Initas un Vitauta Straupes rotu izstāde "Rotas" un Vēsmas Ušpeles gleznu izstāde "Cirvja kāta zupa"

Anita Lāce, Izstāžu kuratore , 15.11.2008., 11:31

Mākslas "Galerijā Laipa" no 21.11. – 18.12.08. skatāma Initas un Vitauta Straupes rotu izstāde "Rotas" un Vēsmas Ušpeles gleznu izstāde "Cirvja kāta zupa".

UšpeleVisā savā attīstības vēsturē grafiskās zīmes ir pati senākā un lakoniskākā informācijas un enerģijas izteiksmes forma. Kā zināms zīmju ietekmi pazinuši jau mūsu senči, kuri, dzīvojot harmonijā ar Dabu, apzināti pratuši tās izmantot. Par to liecina gan rakstainie cimdi, jostas, sadzīves priekšmeti un rotas.

Senatnē rotas ne tikai saturēja apģērbu un greznoja valkātāju, bet arī liecināja par tā sabiedrisko stāvokli un etnisko piederību. Šoreiz izstādes apmeklētājiem uzmanību vēršam uz Baltu rotām Initas un Vitauta Straupes izpildījumā. Inita un Vitauts Straupes ir vieni no pazīstamākajiem rotkaļiem Latvijā, kas gatavo seno baltu, līvu un skandināvu rotu kopijas un mūsdienīgas rotaslietas, izmantojot senās zīmes un motīvus.

Rotkaļi ir veidojuši ekspozīcijas Latvijas muzejiem un piedalījušies izstādēs gan Latvijā, gan ārvalstīs.1998.gadā viņi pārstāvēja Latviju Smitsona institūta rīkotajā Tautu dzīves festivālā Vašingtonā un Baltijas dienās Stokholmā. Tāpat Initas un Vitauta rotas ir daudzu pazīstamu cilvēku kolekcijās: Latvijas eksprezidentes Vairas Vīķes – Freibergas, Dānijas karalienes Margarētas II, folkgrupas "Iļģi" vadītājas Ilgas Reiznieces, dziedātājas Ievas Akurāteres u.c. tautā atpazīstamu personību kolekcijās.

Zīmes, kombinējoties ar rotu formu un materiālu, var dot cilvēkam papildu fizisko un garīgo enerģiju, dziedniecisko efektu, aizsardzību. Izstādē būs apskatāmas vairākas rotu kolekcijas, kas ļaus skatītājiem sajust un iztēloties senatni, kā arī jauni darbi no rožu un sarkanās kolekcijas.

Gluži kā mākslinieku Straupes rotas, ar senatni ir piesātinātas arī Vēsmas Ušpeles gleznas. Šoreiz māksliniece no Latgales skatītājus priecēs ar savu gleznu izstādi "Cirvja kāta zupa". Jocīgs nosaukums – kāds padomās! Pašai autorei tā viss nešķiet, jo tieši tāpat kā laba saimniece pat no cirvja kāta var pagatavot garšīgu zupu, tā arī Vēsma, savā mākslinieces redzējumā, ikdienišķām lietām spēj piešķirt jaunu izteiksmes veidu.

Strādājot eļļas tehnikā, māksliniece, rotaļājas ar krāsām, formātiem, izmantojot materiālus, kas ir ap viņu. Māksliniece ar šo izstādi vēlas parādīt, ka viss ir ap cilvēku - pasauli, kurā viņš dzīvo. Vēsmai patīk tas ko viņa dara, tāpēc dalās ar Jums kripatiņā no šīs zupas!

Senatnes smaržu un garšu izjust varēsim jau 21.novembrī plkst.18.00, tiekoties izstādes atklāšanā mākslas "Galerijā Laipa".

 


0 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Prāta darbnīca - ļauj prātam darboties!
Padalies priekā
Uwugbin kellydennis@ivieconsultingfirm.com :

Hyepnzf

Fgifvoj peterdennis@ivieconsultingfirm.com :

Lgvzqyl

Fjkkcac kellydennis@ivieconsultingfirm.com :

Bhkffztienāktreģistrēties