"Somijas stikla māksla. 2005–2010"

Dace Ļaviņa, 26.10.2015., 20:14

No 2015. gada 7. novembra līdz 2016. gada 3. janvārim Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Rīgā, Skārņu ielā 10/20) būs skatāmi Somijas mūsdienu stikla mākslas darbi.

Auli Rautiainena (Auli Rautiainen). Šķīvis "Vindsērfings". 2005. Kausēts un formēts stikls.Somijas Stikla muzejs ar ceļojošo izstādi "Somijas stikla māksla. 2005–2010" ir ilgi gaidīts viesis Rīgā un it īpaši Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (DMDM). Pateicoties Somijas vēstniecības Latvijā sniegtajam atbalstam, laika gaitā muzejs spējis veiksmīgi sadarboties ar šīs valsts māksliniekiem un dizaina pārstāvjiem, veidojot izstāžu projektus. Šādas auglīgas sadarbības piemērs ir arī nesen DMDM rīkotā krāšņā somu dizaina zīmola "Marimekko" izstāde, kura Latvijas skatītājam deva līdz šim nebijušu iespēju uzzināt vairāk par uzņēmuma vēsturi un darbību mūsdienās.

Somijas stikla mākslas un dizaina tradīcijām ir vērā ņemama pagātne, kas lielākoties saistās ar izcilajiem dizaineriem Alvaru Ālto (Alvar Aalto), Tapio Virkalu (Tapio Wirkkala) un Kaju Franku (Kay Franck), kuri strādājuši ciešā sadarbībā ar slaveno "Iittala" ražotni un savulaik atnesuši Somijai atzinību gan Pasaules izstādēs Parīzē, Londonā, gan Milānas triennālēs.

Šobrīd Latvijā par Somijas stikla mākslu un dizainu pastāv visai aptuvens priekšstats, kas pamatā iegūts, apmeklējot epizodiski organizētās, nelielās atsevišķu dizaineru izstādes. Ieskatu laikmetīgās somu stikla mākslas tendencēs piedāvāja vērienīgā 2000. gada Eiropas projekta izstāde "Nordic Glass", kurā tika apvienoti labākie Ziemeļvalstu un Baltijas valstu mākslinieku radītie darbi. Somiju šajā skatē pārstāvēja astoņi autori. Plašāka Somijas stikla izstāde bija vērojama 2008. gadā, kurā varēja iepazīt 2000.–2005. gada radošos eksperimentus.

Kāda šodien ir Somijas stikla māksla? Kā tā dzīvo un attīstās jau 21. gadsimtā? Atbildes uz šiem jautājumiem sniedz jaunākā ceļojošā retrospektīvā izstāde no cikla "Somijas stikla dzīves", kuru starptautiskajam vērtējumam sagatavojis prestižais Somijas Stikla muzejs Rīhimeki.

Līdztekus pasaules stikla vēstures tematikai muzejs dokumentē materiālus par trīssimts gadus seno Somijas stikla rūpniecību no tās pirmsākumiem līdz tālākai stikla mākslas un dizaina evolūcijai un virzībai šodien. Par vienu no izglītojošā darba galvenajām vadlīnijām muzejs uzskata ceļojošu izstāžu rīkošanu. Doma popularizēt savas valsts stikla mākslas nozares sasniegumus un muzeja krājumu starptautiskā līmenī radās 1986. gadā, kad notika pirmā retrospektīvā izstāde. Muzeja speciālistu redzējumā šādi projekti ir ļoti nozīmīgi, un tādēļ tradīcija tiek veiksmīgi turpināta.

Savu Eiropas ceļojumu izstāde "Somijas stikla māksla. 2005–2010" sākusi 2012. gadā Slovēnijā un Slovākijā, 2013. gadā tā devusies uz Franciju un Vāciju, bet 2014. gadā ekspozīciju varēja aplūkot Igaunijā. Skatē piedalās 65 somu mākslinieki ar 327 darbiem. Apmēram viena trešā daļa darbu pieder Somijas Stikla mākslas muzejam un dažādiem privātajiem kolekcionāriem, bet pārējie ir mākslinieku autordarbi. Stilīgi, eleganti, krāsaini trauki, skulptūras ar pārdomātu tektoniku un plastiku, mākslas objekti, kuros dažbrīd atklājas zināma humora deva, pārdomas rosinošas instalācijas – tāds ir ekspozīcijas darbu diapazons. Apstrādes tehniku daudzveidība ir pārsteidzoša – izmantotas klasiskās aukstās tehnikas, karstās tehnikas, inovatīvas autortehnikas, kur pavisam "sveši" materiāli tiek "salaulāti" ar stiklu. Mākslas darbu tapšanas procesā stikls tiek apstrādāts neiedomājamā dažādībā – tas tiek pūsts, plēsts, griezts, locīts, rullēts, virpināts, audzēts, savienots un pakļauts vēl citām manipulācijām.

