Jānis Osis. Piemiņas izstāde

Natāļja Sujunšalijeva, 18.05.2009., 20:16

Noslēdzot ziemas / pavasara’ 2009 sezonu Svētdienas sarunām muzejā, 24.maijā plkst. 15:00 Latvijas Nacionālais mākslas muzejs aicina visus interesentus uz tikšanos ar Jāņa Oša piemiņas izstādes kuratori, mākslas zinātnieci Ilzi Konstanti.

Saruna par mākslinieka dzīvi un daiļradi notiks LNMM Baltajā zālē (K.Valdemāra ielā 10a).
Gleznotājs Jānis Osis (1926 – 1991) pieder tai latviešu mākslinieku paaudzei, kas strādāja 20.gadsimta 50. – 80.gados. Viņa atstātais daudzskaitlīgais radošais mantojums atklāj mākslinieku kā reālistiski romantisku ainavu un figurālās glezniecības meistaru.

Nepieciešamība strādāt dabā dara Jāni Osi radniecīgu iepriekšējo gadsimtu meistariem. Gleznotājam bija vajadzīgs dabas tiešais tuvums, tās nepārtrauktā mainība, tikai daba varēja sniegt ierosmi radošajam darbam, dot gandarījumu. Dabu Jānis Osis attēloja ar apbrīnojamu precizitāti un tveramību, taču gleznās nav nekas no posisasīvā naturālisma. Mākslinieks neatlaidīgi un konsekventi stilizēja, pakārtoja dabas motīvus kompozīcijas līdzsvaram, ievērojot galvenos priekšnoteikumus – zemes un debess attiecības, masas lielumus, gaismas starojumu. Viņa gleznotajos dabas skatos valda klusums un miers, nesteidzīgs ritms, kas saistās ar dabas pārlaicīgo, noslēpumaino būtību. Jānim Osim tā ir pasaules izzināšana un saikne ar cilvēka dzīvi.
Par galveno kaislību Jāņa Oša dzīvē kļuva jūra. Jūra nomierināja, uzlādēja, spēcināja. Bez sāļā, spirgtā jūrmalas gaisa, vēja glāstiem, zvejnieku skarbās, bet patiesās valodas, īpatnā tīklu, laivu, zvejnieku inventāra būdiņu un zivju žāvētavu smārda, kaiju klaigām un kuģīšu sirēnām mākslinieks savas vasaras nevarēja iedomāties. Sākot ar diplomdarba kompozīciju "Latviešu zvejnieki" (1951) viņa figurālo gleznojumu galvenie varoņi ir zvejnieki un burātāji. Darbā, atpūtā, sporta sacīkstēs. Gleznu motīvi ir vienkārši, bet šajā vienkāršībā ir mākslinieka reālistiskās glezniecības šarms. Cilvēks Jānim Osim nav dabas saimnieks, cilvēks ir viena no dzīvās pasaules sastāvdaļām.

Izglītības programmas Svētdienas sarunas muzejā ietvaros Latvijas Nacionālais mākslas muzejs piedāvā saviem skatītājiem iespēju atklāt Jāņa Oša mākslas cilvēcisko skaistumu un augsto meistarību, kuru novērtēt palīdzēs mākslas zinātniece, gleznotāja daiļrades pētniece un šīs izstādes kuratore Ilze Konstante. Improvizētajā ekskursijā viņa stāstīs par Jāņa Oša dzīvi un radošo mantojumu, komentējot eksponētos darbus.

Nāciet, skatiet, apbrīnojiet, salīdziniet, uzdodiet jautājumus, veidojiet un izsakiet savu viedokli! Aicināti visi! Mēs Jūs gaidām!

Plašāk par izstādi lasiet LNMM mājas lapā: www.lnmm.lv/lv/lnmm/izstades/baltazale.
 


0 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Prāta darbnīca - ļauj prātam darboties!
Padalies priekā
kim jong un north koreaterrorist attack

RaymondLop

Tylnmec stsai@smythecpa.com :

Uvydhxd

Dvmapvs stsai@smythecpa.com :

Wmeqxgbienāktreģistrēties