Papīra mākslas izstāde „Aiz slāņa slānis”

Ginta Tropa, Kultūras padomniece, 24.09.2008., 19:43

No 3.oktobra līdz 19.decembrim Ziemeļu Ministru padomes birojā būs skatāma mākslinieču Antras Augustinovičas, Ivetas Laures un Evas Vēveres izstāde "Aiz slāņa slānis"

papira_makslaIzstādes atklāšana š.g. 2.oktobrī plkst. 17.30.

Apkārt Baltijas jūrai - Laipni lūdzam Zviedru papīra darbnīcā no š.g. 16. – 26. aprīlim. Šī skopā informācija bija sākums 10 mākslinieku un dizaineru no Igaunijas, Latvijas, Lietuvas, Zviedrijas un Taivānas intensīvam darbam Igesundas (Iggesund) kartona fabrikā, rokas lējuma papīra meistardarbnīcā mākslinieces Ingeras Druges -Karlbergas (Inger Drougge-Carlberg) vadībā.

Ingera ir rokas papīra lējuma darbnīcu asociācijas locekle un fabrikā organizē jau 4 radošo darbnīcu. Pirmoreiz darbnīcā aicinot strādāt patstāvīgi strādājošus profesionālus māksliniekus un dizainerus gan ar, gan bez pieredzes papīra liešanā.

Pasākuma dalībnieki tika atlasīti sīvā konkurencē, vairāk kā 100 pieteikumu uz 10 vietām, un rezultāti organizatoriem nelika vilties.
Par to liecināja lielā apmeklētāju atsaucība vērojot un vērtējot darbnīcas noslēgumā, netālu esošās pilsētas Hudiksvalles (Hudiksvall) Mākslas centra galerijā 317 KUBIK veselu mēnesi apskatāmo izstādi.

Darbnīcas laikā bija patīkami un pārsteidzoši sajust, ka tik sterilā, perfektā ražotne ir atvērta neprognozējamām mākslinieciskām aktivitātēm. Māksliniece I. Druge-Karlberga šeit strādā pastāvīgi un viņai ir lieliski aprīkota papīra liešanas darbnīca. Īsta radoša ar ekskluzīvā kartona ražošanu nesaistīta vide. Vide, kas orientēta uz citām vērtībām - ne augstu peļņu, bet spilgtu radošo izpausmi.

Mākslinieku rīcībā bija dažādu veidu dabīgie materiāli, kā piemēram, kokvilna, lins, eksotisku koku mizas, kuri tradicionāli dominē rokas lējuma papīra tehnikā. Arī īpašas iekārtas holanderi, vakuumgalds, vannas, preses, žāvējamais galds.
Latviju pasākumā pārstāvēja trīs mākslinieces, kas ir arī izstādes Aiz slāņa slānis autores.

Antra Augustinoviča ir diplomēta interjera dizainere. Taču pēc LMA beigšanas viņa aktīvi pievērsusies radošajai un izstāžu darbībai tekstilmākslas jomā, kļuvusi pa Tekstilmākslas asociācijas biedri. Pēdējos gados daudz strādā šķiedras māksla jomā, pēta materiālus, meklē savu individuālu izteiksmi. Arī Igesundā tapušie darbi ļauj atpazīt mākslinieces kluso, meditatīvo, tehnisku smalkumu piepildīto māksliniecisko rokrakstu. Tajā liela nozīme dabas tēliem un norisēm, to apvienojumam ar cilvēka iekšējās harmonijas meklējumiem.

Dažādos mēdijos strādājošā Iveta Laure pēc izglītības ir vides māksliniece, beigusi LMA. Teorētisko maģistra darbu aizstāvējusi par tēmu Papīrmāksla Latvijā. Arī pati daudz darbojusies papīrmākslas, arī šķiedras mākslas jomā. Pirms Igesundas darbnīcas bijusi gan pašmāju, gan starptautisku papīra liešanas simpoziju un radošo darbnīcu dalībniece.

Zviedrijā tapušais darbs parāda mākslinieces pašreizējo mākslinieciskās intereses loku. Tematiski tas ir darbs par sievieti mūsdienu sabiedrībā - viņas vietu, viņas sajūtas un harmoniskas pasaules meklējumus. Tehniski darbs uzrāda multimediālas iezīmes, tajā savienota fotogrāfija, rokas papīra lējums uz formas un jauktas tehnikas apvienojums ar Igesundas kartonu, metāla sietu un ready-made lietām.

Jaunā gleznotāja Eva Vēvere pirms gada absolvējusi LMA, bet jau ir patstāvīga un aktīva radoša personība. Viņa piedalījusies LNMM izstāžu zālē Arsenāls notikušajā izstādē Candy bomber. Bijusi plenēru un radošo darbnīcu dalībniece tuvākās un tālākās ārzemēs.

Rokas papīra lējuma tehnikā māksliniece darbojās pirmo reizi. Patiesi aizrāvās ar to, pētīja gan vizuālās daudzveidības iespējas, gan filozofiska satura atklāsmes iespējas tik specifiskajā un minimālistiskajā formā. Viens darbs tapa no jau gatava atrasta un jutīgi ieraudzīta un novērtēta „laika zoba” skarta papīra.

Izstāde Aiz slāņa slānis piedāvā skatītājam paplašināt savas mākslinieciskās pieredzes loku, mēģinot sajust spēku un kūsājošu enerģiju darbos, kas tapuši ārēji atturīgās krāsās un delikātā izteiksmē, ir viegli un vienkārši pēc formas. Taču to izpildījums prasījis gan fizisku spēku, izturību un koncentrēšanos… un kur nu vēl pacietība lejot, žāvējot un gaidot sanāks iecerētais vai nē.
Aiz slāņa, slānis, lai rezultāts būtu stiprs un izturīgs!

0 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Padalies priekā
çmim i ulët asnjë ndikim anësor 3dm

Anneshy

Every weekend i used to go to see this website, because i wish for enjoyment, since this this web site conations really pleasant funny material too. สมัคร betflix

Willy

Ronaldruirmienāktreģistrēties