un virkne citu pasākumu. Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja telpās būs iespēja redzēt viesizstādi ar nosaukumu "WonderWoman Art Bra" (23.04.–07.06.2015), kurā sabiedrībai un sievietēm aktuālu tematiku risinās mākslinieces no Latīņamerikas valstīm: Kostarikas, Dominikānas Republikas, Nikaragvas, Gvatemalas, Urugvajas, kā arī Spānijas un Kanādas.
Savukārt Latvijas jauno tekstilmākslinieku darbu izstāde "Daudzveidība vienotībā: jauno pieteikums" būs skatāma Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolā (13.04.–11.05.2015) un Rīgas Amatniecības vidusskolā (17.04.–11.05.2015; ar tērpu skati). Notiks arī atsevišķu mākslinieku personālizstādes Vecrīgas galerijās "Apsīda", "Bastejs", Kultūras un tautas mākslas centrā "Ritums".

Uz izstāžu fona Mākslas muzejā "Rīgas Birža" 24. aprīlī tiek organizēta starptautiskā konference "Daudzveidība vienotībā", kas risinās ar Latvijas kultūru un tekstilmākslas attīstību Eiropā un pasaulē saistītās problēmas, izvērtējot nākotnes perspektīvas. Konferencē ar jomas aktualitātēm un daiļrades prezentācijām uzstāsies referenti no Kostarikas, Kanādas, Norvēģijas, Dienvidāfrikas Republikas, Lietuvas, Latvijas un citām valstīm.

Triennāles notikumu programmu papildina radošās darbnīcas, meistarklases, tikšanās ar māksliniekiem, sarunas izstādēs u.c. aktivitātes.

Organizatori cer, ka plašais pasākumu kopums veicinās sabiedrības interesi par tekstilmākslas nozari, kā arī zināšanu apmaiņu starp speciālistiem – māksliniekiem, arhitektiem, interjeru dizaineriem, mākslas skolu pasniedzējiem, pētniekiem un radošo industriju pārstāvjiem.

Rīgas starptautiskās tekstilmākslas un šķiedras mākslas triennāle "Tradicionālais un laikmetīgais" tika dibināta 2001. gadā un 2015. gadā norisināsies jau piekto reizi.

Biļešu cenas: iekavās norādītas cenas 1 apmeklētājam grupā, kurā ir vismaz 10 dalībnieki. Grupas vadītājam ieeja bez maksas; pieaugušie: EUR 3,56 (2,85); skolēni, studenti, seniori: EUR 2,13 (1,42); ģimenes biļete (1–2 pieaugušie ar 1–4 bērniem vai viena daudzbērnu ģimene): EUR 5,69.


0 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Datuve.lv tehnoloģiju jaunumu portāls
Padalies priekā
Ryaxrmm tandreemedley@gmail.com :

Acjptlr

Jvgghut tandreemedley@gmail.com :

Jhzdjvm

Rtkakue tandreemedley@gmail.com :

Qwqgibhienāktreģistrēties