Viļņā atklās izstādi "Patiesība un skaistums. Krievu reālistiskā glezniecība no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekcijas"

Nataļja Sujunšalijeva, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Reklāmas un informācijas darba kuratore , 06.05.2009., 20:17

2009.gada 8.maijā Eiropas kultūras galvaspilsētā Viļņā, Lietuvas Mākslas muzeja filiālē Radzivilu pilī (Vilniaus ielā 22) tiks atklāta vērienīga izstāde Patiesība un skaistums. Krievu reālistiskā glezniecība no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekcijas, kas parāda izcilus krievu 19. – 20.gadsimta reālistiskās glezniecības paraugus.

ceriniLatvijas Nacionālajā mākslas muzejā glabājas apjomīga un mākslinieciskā ziņā izcilākā krievu mākslas kolekcija Baltijas valstīs, kura dod iespēju plaši un daudzveidīgi parādīt tieši reālistiskās glezniecības attīstību Krievijā simts gados – laika posmā no 1860. līdz 1960.gadu sākumam.
Izstāde no LNMM krājuma, iekļaujot ekspozīcijā 69 pasaulslavenu autoru 80 mākslas darbus, vispirms 2007. – 2008.gadu mijā tika parādīta Itālijas dienvidos, Potencas pilsētas Gleznu galerijā Palazzo Loffredo, kur to apmeklēja vairāk nekā 20 tūkstoši skatītāju. Tad no 2009.gada 20.februāra līdz 29.martam izstāde tika nodota Rīgas mākslas cienītāju apskatei Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Baltajā zālē, mēneša laikā piesaistot turpat 7 tūkstošu apmeklētāju izmanību. Arī Lietuvas Mākslas muzejs izrādīja interesi par šo projektu, un tas tika iekļauts pasākumu kompleksā, kas šogad norisinās Viļņā – Eiropas kultūras galvaspilsētā. Tagad izstāde Patiesība un skaistums. Krievu reālistiskā glezniecība no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekcijas dodas uz Radzivilu pili, kur tā būs aplūkojama no 8.maija līdz 14.jūnijam.

Izstādei Viļņā atlasīti 65 mākslas darbi, kas spoži un pārliecinoši atspoguļo reālistiskās glezniecības raksturīgākās tendences. Par krievu nacionālās mākslas skolas vienu no augstākajām virsotnēm uzskatāma Ivana Aivazovska, Ivana Šiškina, Iļjas Repina, Vasilija Surikova, Alekseja Savrasova glezniecība, kurā ar patiesu cieņu, precizitāti, pietāti un mīlestību atainota Krievijas daba visos gadalaikos tiem raksturīgā noskaņu daudzveidībā un krāšņumā, tautas sadzīve un darbs laukos un pilsētā, nozīmīgi vēsturiski notikumi. Māksliniekus vienoja vēlme reālistiski patiesi parādīt vienkāršo cilvēku dzīves problēmas un grūtības. Īpaša vērība tika pievērsta tipisku sadzīves un darba apstākļu atklāsmei, pārliecinošam tēlu psiholoģiskam raksturojumam kā sadzīves žanra gleznās, portretos, tā arī vērienīgās vēsturiskās kompozīcijās.
1890. – 1920.gadi krievu mākslā ir intensīvs jaunu māksliniecisko izteiksmes līdzekļu meklējumu laiks. maskovKonstantīna Korovina, Borisa Kustodijeva, Iļjas Maškova, Filipa Maļavina, Apolinārija Vasņecova un citu autoru sniegumā saglabājās reālistiska pasaules uztvere, kas tika bagātināta ar radošu impresionisma, simbolisma, fovisma, primitīvisma un daudzu citu stilistisko tendenču apguvi.
Izstādei atlasītās mākslinieku Aleksandra Deinekas, Pjotra Kotova, Viktora Ivanova 1930. – 1950.gados radītās kompozīcijas dod iespēju iepazīties ar izciliem sociālistiskā reālisma paraugiem. Līdz ar to ekspozīcija kopumā piedāvā izsekot reālistiskās glezniecības metamorfozēm no dzīves kritiska vērtējuma 19.gadsimta otrajā pusē līdz naturālistiskam, literāri un sižetiski izvērstam, ideālistiskam sabiedrības dzīves notikumu traktējumam 20.gadsimta pirmajā pusē.

Saistībā ar izstādi Latvijas Nacionālais mākslas muzejs izdevis apjomīgu katalogu latviešu, krievu valodā un angļu valodā. Katalogā ievietoti Latvijas un Itālijas mākslas zinātnieku raksti, veltīti LNMM krievu glezniecības kolekcijas veidošanās vēsturei, krievu reālisma attīstības raksturojumam un analīzei Eiropas reālistiskās mākslas kontekstā. Katalogā iekļautas mākslinieku biogrāfijas un visu izstādē eksponēto darbu anotācijas. Izstādes kataloga izdošanu finansējusi Rietumu banka. Savukārt Lietuvas Mākslas muzejs ir sagatavojis kataloga tekstu tulkojumu lietuviešu valodā.

Izstādes norisi Lietuvā atbalsta Latvijas Republikas vēstniecība Lietuvā, Lietuvas Republikas vēstniecība Latvijā, apdrošināšanas kompānija BTA Daugimas un transporta kompānija KGL Lietuva.


0 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Padalies priekā
generic cialis tadalafil

Wendell

Ocwxkrf jameskuang0624@hotmail.com :

Weardht

Pyaziwz tammykudla@sbcglobal.net :

Kfpjuttienāktreģistrēties