Izstāde "Jāzepa Pīgožņa balva Latvijas ainavu glezniecībā" Rīgas Sv. Pētera baznīcā

Una Jansone, 18.03.2015., 10:03

No 20. marta līdz 15. aprīlim Rīgas Sv. Pētera baznīcā būs apskatāma izstāde "Jāzepa Pīgožņa balva Latvijas ainavu glezniecībā".

"Jāzepa Pīgožņa balva Latvijas ainavu glezniecībā"Ideja par šādas balvas nepieciešamību dzimusi jau pirms vairākiem gadiem Krāslavas glezniecības plenērā mākslinieku Jāzepa Pīgožņa un Jāņa Anmaņa sarunā, bet aktualizējusies pērn, kad tika atklāta nu jau aizsaulē aizgājušā izcilā latviešu ainavista J. Pīgožņa gleznu izstāde Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.

Lai veicinātu mākslinieku interesi glezniecībā atveidot Latvijas dabu un izceltu Latvijas ainavu glezniecības nozīmi Latvijas mūsdienu mākslā, Rīgas dome un Preiļu novada dome sadarbībā ar Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienību, Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzeju, Latvijas Zinātņu akadēmiju, Latvijas Mākslas akadēmiju un LBJMFA Jāņa Anmaņa Jauno talantu atbalsta fondu ir nodibinājuši Jāzepa Pīgožņa balvu Latvijas ainavu glezniecībā.

Preiļu novada dome nodrošina šīs apjomīgās un kultūrvēsturiski nozīmīgās izstādes laureātam īpašu dārgmetālu medaļu (autors – Jānis Strupulis), Zelta diplomu un naudas balvu, kā arī Dalībnieku diplomu pasniegšanu. Izstādes dalībniekiem tiks piešķirtas arī vairākas balvas īpašās nominācijās.

Mākslinieku atsaucība bija necerēti liela. Sākotnēji tika iesniegti 229 darbi. Žūrijas komisijas, kuras sastāvā bija: Ingrīda Burāne ( žūrijas priekšsēdētāja, mākslas zinātniece), Jānis Anmanis (mākslinieks), Eiženija Aldermane (Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas priekšsēdētāja), Silvija Berezovska (Preiļu novada muzeja galvenā māksliniece), Jānis Dukāts (mākslinieks), Jānis Streičs (mākslinieks), Jānis Strupulis (mākslinieks) un Osvalds Zvejsalnieks (mākslinieks), uzdevums nebija viegls. Ilga žūrijas komisijas darba rezultātā izstādei tika atlasītas 78 autoru 108 gleznas.

Vēsturiskajās Rīgas Sv. Pētera baznīcas velvēs skatītāji varēs vērot labākos no labākajiem 21. gadsimta latviešu mākslinieku darbiem – mūsu skaistās zemes ainavas un atcerēties rakstnieka (un arī gleznotāja) J. Jaunsudrabiņa teiktos vārdus: "Turi Latviju dziļi ieslēgtu savā sirdī. Turi to kā lielāko dārgumu, ko nedrīkst pazaudēt. Jo zaudējis Latviju, tu zudīsi pats." Lai šie pravietiskie vārdi ir kā ceļa maize izstādei, Jāzepa Pīgožņa balvai, visai mūsu ainavu glezniecībai, tās radītājiem, katram skatītājam! Šodien un nākamībā.

Jāzeps Pīgoznis (1934-2014) ir viens no izcilākajiem Latvijas ainavu gleznotājiem, kura darbi atspoguļo Latvijas dabas ziemeļniecisko krāšņumu un daudzveidību visos gadalaikos. Savos darbos tiecas pēc vispārināta dabas tēla atklāsmes reālistiski tvertās ainavās un mazpilsētu skatos. Katra glezna ir pati pilnība, kurā rezumējas harmonija un latviskā mentalitāte.


0 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Prāta darbnīca - ļauj prātam darboties!
Padalies priekā
payday loans US

Cindi

Hello, I lunched a new site with costum scripts to publish latest news and events on finance, currencies and economy. Please leave your comment about my website. You can find the website in my signature. Thanks.

JefferyMig

trump china channel news asianorth korea

RaymondLopienāktreģistrēties