Izstādes kopainu veido pēdējo divdesmit gadu laikā strādājošā radošā un talantīgā stikla studiju mākslinieku un dizaineru paaudze. Pazīstamāko stikla mākslinieku-klasiķu vidū jāmin Oiva Toika (Oiva Toikka, 1931) – meistars ar "barokālu" izjūtu, kas veidojis iecienīto "Iittala" putnu figūriņu kolekciju. Ekspozīcijā pārstāvēts arī starptautisku ievērību ieguvušais Somijas stikla mākslinieks, dizainers Harri Koskinens (Harri Koskinen), kura vārdu Latvijas auditorija, iespējams, varētu atpazīt. Viņa 1996. gadā projektētais apgaismes ķermenis "Block Lamp" ("Bloklampa") – elektriskā spuldzīte, kas "iesaldēta" starp diviem caurspīdīgiem stikla "ķieģeļiem", tagad atrodas Modernās mākslas muzeja kolekcijā Ņujorkā Somijas stikla dizaina ikonas statusā. Par šo darbu 2009. gadā autors ieguvis "Compasso d'Oro", kas tiek uzskatīta par Nobela prēmiju dizaina jomā.

Pastāv pieņēmums, ka stikla dizainu projektu veidošanai mākslinieki iedvesmu parasti smēlušies Somijas skarbajā dabas ainavā, taču tas nav viennozīmīgi. Liecība tam ir Anu Pentinenas (Anu Penttinen) stikla mākslas priekšmeti. Meistare dzīvo tālu no Helsinkiem, bet viņas iztēli rosina tieši urbānā ainava, ielu topogrāfiskais kartējums un pilsētas daudzstāvu arhitektūra. Atšķirīgu radošo pieeju un filozofiju demonstrē Juka Isotalo (Jukka Isotalo), kurš strādā ekoloģiskajā stikla dizainā. Tukšās dzērienu pudeles, savāktas Helsinku labākajos restorānos, ar aukstās griešanas un pulēšanas tehnikas palīdzību pārtop elegantos, funkcionālos traukos. "Zeme ir ierobežota telpa, kas nav jāpiesārņo ar liekiem produktiem," komentē autors. Somijas stikla jaunāko mākslinieku paaudzi citu starpā pārstāv talantīgais Jonas Lākso (Joonas Laakso), kurš pilnveido pūstā stikla tehniku, izmantojot daudzkrāsainu "gredzenošanas" metodi.

Laika plūdumam ir savi likumi, bet radošais gars nezūd. Piedāvātā izlase apliecina jauno mākslinieku uzdrīkstēšanos, taču vienlaicīgi viņi apzinās to, ka pasaulē atzītais un noturētais augstais profesionālais Somijas stikla mākslas un dizaina līmenis prasa no viņiem vēl vairāk darba un izcilības. Pašreizējā izstādē, kas ir Somijas stikla mākslas eleganta reprezentācija, vērojama liela rokrakstu, stilu un formu daudzveidība, un tas sekmē pārliecību, ka būs auglīgs turpinājums nākotnē.

Somijas profesionālās stikla mākslas un dizaina sasaiste ar ražošanu joprojām turpinās, un mākslinieki strādā arī projektos, kas paredzēti populārajam Somijas stikla ražotnes "Iittala" zīmolam. Līdztekus ekspozīcijai Lielajā zālē muzeja augšstāvā var iepazīties ar stāstu par šo uzņēmumu, tā galvenajiem māksliniekiem un dizaineriem, kā arī gūt ieskatu zīmola mūsdienu produkcijā. Kvalitāte, estētika un funkcionalitāte – tās ir "Iittala" skandināvu dizaina nemainīgās vērtības kopš 1881. gada.

Izstādi papildina plaša pasākumu programma, kas ietver lekcijas, sarunas ar nozares speciālistiem, radošās darbnīcas un citus izglītojošus pasākumus.

Izstādi atbalsta Somijas vēstniecība Latvijā un "Iittala".


0 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Prāta darbnīca - ļauj prātam darboties!
Padalies priekā
hctz hydrochlorothiazide

Esmeralda

Ryaxrmm tandreemedley@gmail.com :

Acjptlr

Jvgghut tandreemedley@gmail.com :

Jhzdjvmienāktreģistrēties